Böbrek Kisti Zararları, Böbrek Kisti Patlarsa Ne Olur

11.02.2017
3.506

Böbrek Kisti, zararlı olabileceği gibi hiçbir sorun yaratmayan tehlikesiz bir durumda da olabilir. Bu tehlike derecesini kistin büyüklüğü, böbrek üzerinde hangi bölğede olduğu, böbreğin fonksiyonlarını ne kadar etkilediği gibi faktörler belirlemektedir. Bu faktörler bazı radyolojik görüntüleme tetkikleri kullanılarak tespit edilerek gerekli tedavi yöntemleri belirlenir.

Böbrek kisti zararları ve olası risk ve komplikasyonları neler olabileceğine dair bilgiler ile hazırladığımız konumuz aşağıdadır. Bu konuda Böbrek kitsi zararlı mıdır, Böbrek kisti tehlikelimi ve en çok merak edilen sorulardan olan böbrek kisti patlarsa ne olur gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Böbrek Kisti Zararları

Böbrek Kisti, Zararları açısından alt ve üst üriner sistemi etkileyen bir komplike duruma neden olabilir. Söz konusu hastalığın olası zararları ise ;

  • Böbrekte İdrar Akımını Engelleyebilir ve Bu sebeple böbreklerde basıncın artmasına ve buna paralel olarak böbreğin şişmesine neden olacaktır. Tıp dilinde hidronefroz denilen bu durum zamanda böbrek fonksiyonlarının kaybına yol açabilir.
  • Büyük boyutlu kistler direk olarak böbrek anatomisini bozacağı için kalıcı böbrek hasarlarına yol açabilmektedir.
  • Kistin İçi sıvı ile dolu olduğu için söz konusu sıvının enfekte olması söz konusudur. Bu gibi durumlar ciddiyet taşıyabilir.
  • Genellikle kanamalı idrar problemlerine sıklıkla yol açabilmektedir.
  • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Yapılan çalışmalarda böbrek taşı oluşumuna da neden oldukları bilinmektedir.
  • Ayrıca nedensiz böbrek ağrılarına neden olabileceği için hayat kalitesini düşürür.

Böbrek taşı zararlı mıdır sorusuna bu maddeleri örnek gösterebiliriz. Her kist, bu sorunları yol açacak anlamına gelmez birçok durumda zararsız ve böbreğe hiçbir etki etmeyen kistler de görülebilmektedir. Tabi ki bunun kararı gerekli test ve tetkikler sonucu doktorunuz tarafından verilmektedir.

Böbrek Kisti Patlarsa Ne Olur

Böbrek kistinin patlama durumu her kistte oluşmaz. Bazı kistlerin patlama ihtimali ise vardır. Bu tip durumlarda kistin içindeki sıvının vücut içine yayılması söz konusudur. Bu patlama sonucunda böbrek korteksi de zarar görebilir. Olası patlama sonuçları ise;

  • Dayanılmaz Ağrılara Yol açabilir.
  • Böbrek korteksinde hasar meydana gelmesine neden olabilir.
  • Vücut içine yayılan sıvılarda enfeksiyon ve iltihaplanma durumları gelişerek ciddi durumlara yol açabilir.

Bu sebeple eğer böbrek kistiniz var ise doktor öneri ve tedavilerinden çıkmayarak, eğer takibe alındı iseniz takip periyodlarını aksatmadan sürekli kistin durumunu ve büyüklüğünü düzenli aralıklarla takip ettirmeniz gerekmektedir.

böbrek kisti neden olur net olarak nedeni bilinmese bile yaş ilerledikçe görülme oranının arttığı bilinmektedir. Ayrıca kadın erkek fark etmeden çok erken yaşlarda bebeklerde ve çoçuklarda da görülebilmektedir. Söz konusu hastalığın  tedavi yöntemleri ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz yazılarımız mevcuttur.

Böbrek Kistinde Son Tedavi Yöntemleri

Bize Sorun!

Böbrek kisti tehlikeleri , Böbrek kisti Öldürür mü? Ölümcül müdür, Böbreklerde kistin tüm riskleri ve komplikasyonları ile ilgili olarak aklınıza takılan var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Sorularınız editörler tarafından günlük olarak cevaplanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.