Böbrek Nakli Merkezi Böbrek Nakli Sonrası Süreç

Böbrek Nakli Sonrası Takip Süreci

Yapılan böbrek naklinin başarılı ve sağlıklı olarak değerlendirilmesi için ameliyat sürecinin yanı sıra böbrek nakli sonrası takip süreci de son derece önemlidir.

Böbrek nakil merkezlerinde yapılan her böbrek nakli hastanın büyük bir özenle takip edilmesi gerekir. Bu doğrultuda nakil edilen böbreğin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde çalışması için takip sürecinin de özenli olması gerekir. Bu noktada Böbrek Nakil Merkezleri, hem böbrek nakli edilen hastanın hem de vericinin düzenli bir program dâhilinde takip edilmesine önem vermiştir.

Böbrek nakli ameliyatı olan hastalar, yaklaşık 6 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedirler. Ortalama 6 gün hastanede gözetim altında kalan hastaların çıkmasına 2 gün kala, hastanın ileriki yaşantısında dikkat etmesi gereken konular ve kullanılacak ilaçlar uzmanlar tarafından detaylı olarak hastalara iletilmektedir. Hasta taburcu edildiğinde ise kullanması gereken ilaç çizelgesinin yanı sıra 24 saat ulaşabileceği bir telefon numarasına da sahip olarak sonraki yaşantısına devam eder.

Böbrek nakli sonrası taburcu olan hastaların ilk haftalarda, haftada iki kez olmak üzere hastaneye gelip kan tetkiklerinin yaptırmaları gerekir. Ancak nakil merkezinden uzak olan hastalar, bulundukları bölgelerde yapabilir ve sonuçları da hiçbir ücret ödemeden posta yolu ile naklin gerçekleştirildiği nakil merkezlerine gönderebilirler. İlk haftalarda haftada iki kez yapılması gereken bu tetkikler, ikinci ayda haftada bir kez, altıncı aydan itibaren de ayda 1 kez olarak tekrarlanmaktadır. Böbrek nakli olan hastalar, Nefroloji (Böbrek Hastalıkları) bölümünde kontrol edilmektedirler.

Vericilerin Takip Süreci

Başka insanlara böbreklerini veren vericilerin de ameliyat sonrasında takipleri yapılmaktadır. Ameliyat sonrası ortalama 3 gün sonra taburcu olabilecek olan vericiler de taburcu olduktan 1 hafta sonra tekrardan tetkiklerinin yapılması için hastaneye çağrılmaktadırlar. İlk tetkiklerinin taburcu olduktan 1 hafta sonra veren vericiler, sonraki tetkiklerini ise 6 ay sonra verirler. Sonrasında ise senede 1 defa tetkik vermeleri yeterli olacaktır. Böbrek Nakil Merkezi bu konuda hem alıcıların hem de vericilerin nakil sonrası yaşam süreçlerinde herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamaları adına titiz bir çalışma yürütmektedirler.

Nakil Sonrası Yaşam

Böbrek nakli olan insanlar, hayata yeni pencereden bakabilirler. Aileleri ve sevdikleri ile ileriye dönük umutlar besleyen alcıların, böbrek nakli sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilinçli olması gerekir.

Böbrek nakli sonrasında kişi, ilk biyokimya kontrolü için taburcu olduktan iki gün sonra hastaneye gitmelidir. İlk biyokimya kontrolünün yapılmasından sonra haftada iki kez olmak üzere tekrarda biyokimya kontrolü yaptırmaları gerekir. Hastanın hastaneye giderek tetkik yapma süreci daha sonra haftada bir, 15 günde 1 ve ayda 1 olarak değişiklik gösterecektir.

Nakil sonrasında kullanacağınız immünsüpresör ilaçların (bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar) dozları kan düzeylerine göre ayarlandığı için düzenli olarak kan vermeniz gerekmektedir.

Nakil olduğu böbrek nakil merkezine uzak olan hastalar, tetkiklerinin bölgelerindeki hastanelerde yapabilirler. Ancak tetkikler çıkar çıkmaz Böbrek Nakil Merkezine iletilmesi gerekmektedir.

Kan verme saati de alıcının kullandığı ilaçlara göre ayarlanması gerekir.

Tetkiklerin yapılmasından sonra 48 saat içinde aranmış olmalısınız. Herhangi bir arama yok ise Böbrek Nakil Merkezi ile iletişime geçmelisiniz.

Eğer insilün tedavisi gören biriyseniz, taburcu olduktansa diyabet polikliniği tarafından tedaviniz tekrar devam edecektir.

Böbrek naklinin yapılmasından bir ay sonra cilt klipleri alınacaktır. Böbrek nakli sonrasındaki süreçte ameliyat bölgesinde kızarıklık, şişlik veya sıvı oluşumu var ise hemen Böbrek Nakil Merkezi ile iletişime geçmelisiniz.

İdrar çıkışını düzenli bir şekilde yapabilmek için, günde en az 2-3 L sıvı almanız gereklidir.

Verilen ilaçların dozu, saati ve kullanım şekli doktorunuzun belirlediği şekilde olmalı ve kesinlikle değiştirilmemelidir.

Verilen ilaçlar dışında kullanmanız gereken başka ilaçların olması halinde hemen Böbrek Nakil Merkezleri ile iletişime geçilmelidir.

Böbrek Nakil Merkezleri İle Temasa Geçilmesi Gereken Durumlar

  • 38 dereceyi aşan ateş
  • İdrar renginde değişim, idrarda yanma ve miktarında azalma
  • El ve ayak bileklerinde şişkinlik
  • Aniden ortaya çıkan yüksek ya da düşük tansiyon
  • Sık sık tekrarlayan kusma ve ishal şikâyetleri
  • Öksürük ve nefes darlığı
  • Diş problemi yaşadığınız zaman, diş doktorunuzun antibiyotik önermesi
  • Herhangi bir neden bağlı olarak herhangi bir aşının yapılması veya önerilmesi
  • Çocukluk hastalıklarından suçiçeği, zona, tüberküloz gibi hastalıklara maruz kalınması

Bu ve buna benzer acil müdahale gerektiren ve yaşamı tehdit eden durumlarda Böbrek Nakil Merkezi yetkilerini aramadan önce bölgenizdeki size en yakın hastanenin acil servisine gidere böbrek nakli olduğunuzu belirtmeniz yeterli olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.