Böbrek Kisti Nasıl Yok Edilir, Böbrek Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır

09.02.2017
1.434

 

Böbrek kisti, böbreğin üzerinde konumlanan içi sıvı dolu kesecik anlamına gelmektedir.Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan lezyonlardır. Böbrek kistinin görülme sıklığı yaş ilerledikçe artış göstermektedir.

Genellikle rastlantısal olarak, yapılan ultrasonografi ya da diğer radyolojik değerlendirmeler olan bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme sırasında görülür. Şekil 2’de böbrek kisti görülmektedir.

Böbrek Kisti Nasıl Yok Edilir

Klinik olarak belirti oluşturması genellikle kistin büyüklüğüne, böbrekteki yerleşim bölgesine ve içyapısına bağlı olduğu gibi, komşuluğunda olan diğer organların varlığı da önemlidir. Mesela böbrek alt kenarında, dışa doğru büyümüş bir kist, çok büyük boyutlara ulaşmadan böbrekteki idrarı mesaneye taşıyan üreter kanalına dışarıdan basarak, böbrekte genişlemeye ve ağrıya yol açabilir.

Böbrek Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır

Böbrek Kisti Tedavisi, Klinik belirti veren ve tek olan böbrek kistlerinde ultrasonografi rehberliğinde kiste gönderilen bir iğne ile kist içindeki sıvı boşaltılır ve kist duvarlarının birbirine yapışarak bir daha içinde sıvı birikmemesi için yapıştırıcı (sklerozan) madde v
erilir. Sadece iğne ile kist boşaltılırsa, kısa bir süre içinde kist içine yeniden kist sıvısı birikerek, kist eski boyutuna ulaşır ve benzer klinik belirtileri vermeye yeniden başlayabilir.
Özellikle tekrarlayan kistleri tedavisinde ya da böbrek içinde, iğne ile ulaşılması riskli ya da zor olan bir yerde olan kistlerde laparoskopik kist dekortikasyonu adı verilen girişim önerilir. Laparoskopik teknik ile 3 ufak delikten böbreğin olduğu bölgeye girilerek, kamera yardımıyla normalin 5-10 katı büyütülmüş olan görüntü ile, kist ve çevresindeki tüm yapı- lar net bir şekilde görülür. Bu görünütü eşliğinde böbreğin diğer yapılarına hiçbir zarar vermeden kist boşaltılır ve kist duvarı tamamen çıkartılır. Böylece laparoskopik kist dekortikasyonu denilen bu işlemle de kistin bir daha oluşması da kesin olarak engellenmiş olur.

Laparoskopik böbrek kisti tedavisi operasyonundan 1 gün önce çocuğunuzun hastaneye yatırılması gerekmektedir. Bu operasyon sonrası çocuğunuz servise operasyon yapılan bölgede bir adet dren ve idrar yolunda bir adet sonda ile gelir. Çocuğunuz operasyon sonrası ortalama 4. saatte ağızdan beslenmeye başlar. Operasyon bölgesindeki dreni ve sondası ise 1gün sonra alınır ve taburcusu aynı gün planlanır.

Laparoskopik Yöntemler Hakkında

Son on yıl içerisinde teknolojinin tıp alanında, özellikle de cerrahi alanda kullanılmaya başlanması ile “Laparoskopik – Endoskopik Cerrahi” kavramı çok gelişti. Bu kavramın diğer anlamı ise “Minimal İnvaziv Cerrahi” yani kişiye daha az zarar veren cerrahi müdahaleler olarak belirtilmektedir. Bu alanda gerek tıp biliminin, gerekse teknolojinin birbirini daha ileriye taşıması, süratli gelişmelere neden olmaktadır. Göğüs ve karın duvarında açılan 0.5 veya 2 cm’lik, 1 (tek port) ya da en az 3 (konvansiyonel yöntem) delikten sokulan mikro-kamera aracılığı ile ameliyatlar ekrandan (monitörde) izlenerek diğer deliklerden sokulan aletler yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik cerrahide; vücutta büyük bir kesi olmadığı için operasyon sonrası dönemi çocuğunuz daha ağrısız olarak atlatabilmektedir. Hastanede kalış süresi herhangi bir laparoskopik ürolojik ameliyatta açık ameliyata oranla daha kısa olmaktadır. Yine aynı şekilde; operasyon sonrası dönemde enfeksiyon riski açık operasyona oranla daha ender gö- rülmektedir. Böbrek, üreter (mesane ile böbreği birbirine bağlayan kanal), mesane gibi ürolojinin kapsamındaki hemen tüm organların operasyonları laparoskopik yöntemle yapılabilmektedir.Şekil 1 de laparoskopik cerrahi örneği görülmektedir.

Laparoskopik ürolojik ameliyatların hemen tümü operasyon öncesi 1 gün yatış gerektirir. Operasyondan ortalama 4-6 saat önce ağızdan besleme kesilir.Erişkinlerde kullanılan sindirim sistemini boşaltan lavman benzeri karışımlara, çocuk hasta grubunda genelde gerek yoktur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.