Böbrek Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

17.05.2018
2.465

Böbrekler vücutta en önemli iç organlardan biridir. Vücuda alınan sıvıların süzülmesini sağlayan ve alınan vitamin fazlalığının da dışarıya atılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki zararlı toksiklerin idrar yolu ile dışarı atılmasına da yardımcı olmaktadır. Böbrek sağlığının bozulması birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böbreklerde meydana gelen küçülme ise böbrek işlevinin de tam olarak yapılmasına engel olur. Bu durumda diğer böbrek hastalıkları da ortaya çıkabilir.

Böbrek Küçülmesi Belirtileri 

Çoğu kişide meydana gelse de farkına varmanın biraz geç olması böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Böbrek küçülmesi böbreğin normal boyutlarından daha küçük bir boyuta geçmesine denilmektedir. Böbrek küçülmesi belirtileri genel olarak diğer hastalıklar ile de karıştırılabilmektedir.

Sık sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve sancının olması, kansızlık, bulantı, kusma, ciltte kaşıntı, yüksek tansiyon, üremi hastalığı ve yorgunluk hissi böbreklerde bir sorun olduğunu işaret etmektedir. Küçülen böbrekler işlevini  tam olarak yerine getiremeyeceğinden en önemli neden sık sık idrara çıkma halidir. Küçülen böbrekle beraber sıvıların süzülmesi zaman alabilmektedir. Vücut yapısına bağlı olarak yetersiz kalan böbrek zamanla böbrek yetmezliğinin meydana gelmesine neden olabilir.

Böbrek Küçülmesi Neden Olur? 

Böbrek hastalıklarında çeşitli sebepler söz konusu olabilmektedir. Özellikle doğumdan dolayı meydana gelen vakalarda bebek böbrek hastası olarak dünyaya gelmektedir. Uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Böbrek hastalıklarının çoğu böbrek küçülmesinin meydana gelmesinde büyük rol oynar. Şeker hastalarında sıkça görülen bu hastalık ilerlediğinde böbreğin kaybedilmesine neden olabilir.

İdrar yollarında tıkanan damarlar böbreklerin küçülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu da böbreklerde küçülme yapar. Enfeksiyonun kontrol altına alınması gerekmektedir. Tedavi edilemeyen durumların çoğu böbreğin küçülmesine neden olur.

Böbrek Küçülmesi Tedavisi 

Böbrek küçülmesinde tedvinin başlangıcı her hastalıkta olduğu gibi beslenme programı yapılmasıdır. Böbreklerin daha rahat çalışabilmesi için beslenme programının yapılması ve bu programa uyulması tedaviyi hızlandıracaktır. Böbreklerin normal bir boyuta gelmesi için ve küçülmeden dolayı kaybettiği işlevini geri kazanabilmesi beslenme ile mümkün olacaktır. Bunun dışında cerrahi işlemler söz konusu olabilir.

Kök hücre tedavisi böbrek küçülmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu tedavinin yapılması vücutta bulunan böbrek dokularının değiştirilmesi ile mümkündür. Böbrek dokuları kendini yenilediğinde böbrek normal ölçülerine kavuşabilmektedir.

En yeni tedavi şekillerinden biri de mikro çin uygulamasıdır. Cihaz ile çin ilaçları böbrekle temas ettirilir ve buna bağlı olarak tedavi başlangıcı yapılır. Bu uygulama henüz yeni olduğundan geliştirilmeye açık bir uygulamadır.

Sağlıklı böbreklere sahip olmak için nemli olan düzenli beslenme ve sıvı tüketimidir. İleriki yaşlarda böbrek sorunu yaşamak istemeyenler için mutlaka gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Böylece hem böbrek sağlığı hem de tüm vücut sağlığıyla birlikte diğer iç organlarında sağlığı korunmuş olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.