Böbrek Kumu Dökmeye Ne İyi Gelir?

17.03.2018
1.711

Böbrek kumları aynı zamanda böbrek taşları olarak da bilinmektedir. Böbreklerinizin içinde oluşan mineraller ve tuzlardan oluşan sert birikintilerdir. Böbrek taşlarının pek çok nedeni vardır ve idrar yollarınızın herhangi bir bölümünü böbreklerinizden idrar kesesini etkileyebilir. Genellikle taşlar, idrar yoğunlaştığı zaman oluşur ve minerallerin kristalleşmesiyle birlikte birbirine yapışmasını sağlar.

Durumunuza bağlı olarak, ağrı kesici ilaç almaktan ve böbrek taşı geçirmek için çok fazla su içmekten başka bir şeye ihtiyacınız olmayabilir. Diğer durumlarda örneğin, taşlar üriner sisteme bulaşırsa üriner enfeksiyon ile ilişkili veya komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da cerrahi müdahaleler gerekebilir. Sürekli olarak böbrek kumu dökme riski taşıyor iseniz, tekrarlamakta olan böbrek taşı riskinizi azaltma yolu için doktorunuzun önleyici tedavi önerilerini dikkate almanızda fayda olacaktır.

 Böbrek Kumunun Meydana Gelmesinin Nedenleri

Böbrek taşı türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve daha fazla böbrek taşı alma riskini azaltmak için ipuçları verebilir. Mümkünse böbrek taşınızı, analiz için doktorunuza getirebileceğiniz şekilde geçirdiğinizde kaydetmenizde oldukça fayda olacaktır.

Böbrek Kumu Dökmenin Belirtileri Nelerdir?

– Bir böbrek kumu veya böbrek taşı böbreklerinizde gezinerek ürinerine geçene kadar belirtilere neden olmayabilir.

– Vücudun yan kısımlarında ağrılara, sırt ağrılarına ve kaburgaların altında şiddetli ağrılara neden olur.

– Alt karın ve kasık için yayılım gösteren ağrılara neden olur.

– Dalgalar halinde gelen ve şiddette dalgalanan ağrıları meydan getirir.

– İdrar üzerinde ağrılara yol açar.

– Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar renklerine neden olur.

– Bulanık veya kötü kokulu idrara sebep olur.

– Mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara yol açar.

– Sürekli idrara çıkma ihtiyacını meydana getirir.

– Her zamankinden daha sık idrara çıkma isteği ortaya çıkarır.

– Ateş ve titremeye neden olabildiği gibi enfeksiyon varsa daha tehlikeli hastalıklara de sebebiyet verebilmektedir.

– Az miktarda idrar yapma durumlarına yol açar.

– Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrı, taş idrar yolunuzdan geçerken değişebilir. Örneğin, farklı bir yere kayma veya yoğunluğu arttırma gibi durumlar görülebilmektedir.

Böbrek Kumu Dökmelerine Ne İyi Gelir?

Böbrek kumu dökmelerinde kişide şiddetli ağrıların meydana gelmesi olağan bir durumdur. Bu durumlarda kişiye ağrı kesici iğneler yapılabilmektedir.

* Limon suyu ile zeytinyağı içmek böbrek kumlarının rahatça dökülmesine yani ağrısız dökülmesine katkısı oldukça fazladır.

* Elma sirkesinin kullanılması böbrek kumlarının dağılmasına katkı sağlayarak böbreklerde oluşan ağrıların hafifletilmesini sağlar.

* Nar tohumlarının ve nar sularının böbrek kumlarından dolayı meydana gelen ağrıların önüne geçtiği bilinmektedir.

* Karpuzlar da bulunan potasyum tuzları kişi de meydana gelen böbrek kumlarının dağılım göstermesine ve bu sayede ağrılarının yok edilmesini sağlar.

* Günlük hayatta yemiş olduğumuz fasulyelerde hayvansal değerlerdeki proteinler bulunmaktadır. Bu proteinler böbrek kumu döken kişilerde kullanılması halinde rahatsızlıkların en kısa sürede iyileştirme görevini üstlendiği görülmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.