Böbrek Naklinde Canlı Verici Nasıl Olunur Şartları Nelerdir ?

10.07.2018
574

Türkiye’de ortalama olarak böbrek rahatsızlığı yaşayan insanların toplam sayısı 61 bine ulaştı. Bunun nedeni, çok fazla yağlı ve şekerli gıdaların bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi ve su  kaybının artmasıdır. Vücutta eksilen su kaybı sağlıklı çalışan organların verimliliğini sağlayamaz. Bu da böbreklerde sıkıntılara ve hastalanmalara davetiye çıkartır.Özellikle Kronik böbrek yetmezliği 60-65 bin bir rakamda artarken tedavi işlemleri artan böbrek nakilleri,ilik ,ve doku uyumu testleri de önceden yaptırılarak bu hastalık bu şekilde azaltılıyor. Uzmanlar sürekli çözümler ararken doğru nakli gerçekleştirmek ve hastayı eski sağlığına kavuşturmak için birçok yolu denemeye devam etmektedirler. Özellikle böbrek yetemezliği fazla tuzun alınması ile riske giriyor.Her sene artan bu durum 2015 yılı itibari ile neredeyse 100.bin civarı bir sayı ile hasta sayısının arttığını uzmanlar bildirdi. Kronik böbrek yetmezliği yaşayan biri için tedavi işlemi nakil ile başlar.

 

Böbrek naklini veren canlı vericinin sağlık sorunları yaşaması ve gerekli bütün testleri baştan yaptırmalıdır. En az 2 hafta vücudunda ilaç kullanımı mevcut olmamalıdır. İlaç kullanan kişilerde nakil işlemi gerçekleşmez. Bu süre daha fazla uzar ve verici 2 hafta daha kadar bekletilir. Diyalizin olumsuz durumları can sıkıcı olabilmekte ,hatta hasta için bekleme zamanı daha fazla arttığında hasta nakil işlemi sıkıntısını rahatsızlığı artarak yaşar. Bu hasta için riskli bir durumdur. Ciddi can kaybı bu bekleme modunda aniden gerçekleşebilir. Eğer böbreklerden sadece biri hasta ise diğer böbrek belli bir süre bu durumu idare edebilir. Böbrekler tek kaldığında hasta yaşasa da risk gurubunun içinde yer alır. Böbrek naklinde canlı verici için uygun testler istenir ve gerekli bilgiler temin edildikten sonra nakil işlemleri hemen başlatılır.

 

 Böbrek Nakli için Gerekli İşlemler ve Uygulamalar

 

Böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin hiç beklemeden nakil yapmaları gerekir. Çünkü vücudun en önemli görevlerini sağlayan böbreklerin sağlıklı olması gerekir. Bu sağlıklı yaşam için gereklidir. Başarılı böbrek nakli uygulaması sonrası ,kişi artık eski sağlığına kavuşur. A.B.D.’de  ortalama olarak,62.000 binden daha fazla insan kadavra kronik böbrek yetmezliği için sırada beklediği tespit edilmiştir. Bu bekleme ve hayat kurtarmak için uygun nakiller için birden fazla uyumluluk testi yapılır ve bu uygunluk diyaliz sonrası ortaya çıkar . İşlem başarılı ise nakilde asla sıkıntılar yaşanmaz. vericilerin bütün tetkiklerden geçmesi gerektiği önceden nakil odalarında uzman hekimler tarafından bildirilmiştir. Önce doku testi için idrar ve  kan örneklerine bakılır. Verici eğer ilaç kullanmış ise ameliyat iptal ettirilir. Ameliyat verici için zor bir durum değildir. Bu konuda işlem bittikten hemen sonra normal yaşantısına devam eder. Canlı verici ameliyat işleminde sıkıntı yaşamadığı gibi ameliyatta bazı “Laparoskopik donör nefrektomi” işlemi yapılır. Bu işlem kapalı böbrek operasyonudur. Hastanın karnı açılır ve küçük deliklerden bu işlem sorunsuz bir şekilde gerekli aletler ile uygulamaya alınır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.