Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Böbrek nakli, canlıya yapılacağı durumlarda hasta ve böbrek verici yakını birkaç hafta önceden bazı test ve tetkiklere tabi tutulurlar, kan değerleri, kalp, akciğer fonksiyonları gibi birçok sağlık değerleri test edilir. Uygun bulunduğu zaman da hastalar böbrek nakli ameliyat günü için randevu verilerek işlemleri tamamlanır.

böbrek nakli ameliyatı kaç saat sürer

Ameliyat gününden bir gün önce hastaların hastaneye yatış işlemleri yapılır. Ameliyat olunacak günün gecesinde iki hastanın da tüm değerlendirmesi tekrar yapılır ve son hazırlıklar gözden geçirilir. Sabahında ise böbrek nakli ameliyatı başlayacaktır.

Hasta ve verici yakını, aynı anda ameliyata alınır. Verici ve alıcıya farklı farklı cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. İlk önce hasta ve verici, anestezi altına alınır ve o andan itibaren acı veya herhangi bir şey hissetmez, Uyandığında hiçbir şey hatırlamaz.

Böbrek Alma Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Böbrek alma ameliyatı kaç saat sürer sorusunu merak eden hastalar için bu süre ameliyat öncesi hazırlık + ameliyat + ameliyat sonrası ayılma (Kendine Gelme) süreleri dahil, odanızdan çıktığınız an ile odanıza döndüğünüz an ortalama olarak 5 saat gibi bir süreyi bulmaktadır. Bu süre ameliyat olan hasta için farkındalığı olmadığı için önemsizdir fakat özellikle dışarıda bekleyen hasta yakınları için çok uzun gelebilen bir süredir. Hasta Yakınları 2 hastanın da ameliyatının bitmesini ve nasıl geçtiğini öğrenmeleri, 5 saatlik bir merakın sonunda gelmektedir.

Ameliyattan sonra hastalar genellikle 4-6 gün aralığında taburcu edilir. İlk gün harici genel olarak konforlu bir iyileşme süreci olduğu söylenebilir.

Böbrek Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Canlı vericiden böbrek alınması ameliyatı ile hastaya böbrek nakli ameliyatları birbirinden farklı yollarla yapılır. Böbrek ameliyatının nasıl yapıldığı konusunda bu yollardan ikisini de iki ayrı başlık altında aşağıda vereceğiz.

  • Böbrek Alma Ameliyatı : Hastanın alınacak böbreğinin olduğu taraftan kaburga kısmının bitiminden 2 adet 1-1,5 cm lik kesi açılarak cerrahi aletler ile böbreğe ulaşılır. Burada böbreğin atar damarla ve üreter ile bağlantıları kesilerek kapatılır. Daha sonra böbreği tutan kas gruplarını ekarte ederek böbrek boşa çıkartılır. Sonrasında ise karın boşluğundan açılan 3-4 cm lik bir kesi ile böbrek dışarı alınır. Bu işlemde kanama ve buna benzer komplike durumlar geliştiği zaman klasik açık cerrahiye dönüş yapılabilir. Fakat günümüzde uygulanan son teknoloji yöntem budur.
  • Böbrek Nakli Ameliyatı : Bu ameliyatta alıcıya verilen böbrekler asıl yeri olan belin yan kısımlarına takılmaz. Bu durumun sebebi böbreği atar damarlara ve üretere o konumdan bağlamanın zor olması ve ileride sorunlar yaşanma olasılığının çok yüksek olmasıdır. Böbrek kasıklara yakın bir bölgeye takılır. Nakil yapılan hastaya bağışıklık bastırıcı tedaviler uygulandığı için nakil olan hasta için ilk 6 ay çok daha önemlidir ve vericiye göre taburcu süresi çok daha uzundur.

Her iki cerrahi operasyonda artık yılların verdiği teknolojik gelişmeler ve yeni yöntemlerle daha az riskli, komplikasyonları az, taburcu süresi düşük ve en önemlisi artık ameliyatlarda başarı şansı çok daha yüksek. Gelişen teknoloji ilerde daha yeni yöntemler ve daha sağlıklı günler vaat ediyor.

Bize Sorun!

Böbrek Alma Ameliyatı Ne Kadar Sürer yada Böbrek nakli ameliyatı ne kadar sürer konularına ek olarak böbrek yetmezliği, böbrek kanseri tümör ve kistler ile taşlar gibi tüm üroloji ve nefroloji konularında sorularınız var ise yanıtlıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Sedat kaya dedi ki:

    S.a sol bobregin de 9.5 cm kis var arti 2.3 mm taş ve böbreğimim büyük kısmı iflas etmiş durumda benin burda merakım ameliyatim kaç saat sürer ve ameliyattan sonra ne kadar bir süre hastanede yatış yaparım yani ne zaman ayaklana bilirim sizden bilgi bekliyorum teşekkürler