Böbrek İflası Belirtileri ve Sonuçları Nelerdir?

Böbrek İflası Belirtileri Nelerdir.

1Son yıllarda beslenme alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımızda köklü değişiklikler olmuş durumda. Bu değişimlere vücutlarımız ayak durmaya çalışıyor. Artık daha fazla çalışıyor daha az uyuyoruz. Hazır gıdalar tüketiyor ve daha fazla çalışmamıza rağmen daha durağan hayatlar yaşıyoruz. Bu durumda ise son yıllarda böbrek yetmezliğinde belirgin bir artış göze çarpmaktadır. Böbrek kayıplarında yukarıdaki etmenler sadece %50 oranında etkilidir. Böbrek kayıplarının baş nedeni söz konusu rahatsızlığın erken teşhis edilememesinden kaynaklanır.

Böbrek İflasının Belirtileri ;

 • Günlük idrar miktarında belirgin azalma yada hiç idrara çıkamama
 • Vücudun su dengesinin bozulmasından ötürü el, ayak ve bacaklarda şişlikler,
 • Kandaki zararlı maddelerin süzülememesinden ötürü halsizlik
 • Bastırılamayan Yüksek Tansiyon
 • Sürekli ve geçmeyen Baş ağrıları
 • Nefes Almada Güçlük,
 • Mide Bulantısı, Kusma, İştahsızlık durumları
 • Zihin bulanıklığı, kaygılı olma hali, Sinir kontrolünde azalma
 • Uykusuzluk, Halsizlik

Böbrek iflası belirtileri fazla belirgin olmayan sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Yukarıdaki belirtilerin birçoğu hastalığın ilk evrelerinde belli belirsiz yada hiç belirti vermez. Bu sebeple erken teşhisi zorlaşır ve genelde böbreklerde kalıcı hasarlar olduktan sonra fark edilir. Yukarıdaki belirtileri bilmek ve meydana geldiğinde vakit kaybetmeden tedavisi ve tetkiklerine başlayacak böbreğinizi koruyabilir ve olası kayıpların önüne geçebilirsiniz.

Böbrek İflasının Sonuçları Nelerdir.

Böbrek, yapı gereği kendi kendini iyileştirebilen yada oluşmuş hasarların giderilebileceği bir organ değildir. Maalesef ki böbreklerin iflas etmesi durumunda oluşan böbrek hasarları kalıcıdır ve geri dönüşü yoktur.

Böbreklerin iflası durumunda tek çare diyaliz olmaktadır. Kandaki zararlı maddeler fazla su ve tuz gibi birçok madde diyaliz aracılığı ile filtre edilerek süzülür ve kan temizlenir. Yalnız bu böbreğin işlevinin %5 oranında taklidi olmaktadır. Bu sebeple diyaliz ile onlarca yıl yaşayamazsınız. Uygun böbrek olması gerekiir.

Böbrek iflası sonucunda öncelikle ailenizden testler yapılarak uygun böbrek bulunmaya çalışılır, eğer bulunamaz ise böbrek nakit sırasına girersiniz. Bu durumda uygun böbrek çıkmasını beklemekten başka yapılabilecek bir şey yok. Artık böbrek yetmezliği olan hastaların birçoğunun yaşadığı bir durum bu. Bu durum bize gösteriyor ki organ bağışı gerçekten de hayat kurtarıyor.

Ayrıca böbrek iflasından korunmak için Böbrek sağlığına özen göstermeli 40 yaş üstü bireyler için yılda bir kez, 55 yaş üstü bireylerde ise yılda iki kez düzenli böbrek kontrolü yaptırmak önemlidir.  Ayrıca diyabet (şeker) ve yüksek tansiyon hastaları, yaşı ne olursa olsun yılda 2 kez düzenli olarak böbreklerden kontrole girmeleri önerilir.

3

Bize Sorun!

Böbrek sorunları, yetmezlik ve kanser ve tüm böbrek ve üroloji sorunlarınız ile alakalı olarak sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum kısmını kullabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza en kısa sürede cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. anıl dedi ki:

  15 gün önce lazerle taş kırma operasyonu geçirdim. stent takıldı ve idrar anında böbrekte çok ağrım oluyor..normal midir?

 2. sncak dedi ki:

  mrb .babamın bugün böbrekleri iflas etti ve diyalize bAgladılar. ayrıca kendisinin bogazını deldiler asım vardı onda çok agırlaştı .budurum ne olur sizce

 3. Sengul dedi ki:

  2 haftadir bedenim ellerim uyusuk artik bobreklerimin sistini hissetmekteyim tansiyon rahatsizligim var sizce ne yapmaliyim norolojiye gittim sadece enfeksiyonum yuksek cikti yardim edermisiniz

 4. Selin dedi ki:

  Merablar, babamın iki böbreği yaklaşık 4 5 aydır iflas etmiş durumda fakat babam diyalize girmeyi kabul etmiyor.Böyle nereye kadar gider ?

 5. Aycan dedi ki:

  Bi kac gundur karnimin yan taraflari agriyo ve o kadar vok agrimiyo ama hissediyorum bi sızı var gibi sizce ne olabilir

 6. Erva dedi ki:

  İyi günler.amcamin iki bobregide iflas etmiş.yasi 80 in üstünde.diyalize giriyor fakat yemesi hiç yok.durumu nasıl gider acaba