Böbrek Hastası Ne Yemeli Ne Kadar Su İçmeli?

14.05.2018
969

Sağlıklı bir böbrek için öncelikle kişinin düzenli beslenme alışkanlığı edinmesi gerekmektedir. Zararlı gıdalardan ve içeceklerden uzak durulması böbrek sağlığının korunması için en önemli koşullardan biridir. Bunun yanı sıra sıvı tüketimi böbreklerin yeterli şekilde çalışması için oldukça mühim bir konudur.  

Böbrekler vücuttaki zararlı maddelerin idrar yolu ile dışarıya atılmasını sağlar. Ayrıca bu zararlı maddelerin kana karışmasını engeller. Kalbe giden temiz kan böbrek tarafından süzülen kirli kanlardan elde edilmektedir. Tüm iç organların sağlıklı ve düzenli çalışması için kişinin vücut sağlığını koruyucu bir şekilde beslenme alışkanlığı edinmesi gerekmektedir. 

Böbrek hastalarında genel olarak tansiyon ve şeker hastalığı da görülebilmektedir. Bu yüzden öncelik olarak böbrek sağlığının kontrol altına alınması gerekebilir. Vücudu temizleyici ve onarıcı gıdaların tercih edilmesi tüm organlarda sağlıklı bir yapı oluşturacaktır. 

Böbrek hastalarının diğer hastalıkların meydana gelmesini engellemek için beslenme alışkanlıkları da buna göre belirlenmektedir. Hem şeker hastası hem de böbrek rahatsızlığı olan kişilerde vücudu ve böbrekleri yorucu gıdalar tüketilmemelidir.  

Sebze ve meyveler içerdikleri vitamin ve mineral kaynakları ile vücut sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Bu yüzden öncelik olarak her zaman beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.  

Sıvı tüketimi böbrek sağlığında büyük önem taşır. Vücudun susuz kalması böbrekler ile beraber diğer organlara da zarar vermektedir. Günlük su tüketimin arttırılması böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca taş ve böbrek kum oluşumunu engelleyerek tıkanıklıkları da ortadan kaldırın. 

Vücudun sürekli olarak yenilenmesi sıvı alımına bağlı olabilmektedir. Çok sık idrara çıkılmasına sebep olan sıvı tüketimi böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böbrek sağlığında kişi günlük olarak 2,5 litre su tüketmelidir. Böbrek sağlığında böbreklerin düzensiz çalışması böbrek ağrılarına neden olabilmektedir. Kişi böbreklerinde yaşadığı sıkıntılarda mutlaka geç kalmadan doktora başvurmalıdır. Böbrek hastalıklarında erken teşhisler hastalığın ilerlemesine engel olur. Böbrek iltihaplanması ve böbreklerde meydana gelen sağlık problemlerinin tedavi edilebilmesi için ilaç kullanımının olması erken teşhislerde oldukça faydalı olacaktır. Bol su tüketimi ile beraber beslenmenin düzenlenmesi böbreklerin işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.