Böbrek Kumu Nedir, Nasıl Oluşur

05.11.2016
710

Böbrek Kumu Nedir

Böbrek kumu ve böbrek taşı yapı olarak aynı şeylerdir. Sadece fiziksel özellikleri sebebi ile milimetrik boyutlarda olan taşlara kum deriz. Tıp dilinde böbrek kumu diye birşey aslında yoktur. Her türlü oluşuma taş denir. Fakat halk arasında biz milimetrik boyutlardaki taşlara kum diyoruz.

33Böbrek kumu nedir: Böbrekler, kanda bulunan zararlı atıklar ile fazla mineralleri süzer, Genellikle kalsiyum, oksalat, ürik asit gibi maddeler birleşerek böbrek içerisinde kristalleşir. Bu durum taş oluşumunun ilk evresidir. Eğer oluşan taş tek parça halinde gelişiyor ise böbrek taşı, eğer tanecikler halinde milimetirk boyutlarda oluyor fakat bu taneciler birleşmeden kalıyor ise buna böbrek kumu denir. Teorik olarak böbrek kumu, böbrek taşından daha az ağrı verir ve düşürmesi oldukça kolaydır.

Böbrek Kumu Nasıl Oluşur

Bu durumu kimya bilimindeki çözeltiler gibi düşünmeliyiz. İdrarın içinde bulunan bazı çözeltiler artarsa sıvı doyum noktasına ulaşır ve bu andan sonra gelen tüm çözelti dibe çökmeye başlar. Bunu evde çok rahat deneyebilirsiniz. Bir bardak çaya en fazla 5-6 küp şeker atabilirsiniz. Su, bu miktardan sonra atacağınız hiçbir şekeri emmez ve şeker dibe çöker.

Böbrek Kumu Neden Olur : Aynı durum böbreklerin içinde de gerçekleşmektedir. Böbrekler kandan süzdüğü tuz çözeltilerini idrarla beraber atar. İdrarda yeteri su bulunmaması ve çözeltinin çoklugu sebebi ile söz konusu mineraller kristalleşerek böbrek kumunu oluşturur. Böbrek kumunu önlemek için bol su içmeli ve yüksek proteinli beslenme alışkanlıklarından vazgeçip sebze ve meyveye ağırlık vermeliyiz.

000Anatomik Bozukluk Varsa ; Bazı insanlarda böbrek kumu oluşumu yedikleri yada içtikleri ile alakalı olmayabilir. Böbreğin yada böbreğin dışındaki boşaltım sistemi organlarının (üreter, mesane ve üretra) yetersiz olması yada fiziksel olarak bozuklukları olması böbreğin taş oluşturmasına sebep olur. Bu durum hastanede yapılacak birkaç küçük tetkik ile görülebilir. Böbrek kumunuz var ise ve ilk defa böyle bir şey ile karıştılaştı iseniz mutlaka böbreklerinizde bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmenizi öneririz.

Daha Önce Taş yada Kum Döktüyseniz: Daha Önce Taş yada kum oldu ise böbrek kumu nedenleri nelerdir diye araştırmanıza gerek yok. Böbrek kumu tekrarlayan bir özelliği sahiptir. daha önce böbrek taşı yada böbrek kumu sorunu yaşadıysanız tekrar etme olasılığı çok yüksektir. bu ilk sene için %10 2-5 Yıl arasında %50 5-10 Yıl arasında ise %85 iltimale kadar çıkmaktadır.

Böbreklerte Yatkınlık Var İse: Bazı durumlarda ise ortada hiçbir neden yokken yani; böbreklerin anatomik yapısı düzgün olmasına rağmen, aynı zamanda günde 3-4 litre su içip sebze meyve ağırlıklı beslenen kişilerde dahi taş görülebiliyor. Bunun nedeni henüz belli değil fakat tıp dilinde yatkınlık olarak söyleniyor. Böbrek taşı ile ilgili olarak gizemli onlarca nokta var.

3Bize Sorun!

Böbrek kumu nasıl oluşur hakkında detaylı soru sormak isteyenler bize sorularını iletebilirler. Sorularınızı soru sor sayfamızı kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Sizden Gelen sorular editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru ve ilave etmek istedikleriniz var ise yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.