Böbrek İltihabı İçin Hangi Antibiyotik Kullanılır ?

25.07.2018
1.339

Sağlıksız bir yaşam sonrası organlarımız bir zaman sonra hasta olmaya ,eski işlevselliğini sağlamamaya başlar. İşte bunlardan birisi böbrek rahatsızlıklarıdır. Böbrek,suyun yetersiz durumlarında ve karaciğerde yağlanma sorunlarının arttığı durumlarda birde en çok yanlış beslenme durumlarında oluşur. Böbrek iltihabı tamamen bakteriyel sorunlar ile yaygınlaşır. Lenfatik kanallarına doğru uzanan mikroorganizmalar ,kana kadar geçer ve idrar ve kan seviyesinde artan bu bakteriyel sorunlar böbrekte iltihaplanmaya yol açar. Böbreğin dokusunu bozan ve çalışmasını durduran bu mikroorganizmalar tedavisi hemen yapılmadığı sürece büyük risklere yelten açar. Durum akut ve kronik bir hal alır. Tekrarlayan böbrek iltihabı ve diğer böbreğe bağlı sorunlar,kişinin adeta yaşam sevincini elinden alır. Böbrekte kasılmalar,sancılar çoğalır. Bazı testlerde idrar kanalında lokasit yüksek çıkar. Kan değerleri yükselir. İdrarda artık kanlı ve ağrılı durumlar çoğalır. İltihabın büyüklüğü ve küçüklüğü tedavinin başlaması ile son bulur. Tedavi ihmal edildiği takdirde diğer sağlıklı organlarda bundan olumsuz etkilenir. Araştırmalara göre kadınların çoğunda böbrek sorunları daha fazladır. Erkeklerde de bu durum aynı şekilde yaşanmaktadır.

 

Bağışıklık sisteminde bozukluk söz konusu ise ve ya bağışıklı direnci de inanılmaz düşmeler yaşanıyorsa ,böbrek iltihabı hızlı bir şekilde ilerlemeye başlar.Böbrek iltihabı tedavisi için gerekli antibiyotikler uzman tarafından hastaya temin edilir. İlk olarak böbrek iltihabı teşhisine kesin olarak bulgular kan ve idrara yapılan testler ile ortaya çıkar.Gerekli yatak istirahati önerilir. Hastaya damar yolu açarak damardan direk serum takviyesi sağlanır.Böbrek iltihabının geçmesi için,doktorun önerdiği su miktarı en az 2 litre kıvamındadır. 2 litre su içilmesi böbreklerde hareketlilik sistemini artırır ve bağışıklığın yeniden direnç kazanmasına yardımcı olur.Böbrek iltihabı için genelde doktorların hastalarına verdiği antibiyotik, AMPISID Film Tablet‘dir. İlacın içeriğinde sultamisilin yer alır. Bunun görevi vücutta var olan bakterilerle savaşmak ve kısa zaman döngüsünde bu bakterilerden tamamen kurtulmaktır.

 

Böbrek İltihabı Tedavisi İçin Dikkat Edilecek Hususlar:

 

– Hastadan alınan kan ve idrar örneğinden sonra testin sonucuna göre hastalığın seyri mercek altına alınır ve tedavi işlemi gerçekleşir. İlk tedavi şekli damar yolunun açılması  ve damarda serum verilmesidir. Daha sonra  hasta gözetim altında kalır. Birkaç gün hastanede misafir edilir. İyileşme aşamasında ilaç tedavisi ile hasta taburcu edilir. Belirli tetkikler yapılır . Yüksek ateş düşürülür. Mikroorganizmalarla direk savaşan etkili antibiyotik hastaya verilir. Genelde en çok verilen AMPISID Film Tablet’dir.15 gün boyunca düzenli saatinde alınır ve sonrasında kontrol için hasta tekrardan doktoruna giderek yine kan ve idrar örneği vererek bakterilerin ne kadar azaldığı tespit edilir.

 

-Doktorun önerisi 2 litre su içme alışkanlığını sağlamak ve mümkün oldukça sulu gıdalar ve yumuşak besinler yemesidir. Bunlar neler olabilir,sıcak çorba ve ol sulu sebze yemekleri böbreğe iyi gelen sulu meyveler ve bitki çaylarıdır.

 

Böbrek iltihabı tamamen kuruyana kadar ilaç düzenli alınmalı ,hasta dinlenmeli ve en önemlisi sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.