Böbrek Kanaması Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

17.02.2017
1.710

Böbrek Kanaması Nedir: Böbrek Kanaması, Böbrek içerisinde, atar ve toplar damarlar ile kılcar iç damarlarda, pelviste, böbrek parankimlerinde yada dış kortekste meydana gelen komplike durumlar nedeni ile meydana gelen kanamalardır. Böbrek kanaması, birçok farklı sebepten olabilir. Kimisi geçiçi nedenlerden kaynaklanıyor olsada kimileri çok ciddi problemlere neden olarak organ kayıplarına ve ölüme dahi neden olabilmektedir. Böbrekte kanama olmasının başlıca birkaç sebebi vardır.

Bu konumuzda böbrek kanaması nedenleri nelerdir, Böbrekte kanama belirtileri ve böbrek kanaması nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Böbrek Kanaması Neden Olur

Böbrek kanaması nedenleri arasında sayılabilecek başlıca maddeler;

 • Böbrek Taşları
 • Böbrek İltihapları
 • Böbrek Damarlarında Yırtılmalar
 • Böbreklere Alınan Darbeler ve Tramva
 • Böbrek Tümörleri (Böbrek Kanseri)
 • Böbreklerde Kist

Bu dört neden haricinde farklı komplikasyonlar sebebi ile de böbrek içinde, damarlarında yada korteksinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Fakat en sık görülen böbrekte kanamaya neden olabilecek durumlar listelenmiştir. Böbrek taşları genellikle böbrek içi ve pelvis ve üreterde tahrişlere ve kanamalara sıklıkla neden olabilmektedir. Böbreklerde olan iltihaplanamalar ise son derece tehlikelidir. Böbrek damarlarında yırtılma , son derece nadir olarak görülen bir durumdur fakat yinede ihtimal dahilindedir. En ciddi olan nedenlerden birisi de özellikle trafik kazaları tekmeler ve diğer darbeler nedeni ile böbreklerin zedelenerek kanamalara neden olmasıdır. Diğer nedenler olan kanser ve kist gibi sorunlar da görülebilir.

Böbrek Kanaması Belirtileri Nelerdir

Böbrek kanamasında belirgin bulgular görülür ve hastada söz konusu belirtiler şiddetli şekilde görülmektedir. Bu belirtiler;

 • İdrarda Kan Görülmesi
 • Şiddetli Yan Ağrısı (Sol Böbrek ise Solda, Sağ Böbrek İse Sağda)
 • İdrar Yaparken Yanma
 • Bilinç Bulanıklığı
 • Mide Bulantısı, Kusma

Gibi belirtiler börülmektedir. En sık görüleni ise şiddetli böbrek ağrıları ve idrarda kan görülmesidir. Bu belirtilerin en az birini dahi görüyor iseniz mutlaka bir acil servise giderek gerekli test ve tedavi işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Genellikle böbreklerde kanama başladığında idrar atımında değişiklikler, idrar renginde bozulmalar, kokulu ve sıradışı köpüklü idrar atımı yada idrar miktarında azalmalar gibi belirtiler de eşlik edebilir. Çok şiddetli ağrılar görülme oranı oldukça yüksektir.

Böbrek Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır

Böbrek kanamasının tedavisi nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için, kanamanın nedenlerini bilmek gerekir. Öncelikle kanama ile ilgili olarak gerekli test ve tetkiklerr yapıldıktan sonra tedavi yöntemi doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Genellikle ilaç yada kapalı yöntem tedaviler ile kanama giderilmeye çalışılırken, böbrek damar yırtılması gibi acil durumlarda ise hasta derhal ameliyata alınabilir. Bu durumların şekli, kanama yeri, miktarı, neden gibi birçok değişkenin değerlendirilmesi ile verilecek bu kararın stabil bir tedavi yöntemi olmadığı için tedavi seçenekleri olarak tek bir yöntem maalesef ki belirtilemez.

Böbrek Kanamasına Ne İyi Gelir

Böbrek kanamasına iyi geldiği düşünülen ve sıkça bazı internet kaynaklarında yazılan alternatif yöntemlere  ve böbrek kanaması bitkisel tedavi yöntemleri ne rağmen sitemizde doğruluğu ispat edilmediği için hiçbir alternatif yöntemden ve şifali bitkilerden bahsedemeyiz. Özellikle de kanama gibi oldukça ciddi bir konudan bahsediyor isek. Yapılması gereken her ne olursa olsun acilen bir doktora gitmeniz ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemi, ilaç ve reçete ile öneriler haricinde birşey uygulamak istediğinizde mutlaka doktora danışmalı ve onayını almalısınız.

Bize Sorun!

Böbreklerde kanama ve böbreğin kanaması sebepleri ile ilgili olarak farklı konulara sitemizden ulaşabilirsiniz. Sitemizde yada bu konumuzda ulaşamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorular için editörlerimiz günlük olarak cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Deniz dedi ki:

  3 ay önce idrarımda kan vardı ve sık idrara çıkıyordum doktora gittim ve protein kaçağı olduğunu söyledi ve aynı şekilde böbrek kanamam varmış .İlaç yoluyla tedavi edildim 1 hafta sürdü tedavim Tabi bu arada idrar tahlili ,kültürü , ultrason , tomogrofi vs. Şeyler yapıldı her neyse 1 haftanın sonunda geçtiği gözlemlendi . Ama her ay aynı şey olmaya başladı ve hepsi de menstrual siklus dan sonra ki hafta görüldü ve 15 yaşındayım sizce nedeni ne olabilir

 2. Gulcinn Atayer dedi ki:

  Bende kortikal kist çıktı idrar tahlilinde az kan görülmüş ama normalde idrarda göremiyorum sadece tahlilde görüldü neden olabilir.Dr gittim 10 gün sonra tekrar tahlil ve ultrason istedi.

 3. Hasan ölmez dedi ki:

  Ben tek böbrekliyim.sağ tarafımda oluşan ağrı sonucu hastaneye gittim tahlil sonucu kreatin değeri 1.3 çıktı birde tomografide dilate 2 grade yazıyordu.bir hafta baya su tükettim.bir daha tahlil yaptırınca kreatin değeri 1.1 çıktı normal değere indi.ama tomografi çektirmedim .bende maydanoz kaynatıp suyunu içiyorum bir haftadır acab faydalı mı zararlı mı doktorada sormadım

 4. Hasan ölmez dedi ki:

  Soruma cevap alamadım

 5. Engin dedi ki:

  Sağ surreal lojda 8.6×8.4mm sol surrenal lobda 10.2x9boyutlsrinda santrali hipoekoik alanlar izlendi.kronik hematom?5 aylık bebek zor doğum oldu bunlar ne anlama geliyor ve tedavisi nedir.

  1. Engin dedi ki:

   Merhaba benim çocuğunda zor doğum oldu ve aynı şekilde cevap alabildinmi doktora gittinizmi

 6. Rabia dedi ki:

  Küçük yeğenim böbreğime vurdu bir kaç damla kan geldi acaba önemli birşey olmuş olabilir mi lütfen yanıt bekliyorum