Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir? Polikistik Böbrek Belirtisi

08.02.2017
1.384

Böbrek kistleri, yaygın olarak görülen, böbreklerde oluşan sıvı keseleridir.  Polikistik böbrek genellikle kanser yada tümör durumlarına dönmeyen nispeten zararlı bir durumdur. Genellikle vücuda sorun olmayan basit kistler daha çok görülür. Nadiren büyük boyutlarda ve böbreğe ve fonksiyonlarına etki eden ciddi boyutlara ulaşabilir. Birçok kişide böbrek kisti bulunur fakat çoğu insan fark edememektedir. Bunun sebebi böbrek kisti belirtileri ile alakalıdır.

Böbrek kisti nedir  sorusunun cevabından sonra bu konumuzda polikistik böbrek belirtileri ile ilgili olarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir

Böbrek kisti oldukça sinsi bir sağlık sorunudur. Bazı hastalarda yaşam boyu hiç belirti vermeyeceği için hiç fark edilemeyebilir. Birçok hastada genellikle bariz hiçbir belirti vermezler. Böbrek hastalıklarının genelinde bu sorun mevcuttur. İlerlemiş yada büyümüş kistler için belirtiler daha da açık olarak görülebilir fakat küçük ve böbreği direkt olarak etkilemeyen kistlerin fark edilme olasılığı oldukça düşüktür. Tek bir tarafta olabileceği gibi (sol böbrek kisti,  yada sağ böbrek kisti) iki böbrekte de aynı anda bulunabilir. Kadınlarda erkeklerde yaşılarda yada gençler de görülebilir.

Genellikle en sık görülen Böbrek kisti belirtileri ;

  • Böbreklerin bulunduğu yer olan yan sırt kısımlarında ağrılar olabilmektedir.
  • Yüksek Tansiyon sorunları gelişebilmektedir, böbrekler tansiyonu kontrol eden organ olduğu için olası bir sorun hipertansiyon sorunlarını da beraberinde getirecektir. 
  • İdrar Yaparken Yanma ve sık idrar yolu enfeksiyonu böbrek kistinin habercisi olabilir. 
  • Böbrekte var olabilecek bir kist, böbrek taşı oluşum sürecini tetkikleyebilir. Bu durum böbrekte kistin habercisi ve teşhis yolu olabilir.

Bu 4 belirti, en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır. Bu belirtilerden en az bir yada daha fazlasını görüyor iseniz mutlaka bir üroloji kliniğine giderek gerekli test ve tetkiklerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Polikistit böbrek belirtileri ihmal edilmemeli ve hastalık basite alınmamalıdır.

Nasıl Teşhis Edilir

Genellikle ilk yol radyolojik görüntüleme tetkikleridir. En basit görüntüleme yöntemi olan ultrason en sık kullanılan tetkik yöntemlerinden birisidir. Genellikle ultrason çekimi ile böbrek kistinin konumu ve büyüklüğü teşhis edilebilir. Daha detaylı bilgiler gerekir ise İlaçlı böbrek filmi , Tomografi gibi ileri görüntüleme yöntemleri doktorunuzca istenebilir. Bu tetkik yöntemlerinden edililecek olan bilgiler doğrultusunda tedabi süreci planlanarak hastaya uygulanmaktadır.

Bize Sorun!

Polikistik böbrek nedir? Böbrek kisti belirtileri nelerdir gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarınızı sitemizde bulabilirsiniz. Sitemizde yada bu konumuzda bulamadığınız bilgiler var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorulan sorulara editörler günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.