Böbrek Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer Nasıl Yapılır Tehlikeli mi?

28.08.2018
1.199

Ülkemizde yaygınlaşan böbrek sorunları ve oluşan böbrek kistleri son zamanlarda epey çoğalarak gündeme ses getirmeye başladı. Bu olası sağlık sorunlarının hayatımıza kattığı olumsuzlukların payı neredeyse çok büyük olmaktadır. Özellikle kan görevi ile tanımlanan böbrekler,idrarın ve kanın eşit şekilde kan birimlerine dağıttıkları taze kanlar,ve kirli kanların bakterilerle oluştuğu durumlardan kurtulması,tamamen böbrek sağlığı ile ilişkili bir durumdur. İdrar ve böbrek arasında yakın ilişki işte bundan kaynaklanmaktadır.

Öncelikle böbrek hastalığının Mr çekimi yapılır. Detaylı tomografi çekilir. Röntgen testleri ve bilgisayara bağlı cihazların kullanımı tomografinin, net sonuç kazanmasına olanak tanır. Üroloji uzmanı bütün testleri istedikten sonra kandaki ve idrardaki ürenin değerlerine bakar. Değerlerin bakılması böbrek hastalığının seyrini belirler. İleri derecede böbrek sorunu varsa bu tedavi hemen hiç zaman kaybedilmeden işleme alınır. Ameliyat kararı ise kistin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre belirlenerek yapılır. Kistlerin küçük olmasında ameliyatsız işlemler daha fazla yapılmaktadır.Anestezi yapılmadan önce ameliyat için ön hazırlıklar istenecek ve uygun koşullarda ameliyat asla red almayacaktır. Böbrek kisti ameliyatında önce damar yolu açılır ve hastaya sıvı nakli uygulanır.Bu sıvının adı serumdur. Serumun içinde ağrı kesici özelliği ve sıvı kaybı giderici viatminler bulunur. Bu vitaminler hastaya tokluk hissini verir. Hasta serum aldıktan sonra acıkma hissetmez.Böbrek kisti ameliyatı süresi hastalığın boyutunu göre değişim sağlar. Kimi 2 saat bekletilirken ,kimisi yarım saatte bu işlemi kolay yollardan atlata bilmektedirler.Tehlikeleri her ne kadar az gibi görünse de risk her ameliyatta olduğu gibi vardır. Hastadan son 12 saat içinde yemek yememesi ve özellikle katı gıdalar alınmaması önceden söylenir. Bununla beraber 1 hafta içinde vücudunda aspirin,ve diğer ilaçlar alınmaması gerekir. İlaçlar ,kanı sulandırdığından ameliyat işleminde risk oluşturabilir. Bu risk,iç kanamadır. Sıcak gıdalarda iç kanmayı hızlandırır.

 

Böbrek Kisti  Ameliyatında Hasta Psikoloji

 

Bazı kistler iyi huylu bazılarında kötü huylu olabilir. Çekilen Mr ve tomografi sonrası doktor kistin durumunu inceler ve hasta için en gerekli ve acil tedavi işlemi ne ise onu uygular. Uzman seçiminde profesör unvanını taşıyan hekimler tercih edilemeli ,ameliyat temiz ve güvenilir ortamda yapılmalıdır. Böbrek kisti ameliyatında hasta psikolojisinde istenmeyen çökmeler yaşanabilir. Her ameliyat öncesinde olduğu gibi küçükte olsa korkular oluşabilir. Fakat bu durum korkulacak riskleri yaşatmaz. Sadece önlem amaçlı,hasta 2 gün hastanede bekletilir ve doktor izninden sonra taburcu edilir.

 

Bu durumların Yaşanması İçin Yapılması Gerekenler

 

– Hastaya yalın bir dille ameliyat öncesi doğru bilgiler verilmeli ve yapılacaklar doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Bu durumda hasta ameliyattan korkmayacak kendine güvenerek o ameliyatı başarılı bir şekilde sağlayacaktır.

-Ön hazırlık aşaması ve ameliyatta risklerin olmaması için yenilmesi ve yenilmemesi gereken gıdalar önceden belirtilmelidir.

– Öz güven eksikliği olmadan hasta ile iletişim güçlüğü iyi olmalı ve bu güven duygusu aşılanarak,ameliyat fobisini yenmesini sağlamalıdır.

– 1 hafta ilaç kullanımın doğuracağı riskler ve ameliyatın olmaması gerektiği önceden hastaya belirtilmelidir.

-Kist ameliyatlarının ağrısız ve basit olduğu vurgulanmalıdır.

-En az ortalama 12 saat hasta hiç bir şey yemeden ,bir gün önceden banyo yapmalı,ameliyata temiz bir şekilde adapte olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.