Böbrek Nakli Olanlar Ne Yememeli ?

Böbrek hastalıklarında böbreğin iyi çalışması için iyi bir tedavi izlenir. Gerekli cerrahi işlemler,biyopsiler,Kan ve dokudan alınan örnekler,anestezi öncesi ve sonrası durumlar,kontrol altında sağlanır,hasta takibe alınır.Böbrek nakli işlemlerinden hemen sonra böbreğin eskisinden daha iyi çalışması söz konusu olmayabilir. Öncelikle nakil işlemleri belli testler geçtikten sonra  yapılır ve sonrası için iyi beslenme takviyeleri doktor tarafından hastaya liste şeklinde verilir.Nakilden sonra katı türü besinler mümkün oldukça azaltılmalıdır. Katı gıdalar zarar verir ve istenmeyen kanamalar oluşabilir. Kişinin yeni böbreğine alışması biraz zaman alır. İştahta artmalar ve azalmalar nakil sonrasında kişiden kişiye değişim gösterir.Metabolizma bozukluğu gelişebilir. Buna bağlı olan steroid kullanımı iştahta artmaya ,kan şekerinde inanılmaz derece artışların gözlemlenmesine  hatta direk olarak şişmanlığa yol açar. Bunu engelleyebilmenin tek yolu beslenme şekli ve düzeninin doktorun önerdiği listeye göre uyum sağlamaktır. Hasta,bu dikkatlere uyduğu sürece risk oranı en aza düşer. Böbrek naklinden sonra meydana gelen bu yan etkiler psikolojinin de çökmesine neden olur. Mesela fit bir vücuda sahip olanın birden bire kilo alması ve bu kilonun kontrolsüz bir boyuta ulaşması belli başlı risktir. Özellikle böbrek nakli yapan birinin bu kadar ani kilo alması sağlıksız bir durumdur. Böbrek nakli olanlar ne yememeli bunu önceden araştırmalı ve gerekli talimatlara yerinde ve zamanında uyum sağlamalıdır.

Böbrek Nakli Olanların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Kurallar

Özellikle bu hastalar bazı alışkanlıklarından tamamen vazgeçmek zorundadırlar.Örneğin sigara kullanımı bırakılmalı,alkol tüketimi olmamalı vücuda zarar veren uyuşturucu maddelerin alınmaması gerekir.Bu zararlı etkenler böbrek nakli olan kişide sonradan alındığında ciddi riskler içerir hatta organ kaybına neden olabilir.Antibiyotik kullanımı rastgele içilmemeli,doktorun reçetesinde yer alan ilaçlar kullanılmalıdır.Ayrıca ani hareketler,kasılmalara ve kanamaya yol açabilir. Mümkün oldukça böbrek naklinden sonra yatak istirahati sağlanmalıdır.Yüksek ateş sorunlarında ateşin düşmesi sağlanmalıdır. Asla kanı sulandıran aspirinler kullanılmamalıdır. Böbrek naklinden sonra beslenme özellikle en çok dikkat edilen konudur. Katı ve set gıdalar yenmemeli,mideye bağırsak  hareketiniz zorlayan besinler alınmamalıdır. Kabızlığa yol açan ıkınma durumları böbrek nakli sonrası ağrılara yol açabilir. Bu nedenle çorba,yumuşak besinler ve sulu gıdalar ilk tercih olarak belirlenmelidir.

 Beslenme Önerileri 
–  Günde en az 3 litreye kadar su tüketimi sağlanmalıdır.
– Kalori alımında hastanın kilosuna göre kalori miktarı tercih edilmelidir. Örneğin hasta çok zayıf ise yüksek kaloriye ihtiyaç duyacaktır.
-Aşırı baharatlı,yağlı,tuzlu katı gıdalar tercih edilmemelidir.
-Çorba ,meyve suları,komposto,hoşaf ve sulu yumuşak besinler gün içinde alınmalıdır.
-Meyvelerde en etkili armuttur. Armut suyu böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yaz meyveleri,karpuz,çilek,vişne,kayısı ,şeftali yenilmelidir. Kivi seçimi de son derece faydalıdır.
– Çok gaz yapan besinlerden uzak durulmalıdır.  Kuru soğan bir süre yenilmemelidir. Katı gıdalarda bulgur,pilav, makarna azaltılmalıdır. Kızartma türleri tercih edilmemelidir. Hafif ve sulu besinlerin zararı olmaz. Her gün bir kase ayarında köy yoğurdu tercih edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.