Böbrek İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

06.03.2018
1.105

Böbrek İltihabı

Böbrekler, kanı ve vücudumuzdaki zararlı maddeleri temizleyen organlarımızdır. Dolayısıyla böbreklerimiz, hayatımız için olmazsa olmaz işlevlere sahip organlardır. Sağ ve sol olmak üzere iki adet olan böbreklerimiz, zaman zaman iltihaplanabilirler. Böbreklerin iltihaplanması ile birlikte zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Böbrek iltihabının hayati riskler doğurduğu da bir gerçektir.

İki tür böbrek iltihabı vardır. Biri akut, diğer ise kronik böbrek iltihabıdır. Kronik böbrek iltihaplarıakut böbrek iltihaplarından sonra oluşur. Bu noktada tedavi edilmeyen akut böbrek iltihabı, sonrasında kronik böbrek iltihabına dönüşebilir. Böbrek iltihabı olan kişilerde idrar yaparken yanma, ağrı veya sık idrara çıkma gibi şikâyetler olabilir. Böbreklerin biri ya da her ikisi de iltihap kapmış olabilir.

Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek iltihabı belirtilerini sıralayacak olursak;

  • Kaburga altında meydan gelen ağrılar
  • Ateş
  • Sırt ağrısı
  • İdrarda yanma
  • Bulanık ren idrar
  • İltihaplı ve kanlı idrar
  • Sık idrara çıkma isteği

Böbrek İltihabı Neden Oluşur?

Böbrek iltihabı E.Coli adı verilen bir bakteri nedeniyle oluşur. Genelde bu bakterinin neden olduğu böbrek iltihabı nedenleri başka virüs ve bakterilerin de neden olabileceğini belirtelim. Böbrek iltihabına neden olan bakteriler veya virüsler idrar kanalından böbreğe ulaşarak burada iltihaplanmaya neden olurlar. Bu noktada tuvalet temizliği ve hijyene dikkat ederek böbrek iltihabının önüne geçebilirsiniz.

Böbrek iltihabının bir diğer nedeni ise, böbrek taşları ve tümörlerdir. İdrar yolunu tıkayan taşlar ve tümörler idrarın çıkmasını engeller ve buradaki bakteriler böbreklerin iltihaplanmasına neden olurlar.

Vücutta oluşan bir iltihap da böbrek iltihabına neden olabilir. Kan yolu ile böbreklere taşınan bakteriler, böbreklerde iltihaplanmaya yol açabilir.

Böbrek İltihabı Tedavi Yöntemleri

Böbrek iltihabı tedavisinde tercih edilen ilk yöntem, antibiyotik desteğidir. Ancak bu noktada hastalığa neden olan sebebin ortaya konulması önemlidir. Bu noktada hasta, hastaneye de yatırabilir. Sonrasında damar yolu ile antibiyotik tedavisi yapılabilir.

Böbrek taşı, tümör ve diğer hastalıklar, böbrek iltihaplanmasına nende olduğu için öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Böbrek iltihabı, bakteri enfeksiyonu ile ortaya çıkmışsa, bu noktada hijyen eksikliğinin olduğunu söylemeliyiz. Tuvalet temizliği, tuvalet alışkanlıkları ve hijyene dikkat ederek böbrek iltihabı için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Böbrek iltihabı olan kişilerde bazen idrar kesesi dolabilir ve bu durum da ciddi ağrılara nende olur. Antibiyotik tedavisinin de bu noktada cevap vermemesi durumunda nefrostomi ve üreteral katater ile idrar boşaltılır.

Böbrek iltihabı akut olarak meydana gelmişse bol sıvı, tuz içermeyen diyetler, antibiyotik ve uzun süreli istirahat  yapmak gereklidir.

Kronik böbrek iltihabında, böbreklerin hasar görmüş olması muhtemeldir. Bu durumda kan basıncını düşüren ilaçlar, bakterinin yok olması için antibiyotikler ve tuz ile sıvı kaybından dolayı uygun diyetler verilmelidir. Tabii, öncelikli olarak doktorunuza başvurmalısınız.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.