Böbrek Kisti Neden Oluşur, Nedenleri Nelerdir?

09.02.2017
798

Böbrek kisti yaş aralığı göz etmeksizin her yaşta ve kadın erkek her cinste görülebilen bir böbrek sorunudur. Genellikle görülme oranı yaşa paralel olarak artmaktadır. Bu kistlerin büyük bir bölümünü zararsız ve belirtisiz kistler oluşturmaktadır.

Peki bu denli fazla görülen böbrek kistlerinin oluşma nedenleri nelerdir. bu konuda merak edilenleri bu konumuzda bulabilirsiniz.

Böbrek Kisti Neden Oluşur

Yapılan araştırmalar sonucunda maalesef ki bu oluşumun net olarak bir nedeni bilinmemektedir. Aynı böbrek taşında olduğu gibi etki eden faktörler ve görülme sıklığını etkileyen durumlara dair veriler olsa da tam olaran nasıl oluştuğuna dair şu ana dek net bir bilgi bulunmuyor.

Fakat genellikle fikirden ibaret olan ve genel kanı olmasa bile böbrek kisti nedenleri;

  • Bazı Genetik Faktörlere Bağlı Olarak Gelişen Yatkınlıklar
  • Böbrek Korteksi Altında Gelişebilecek Sıvı Divertikülleri Nedeni İle Oluşabilir Düşüncesi

Her iki nedeninde şu ana dek kanıtlanmadığını unutmayarak öncelikle tedavisi yada zararlı olup olmadığı konusuna yoğunlaşmak daha elzemdir.

Böbrek Kistine Yaklaşım

Böbrek Kisti Belirtileri genellikle çok zayıf hatta bazı hastalarda hiç belirti vermeden ilerleyebilen bulgular olabilmekte. Hatta bazı hastalar ömürleri boyunca böbreklerinde kist bile olsa bundan bi haber olabilirler. Fakat bu tür kistler genellikle böbrek fonksiyonlarına etki etmeyen zararsız türlerdir. Cinsine göre böbreğe olası etkileri

Böbreklerin Çıkış Kanallarını Baskılayarak Kısmen yada tamamen idrar akımını engelleyebilir. Buna bağlı olarak böbrekte hidronefroz durumu yani genişleme ve şişme gelişebilir. Bu şişmenin vücuda etkisi ise dayanılmaz ağrılar şeklinde görülecektir.

  • Böbrek Kistleri içi sıvı dolu bir kese olmasından kaynaklı olarak söz konusu kesenin sıvısında bir enfekte durumu gelişebilir. Bu durum ciddi boyutlarda enfeksiyon riski yaratabilir.
  • Kistler genellikle idrar yolları tahrişlerine enfeksiyona bağlı olarak neden olabilirler. Bu da idrarda yanma, idrar yaparken acı gibi sorunlara neden olacaktır.
  • Tüm kistler olmasa bile bazı kistlerin renal taş oluşumlarında etkisi olduğu düşüncesi genel üroloji camiasında kabul görmektedir.
  • Fazla büyüyen sıvı keseleri patlayarak dayanılmaz ağrılara ve vücut içi enfekte durumlarının gelişmesine neden olabilmektedir.

Tedavi Edilmez İse;

Şans eseri küçük zararsız ve nispeten risksiz bir durum ise sorun olmayacaktır fakat kistinizin böbreğin hangi bölümünde ve ne kadar büyüklükte olup olmadığını bir uzman doktor kontrol ederek karar verebilir. Bu sebeple ihmal etmek yada tedavisini yaptırmama lüksü ve kararı hastanın değil doktorun kararı olabilir. Eğer  böbrek işlevlerini etkileyebilecek bir kist mevcut ise böbrek kayıplarına kadar varabilen son derece ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu sebeple konuya ciddiyetle yaklaşmak gerekmektedir.

Bize Sorun!

Böbrek Kisti Neden Oluşur, Böbrek Kisti Neden Olur ve böbreklerde kist nedenleri, tedavisi, belirtileri ve ameliyatı gibi konularda sitemizde birçok bilgi bulunmaktadır. Merak ettiklerinizi sitemizde bulabilirsiniz. Sitede yada yazımızda bulamadığınız ve eklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorulan sorulara editörlerimiz günlük olarak cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.