Böbrek İltihabı İçin Bitkisel Tedavi ve Çözüm Önerileri

En sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan böbrek iltihabı böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Böbrek iltihabı tedavi edilmediğinde birçok böbrek sorununu meydana getirerek en son olarak böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Böbrek taşları, prostat enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, apse ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olarak en sonunda da böbrek yetmezliği olmaktadır. Bu nedenle acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Böbrek İltihabı Belirtileri 

İç organlarda meydana gelen hastalıklar genellikle fiziksel yorgunluk ve halsizlik ile kendini belli etmektedir. Bu durumların yanı sıra böbrek iltihabında bel ağrısı, idrar yaparken zorlanma, karın ağrısı, kusma, ani üşüme, mide bulantısı ve vücutta sıvı kaybı belirtiler arasında yer alır.

Genel olarak böbrek iltihabı şikayeti ile doktora başvuran hastalarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Enfeksiyonun meydana gelmiş olması hastanın acil önlem alması gerekmesine sebep olmaktadır. Tedavi edilemez ise uzun vadede böbrek yetmezliğine neden olarak hastanın böbreğini ve hayatını kaybetmesine neden olacaktır. Ayrıca böbrek iltihabı tedavi edilemediğinde diğer organlara da zarar vererek daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Böbrek İltihabında Bitkisel Tedavi 

Hastanın böbrek iltihabı geçiriyor olması acil müdahale gerektiğini gösterir. Bununla beraber tedaviyi destekleyici bitkisel tedavi yöntemlerinden yardım alınabilir. Öncelikle beslenme düzeninin değiştirilmesi gerekmektedir. Sıvı tüketimi böbrek içinde sürekli yenileme sağlayacaktır. Bol su tüketimi sık idrara çıkması sağlayacaktır. Böylece böbrek içinde bulunan enfeksiyon idrar yolu ile atılabilir ve birikme yapmaz.

Böbrek iltihabında doğal yollara başvurmak isteyenler için kızılcık suyuna başvurulabilmektedir. Kızılcık suyu idrar yollarında bulunan bakterilerin ölmesinde büyük rol oynar. Günlük 2 bardak şeklinde tüketilen kızılcık suyu idrar yollarındaki bakterilerinin ölmesini sağlayarak böbrek içinde temizleme sağlar.

Hastalık sırasında kullanılan antibiyotik ile beraber tüketilen kızılcık suyu hastalığın tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra aloe vera suyu ve sirkeli su tüketmek de enfeksiyonun azalmasını sağlayacaktır.

Böbrek iltihabı kişinin bel ve karın ağrısının şiddetli olmasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda üşütme ile karıştırılabilmektedir. Böbreklerin sürekli olarak temizlenmesi sıvı tüketimi ile olacaktır. Çok sık idrara çıkmaya sebep olan bu durum kişiye sıkıntı yaratsa da sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bitkisel tedavide tedaviyi destekleyici yapıda kullanılacak olan sıvılar tüketilmelidir. Ayrıca böbrek iltihabı sırasında tüketilemeyecek gıdalara dikkat edilmelidir. Kafein içeren içecekler ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerekir.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi böbrek iltihabında da vücuda vitamin alımına dikkat edilmelidir. Özellikle C vitamini tüketimi arttırılarak vücuttaki diğer zararlı bakterilerin de ölmesi sağlanabilir. Vitamin ve mineral alımına dikkat ederek tedavinin desteklenmesi hastanın bir an önce iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca kişisel temizliğe de dikkat edilerek bölgenin sürekli olarak temizlenmesi bakterilerin tekrar idrar yollarına ulaşmasını engeller.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.