Böbrek Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri

08.02.2018
6.783

Böbrek Kireçlenmesi

Böbrek kireçlenmesi, kireçlenmeyi yaşayan hastada çok ciddi zorluklar yaratır. Vücudumuzun hemen hemen her yerinde görülen kireçlenme, böbreklerimizde de kendisini hissettirmektedir. Aslında böbrek kireçlenmesi, böbrekler ile alakalı olan damarların tıkanmasına yol açtığı için böbreklerde damar tıkanıklığı olarak da ifade edilebilir. Yaşanan bu damar tıkanıklıkları da çoğu zaman damarlardaki daralmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak böbrekte damar tıkanıklığı tedavisi günümüz şartlarında son derece kolay ve fazladır. Böbreklerde damar tıkanıklığı, özellikle de atardamarlarda yaşanan tıkanıklar kireçlenmeye bağlı olarak gerçekleşir. Bu tarz damar tıkanık problemleri sonrasında kişide damar tıkanıklığına bağlı olarak ortay çıkan rahatsızlıklar da görülebilir. Bunun haricinde meydana gelen hastalıklar, böbrekte yaşanan herhangi bir problemden kaynaklanmış da olabilir. Böbreklerde kireçlenme sonrası ortaya çıkan damar tıkanıkları bazı hastalıkların da önünü açabilmektedir.

Böbrek damar tıkanıklığı olarak lanse edilen ve birçok hastalığa da davetiye çıkaran bu durumun en önemli sebebi damar kireçlenmesi problemidir. Damarların kireçlenmesi soncunda damarlar sertleşir ve görevlerini tam anlamıyla yerine getiremezler. Bu durum soncunda damar kireçlenmesi olan kişilerin vücudunda ağrı, halsizlik, az veya sık idrara çıkma gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durum sonucunda damar kireçlenmesi olan kişiler, böbreklerinde sorun olacağı için olumsuz bir yaşam sürecine dahil olabilirler. Böbrek kireçlenmesinin bir diğer nedeni ise bazı hastalıklar veya diğer organlarda meydana gelen rahatsızlıklar olabilir. Bu yüzden damar kireçlenmesi meydana gelen kişilerin kesinlikle genel bir muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

Böbrek Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri

Böbrek kireçlenmesi tedavi yöntemlerine geçilmeden önce böbrek kireçlenmesine neden olan sorun ortaya konulmalıdır. Böbrek damar tıkanıklığına nende olan bu kireçlenmeler, genellikle vücuttan böbreğe giden ana damarların üzerindeki damarlarda görülmektedir. Ana damarın üzerinin kireçlenesi sonucundan damarlar tıkanır ve tıkanıklık meydana gelir. Bu durum sonucunda da kişide ağrı başta olmak üzere birçok belirti kendisini göstermektedir.

Böbrek kireçlenmesi tedavileri çoğunlukla tek seansta tedavi edilen problemlerdir. Özellikle bundan birkaç yıl önce, tıp dünyasında henüz yenilikler ortada yok iken, açık ameliyatlar ile damarların değiştirilmesi gibi tedai yöntemleri bulunmaktaydı. Ancak böbrek kireçlenmesi tedavisi günümüzde ilaçlar ile de yapılacak seviyeye ulaşmıştır. Anjiyografi operasyonları ile kireçlenmeye bağlı olarak tıkanmış damarlar kolayca açılabilir. Anjiyografi: 25-30 dakika süren bir cerrahi operasyon olarak bilinmektedir.  Bu operasyon sonucundan %90’a varan başarı gösterebilirler.

Yapılan tedaviler sonucunda kireçlenme tekrar ediyorsa, bu durum damar içerisine atılan stentler ile bu sorundan tamamen kurtulmak mümkündür. Böbreklerde damar tıkanıklığı genellikle gençlerde görülür ve yüksek tansiyon belirtisi verir.  Ancak bazı damar tıkanıklarında ilaç tedavisine bile gerek olmadan hastanın iyileşmesi mümkündür. Bunun haricinde sürekli olarak yüksek tansiyon belirtisi olan kişilerde böbrek kireçlenmesi sorunu olup olmadığı konusunda detaylı bir doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.