Böbrek Korteks Kalınlığı İncelmesi Nedir? Neden Olur?

27.11.2016
5.849

Böbrek Korteks Kalınlığı İncelmesi Nedir

2343Böbrek çevresini tamamen saran dış kısma korteks denir. Söz konusu dış kısım stoplazma olarak bilinir ve böbreğin pelvis kısmı haricindeki tüm dış kısmını kaplamaktadır. Üroloji servislerinde hastalarda istenen tetkiklerde korteks kelimesi sıkça geçmesine rağmen çoğu hasta bu kısmın tam olarak neresi olduğunu bilmemektedir.

Fakat bazı tetkiklerde kortetks kısmında oluşan etkilere dikkat çekilebilir. Genel olarak tetkiklerde böbrek korteksi belirgin olarak incelmiştir. yada kortekste incelme göze çarpmaktadır şeklinde raporlar verilebilir. Özellikle ultrason, tomografi gibi tetkiklerde korteks kısmı daha net olarak görülür. Peki korkteks incelmesi neden olur

Böbrek Korteksi İncelmesi Neden Olur?

Genellikle korteks incelmesi böbreklerin boyutunun büyümesine dağlı olarak gelişir. Böbrek boyutlarında oluşan bir artık böbrek korteksinde incelmeye yol açacaktır.

Bunu Gerilen bir maddeye benzetebiliriz. Bir maddeyi ne kadar gererseniz kalınlığını da o kadar azaltırsınız. Aynı durum böbrek korteksi için de geçerlidir. Böbreklerin boyutlarının nisbi olarak referans değerlere göre artış göstermesi böbrek korteksinin gerilmesine ve kalınlığının da incelmesine sebep olacaktır..

Böbrek Korteksi Kalınlığı Nasıl Normale Döner?

Genellikle erken fark edildiği taktirde incelmeye yol açan sorunun tespiti yapılarak sorunun ortadan kaldırılması ile birlikte zamanla korteks normal kalınlığına dönebilir .Fakat bazı durumlarda böbrekte kalıcı hasarlar kalabilir ve söz konusu korteks incelmesi kalıcı olabilir. Sorun ile ilgili olarak tam bilgiyi üroloji doktorunuzdan edinmeniz gerekmektedir.

Tedavisi Hakkında Dikkat Edin!

Böbrekte olan anatomik değişiklikler böbreğin süzme yetisine etki edebilir ve bazı fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilir. Bu sebeple bu ve buna benzer anatomik bozukluklar tetkikler ile tespit edildiği zaman konuyu ciddiyetle ele almalı sorunun kaynağını öğrenmeli ve tedavi süresinin kesinlikle aksatılmaması önemlidir. Aksi durumda böbrek fonksiyonlarında kalıcı hasarlara hatta böbrek kaybına kadar varabilecek ciddi sağlık problemlerine zemin olabilmektedir.

Bize Sorun!

3Tetkik ve tahliller ile ilgili sorularınıza ek olarak Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Selçuk dedi ki:

  Benim 28 gunluk bebeğimle böbrek bıyumesi var bunu baglı olrskkorteks incelemesi B iç var

 2. yasemin dedi ki:

  günaydın  bende sol böbrekte incelme  var. günde 2 lt. su içmem gerekiyor. oruç tutmak böbreklere zarar verirmi, daha doğrusu oruç tutabilirmiyim.

 3. Aynur dedi ki:

  Sol bobrek boyutu artmis olup dmsa dagilumi heterojendir kortikal parankimse incelme mevcuttur.meduller hipoaktif alanlar izlenmektedir(kalusiyel dilatasyona sekonder?)total renal fonk.katilim oranlari sol bobrek icin%53,36 sag bobrek icin:%46,64 olarak hesaplanmistir.spect bulgulari:benzer bulgular izlwnmistir. Hocam statik bobrek sintigrafisi raporu ne yapmaliyiz bilgilendirirmisiniz saygilar

 4. Sema kavcu dedi ki:

  Merhaba hocam normal böbrek korteks kalınlığı hangi sınırlarda olmalıdır teşekkür ederim

 5. Sema kavcu dedi ki:

  Hocam merhaba eksik bilgi verdim böbreklerimin medulla bölümünde kireçleme var nedeni bulunamadı tüm tetkikler yapıldı. Yaşım 49 sağ böbrek korteksi 8 sağ böbrek 16 kalınlığında kan değerleti normal idrarda 45erştrosit vardı azaldı fonksiyonlar iyi. Çok teşekkür ederim

 6. derya dedi ki:

  Merhaba hocam, üriner USG më göre her iki böbrek normal konumdadır sağ böbrek boyutları sola oranla azalmış korteksi incelir tir. Sag böbrek boyutları 144×67×35 mm paraninkalınlığı 11 mm. Sol böbrek boyutlar 133×45×43 mm. PParanoid kalınlığı 17 mm.parankim eko tabii olup böbrek konuları ddüzenledi. Bilateral taş, solid kitle veyahhidrojenbbulgusuiizlenmesini.

  Hocam Ultrasonikdoktorun söylediğine göre sağ böbrek doğuştan gelişmemiş bu ultrason sonucunda bir sıkıntı varmı değerli bilgileriniz için mi imdiden teşekkür ederim