İçeriğe atla

Böbrek Kanseri Öldürür mü? Yaşam Süresi Ne Kadar

Böbrek Kanseri Öldürür mü?

34b

Böbrek kanseri diğer organların aksine gelişim aşamasında fazlaca belirti vermeyen ve saptandığında ise böbreğin geniş bir bölümüne yayılmış olan bir tür tümör çeşitdidir. Böbrek kanseri ölümcül müdür diye sorulduğunda her tür kanser türünün ölümcül olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Böbrek kanseri çoğu hastada sinsi olarak ilerler. Çoğu hastaya böbrek kanseri rastlantısal olarak şans eseri fark edilir. Bu durum da düzenli olarak kontrol edilmenin önemini ortaya koymaktadır. Böbrek kanseri İle ilgili olarak bazı veriler aşağıdadır.

 • Her Yıl Yaklaşık 200.000 Hastaya Böbrek Kanseri Teşhisi Konulmaktadır.
 • Her Yıl Ortalama 100,000 Kişi Böbrek Kanserinden Yaşamını Yitirmektedir.

Böbrek kanseri şüphesi ile klinik araştırmalar başlatılan hastaların büyük bir bölümünde hastalık 1. evre ve 2. evre düzeylerini aşmış 3. evre ve 4. evre aşamalarına gelmiş olmaktadır. Bu da hastalığın tedavisini zorlaştıran bir durum olarak hekimlerin karşısına çıkmaktadır. Böbrek kanseri teşhisi koyulan hastaların %30 luk kısmı bu denli yayılmış kanser tümörleri ile kliniklere başvurmaktadır.

Erken teşhis durumlarında böbrek kanseri başka doku ve organlara yayılmamış halde olduğu gibi böbrek içinde de tamamen yayılmamış durumda olabilmektedir. Bu durumda böbreğin sadece tümörlü olan kısmı açık yada kapalı yöntem ameliyatlarla alınarak hasta normal hayatına böbreğini tam olarak kaybetmeden dönebilir. Tabi bu durum böbrek kanserinin hangi evrede olduğu ille doğrudan bağlantılıdır.

Böbrek Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadar?

İnsanlarda 2 adet böbrek bulunur. Bu da böbrek kanserinin tek böbrekte olması durumunda ve çevre organ ve dokulara yayılmamış ise ölüm riski yok demektir. Fakat çift böbrekte yada çevre dokulara yayılmış ise bu böbrek tümörü ile savaşmak biraz daha çetin olacaktır.

Böbrek kanserinde ortalama yaşam süresi verilmesi imkansızdır. Bu böbreğin durumu, hastanın yaşı, hastanın söz konusu kanser hastalığına eşlik eden rahatsızlıklarının olup olmadığı gibi birçok değişken yaşam sürenizi belirlemektedir. Ayrıca imkansız denilen durumlarda bile kanseri yenen sayısız hasta olduğununa unutmamak gerekiyor. Böbrek kanseri ölüm oranı yada daha doğru söylemek gerekir ise böbrek kanserinde ölüm riski bir hayli yüksek olsa da bundan kurtulanların oranı ölenlerin oranından daha fazla. Yani istatistiksel olarak yaşama şansınız çok daha yüksek. Böbrek Kanseri Tehlikeli midir aşağıdaki taraftara bulabilirsiniz.

Böbrek kanserini yenen hastalar: Böbrek kanseri tekrarlar mı diye düşünmek yerine tekrar etme olasılığı’nı azaltacak tedbirleri alması ve doktor tavsiyelerine uyması gereklidir. Aynı durum böbrek kanseri ile hala savaşanlar için de geçerlidir. Hekiminizin verdiği reçete, öneri ve tavsiyelere harfiyen uymak önemlidir. Bir diğer önemli konu ise kişinin iyileşme isteği ve pes etmemesi, Kanser konusunda hastalığın kötü şöhreti sebebi ile birçok hasta ilk günden ümitsizliğe kapılır. Tavsiyelere uymanın ve tedavileri uygulamak bir yana evden çıkmaya dahi istekleri olmaz. Bu durum hastalığı tamamen kabul etmişliğin dışa yansımasıdır. Şu unutulmamalıdır ki hastalığın oranları baz alındığında %50 den fazla bir oranla hastalıktan kurtulabilirsiniz ve hastalığın ileri evrelere ulaştığı vakalarda bile kanserden kurtulmak mümkündür. Asla pes etmeyin.

Bize Sorun!

3Böbrek kanseri, iyi yada kötü huylu tümörler, böbrek kisti, böbrek taşı yada genel böbrek ile ilgili sorularınızı editörlerimiz cevaplamaktadır. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbrek Kanseri Öldürür mü? Yaşam Süresi Ne Kadar” üzerine 2 yorum

 1. Nazli der ki:

  İyi günler kaynım böbrek kanseri 4.evre akciğer ve kemiğe metazsaz yapmış pet çekildi orada belli oldu sizce tedavi imkanı varmı hangi tedavi yapılmalı hastalığı yenebilir mı yenemezler ne kadar yaşar

  Cevapla
 2. Yalçın korkmaz der ki:

  Sağ böbrek alt pol de yaklaşık 45mm 37mm kitle var di ameliyat oldum kanserli bölgeyi temizlediler şimdi çok iyiyim ama doktorum normal hayatına dön dedi ben nelere dikkat etmeliyim mesala ne yemeligin ne içmeligim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri