Böbrek Kistine Ne İyi Gelir ?

19.07.2018
817

Böbrek kisti ameliyatı sonrası beslenme çok önemlidir. Ameliyat sonrası besinlere bir süre vücut alışık olmamaya başlar. Bu nedenle gıda seçiminde,sağlığımıza zarar vermeyecek besinleri ön planda tutmamız gerekir. Örneğin ,böbrek kisti tedavisi öncesi ve sonrasında sebze yemekleri ve meyvelerin alınımı daha ayarlı bir şekilde olmalı ,mümkün oldukça katı  ve sert besinler alınmamalıdır. Özellikle elma yemenin böbrek sağlığına kattığı değer tartışılamaz. Elma, içeriğinde zengin C  vitamini ile bağışıklı sistemini güçlendiriyor bir de zararlı toksinlerin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasına öncü oluyor. Bu nedenle böbrek kisti ameliyatlarından sonra elma yemek gerekir. Bunu günde 3 adet yemek şartı ile sağlıklı beslenebilirsiniz. Elmayı iyi çiğnemeli,sert bir şekilde yutmamalısınız. Elma yerken de böbrek kisti ameliyatı olduysanız ya da olacaksanız,yeme şekli çok çiğneyerek sağlanmalıdır.Ayrıca böbrekler iyi gelen sulu gıdalardan karpuz ve kavun tüketimi de son derece faydalı besinler listesinde yerini alıyor.Karpuzun böbrek kistleri için faydalı bir meyve olduğunu unutmayın. Yazın bol bol karpuz yemek ayrıca böbrek sağlığını da koruma altına alıyor.

 

Böbrek kistlerini engellemek için öncelikle yediklerimizin sağlıklı olup olmadığını bilmemiz gerekir. Özellikle böbrek rahatsızlığı yaşayanların bir kere sofrasından tuz eksik olmalıdır. Tuz böbrek değerlerinin dengesini altüst eder ve tedavi olumlu sonuç vermez. Bu değerlerin yükselmemesi için yemekler tuzsuz bir şekilde tüketilmelidir. İşlenmiş gıdalar,çerezler,kuru yemişlerde yoğun miktarda tuz ve katı yağlar bulunur. Bu tür gıdalar böbrek hastaları için risk oluşturur. Böbrek kistlerini çoğaltır. Diğer zararlı ve asla tüketilmemesi gereken gıdalar arasında da salamura,turşu ,konserve ürünler,hazır pişmiş, tuzlu yağlı gıdalar,işlenmiş gıdalar,obeziteye yol açan hamburgerler,ketçabın fazla kullanımı,salçalı baharatlı yemekler,böbreğin bütün dengesini bozarak, günden güne daha sağlıksız olmasına neden olur. Böbrek kistine iyi gelen besinler genelde hafif ve sulu gıdalardır.

 

Böbrek Kisti Hastalarına Besin Takviyeleri

 

-Eğer böbrek hastası iseniz tuz,yağ ve şekeri mümkün mertebede azaltmanızda fayda vardır.

– Böbrek kistine iyi gelen zengin lif içerikli meyvelerden önce karpuz,daha sonra elma ve armut gelir. Ayrıca,kivi,şeftali,çilek ,kavun,kiraz gibi sulu meyveler böbrek kistlerine iyi geliyor,kist zamanla küçülüyor.

-Böbrek hastalığı yaşayan birinin alkol ve sigaradan uzak durması gerekir. Risk içeren ve organ kaybına sebebiyet veren bu zararlı içerikler asla hayatında yer almamalıdır.

– Su kaybı böbreklerin düzensiz çalışmasına hatta zamanla böbrek kaybına neden olur. Suyun yeterli bir şekilde alınması en az 2 en fazla 4 litre içilmesi faydalıdır. Kistlerin azalmasına yardımcı olur. Su eksikliği asla olmamalıdır.

– Siyah çay içimine bir süre ara verilmeli bunun yerine daha besleyici viatmin takviyeli içecekler tercih edilmelidir.

– Yoğurt suyu kullanımında böbrekler sağlıklı çalışır.  Ayran içilebilir ama ayrana tuz atılmamalıdır.

-Pazı,enginar,ıspanak ,marul çok iyi yıkanarak yenilmelidir. Salatalık tuzsuz şekilde günde 2 adet sabah akşam yenilebilir. Sert olanlarda çiğneme mesafesi uzamalıdır.

-Hazır bilmediğiniz bitki çaylar tercih edilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.