Böbrek İlaçları İsimleri, Yan Etkileri ve Fiyatları

21.01.2019
1.712

Böbrek yetmezliği ilaç tedavisi genellikle oldukça uzun süren, kapsamlı bir tedavidir. Hastalığın derecesine ve ilerleme hızına göre değişen ilaç tedavileri ilerleyen safhalarda hastaları diyalize kadar götürebilmektedir. Böbreklerde gerçekleşen en ufak bir rahatsızlık bile vücudun büyük bölümünün hasar görmesine sebep olabilir. Böbreklerle ilgili yaşanan tüm rahatsızlıklar için birçok farklı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu nedenle doktor tarafından yazılmayan hiçbir ilacı alıp kullanmayınız. Böbreklerin hasar görmesine sebep olan bir diğer konuda bazı ilaçların bilinçsiz kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin ağrı kesicilerin çok sık tüketilmesi zaman içinde böbreklerin iflasına neden olabilmektedir.

Böbrek Yetmezliğinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Böbrek yetmezliği böbreklerle ilgili yaşanabilecek en büyük rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu hastalığın tedavisi hem çok zor hem de yıpratıcıdır. Hastalığın boyutuna göre değişiklik gösteren ilaç tedavisinde mutlaka düzenli doktor kontrolü yapılmalı ve doktor tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Diyaliz hastaları için;

 • Amiloride
 • Ketoprofen
 • Vankomisin Renal
 • Cefazolin
 • Digitoxin vb.

Güçlü etkili ilaçlar kullanılmaktadır. Böbrek yetmezliğiyle ilgili daha birçok ilaç farklı dozlarda ve farklı şekillerde sadece doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu ilaçlarla birlikte ekstra farklı ilaçlarda kullanılabilir. Eğer uzman bir hekim tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılırsa bu ilerleyen dönemlerde böbreklerin iflas etmesiyle sonuçlanabilir. Özellikle aynı hastalığa sahip diyerek başkasının ilacını kullanmak sizin hastalığınızın daha fazla ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayınız.

Böbrek Hastalıklarında Kullanılan İlaçların Yan Etkileri?

İlaçlar sahip oldukları kimyasal yapıları gereği bir hastalığın tedavisi için fayda sağlasa da başka bir dokuya ve hücreye zarar verebilmektedir. Böbrek ilaçlarının kullanımı sahip olunan hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Genellikle böbrek rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar güçlü ve etkili etken maddelere sahiptir. Böbrek iltihabı ilaçları ve böbrek yetmezliği için kullanılan ilaçlar genellikle birçok yan etkiye sahip olabilir. Genel itibariyle böbrek ilaçlarının olası yan etkileri;

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Solum güçlüğü
 • Ağız içinde ve çevresinde şişlikler
 • Şiddetli ishal ve kusma
 • Kalp ritminde bozukluklar
 • Uyku hali ve zihinde bulanıklar

Böbrek rahatsızlıklarında kullanılan ilaçların başlıca yan etkileridir. Bu yan etkilerden herhangi birinin görülmesi halinde mutlaka en yakın hastaneye gitmeniz tavsiye edilmektedir.

 

 

Böbrek Yetmezliği İlaç Fiyatları Ne Kadardır?

Piyasada hali hazırda böbrekler için kullanılan birçok ilaç vardır. Bu ilaçların her biri başka özelliklerde ve farklı fiyatlarda sunulmaktadır. Böbrek yetmezliğinde kullanılan ağrı kesiciler bile bu doğrultuda değişiklik gösterebilir. Hastalığın derecesi, ek tedaviler, hastalığın türü ve ilerleyişine göre doktorunuz tarafından sizin için en uygun ilaç tavsiye edilecektir. Bunun yanı sıra ilaçların büyük bir kısmı sigorta tarafından karşılanmakta ve vatandaşların endişeleri büyük ölçüde giderilmektedir.

Böbrek Hastalıkları İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Böbrek hastalıkları anında büyük belirtiler vermeye bilir. Zaman içinde yaşanan sıkıntılar, ağrılar ve fizyolojik değişimler fark ettirmeden hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Erken teşhis ve tedaviye erken başlamak elbette böbrek hastalıklarının daha kısa sürede tedavi edilmesinde etkili olacaktır. Böbrek yetmezliği belirtileri ya da başka ağrılar gerçekleşir gerçekleşmez ilaç tedavisine doktorun öngörüsüyle başlanabilmektedir. Bu ilaçlar zaman içinde tam iyileşme sağlasa da çoğu zaman yetersiz kalabilmektedir. Basit böbrek rahatsızlıkları;

 • Böbrek taşı
 • Hafif enfeksiyonlar
 • İdrar kanallarında sorunlar vb.

Hastalıklar ilerlemediği takdirde ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Ancak ileri derecede böbrek hastalıkları, böbrek yetmezliği vb. rahatsızlıklar ilaç tedavisinin yanında diyalizi ve hatta böbrek naklini bile gerektirebilir. Bu nedenle böbrek hastalığının türüne ve derecesine göre ilaç tedavisinin yeterli olup olmadığı doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.