Böbrek Lezyonları Nelerdir Tedavisi Nasıl Yapılır?

08.05.2018
1.229

Hayati önem taşıyan organlardan biri olan böbrek beslenme alışkanlıkları ve yaşam şartlarından dolayı zarar görebilmektedir. Böbrek taşı, kist, tümör ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sebep olan en önemli faktör lezyonlardır. Böbrek lezyonları hücredeki bozukluk ve yaralanmalara verilen isimdir. Bozulmuş hücre olarak kabul edilen böbrek lezyonları tedavi edilmediğinde ilerleyen rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Böbrek sağlığının korunması için böbreklerde oluşan lezyonların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Böbrek lezyonları çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu lezyonların ebatları farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olarak böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Böbrek Lezyon Çeşitleri 

Böbreklerde meydana gelen lezyonlar bir süre sonra büyüme gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllar boyunca aynı ölçüde de lezyonların kaldığı görülmektedir. Önemli olan lezyonların iyi ve kötü huylu olup olmadığı bilinmelidir.

Böbrek lezyonlarının en sık görülen çeşidi kistik lezyonlardır. Kistik lezyonlar genel olarak idrarda kan, kilo kaybı, hipertansiyon ve baş ağrısı gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu lezyonlar büyüme olmadan kendini belli etmez. İdrar yollarında idrarın birikmesinden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Hipodens lezyon isse genel olarak karaciğerde görülse de böbreklerde de görülebilmektedir. Bu tür lezyonlar dokularda henüz fazla hasar olmadığını gösterir. Fakat mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Solid lezyon kadınlarda meme kanseri başlangıcında meydana çıkan lezyonlardır. Böbreklerde de görüldüğü için tehlikeli bir durum olduğunu gösterebilmektedir.

Nodüler lezyonlar ise akciğerde sıkça görülen lezyonlardır. Bu lezyonların kist şeklinde büyük olduğu bilinir. Genel olarak organlarda kitle olarak tanımlanmaktadır.

Kitle lezyon ise gözle görülebilen ve boyutları büyük olan lezyonlardır. Vücutta çok fazla doku kaybının olması ve organların zarar gördüğü önemli lezyonlardan biri olarak kabul görürler. Diğer lezyon çeşitlerinin farkına varılamaması sonucundan tüm lezyonlar uzun vadede kitle lezyona dönüşebilmektedir.

Lezyon Tedavisi 

Böbreklerde meydana gelen lezyonlar hemen her yaş grubunda meydana çıkabilmektedir. Çok küçük lezyonlarda cerrahi müdahale gerekmeyebilir. Fakat böbrek yetmezliği, hiper tansiyon ve böbrek iltihabına sebep olan lezyonlarda mutlaka cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Genel olarak iyi huylu lezyonlar ile daha sık karşılaşılabilmektedir. Fakat beslenme alışkanlıkları ve yaşam şartlarından dolayı böbrekteki iyi huylu lezyonlar kiste dönüşerek böbrek sağlığını ve vücut sağlığı tehdit edebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.