Böbrek Naklinde Doku ve Kan Uyumu Şart mı ?

01.08.2018
889

Vücutta dokular her bireyde 3 adet olmak üzere  bulunur. Bunlar,3 tane olmak üzere annede ve 3 tane olmak üzere babada bulunmaktadır. Böbrek hastalarının en çok sıkıntı çektikleri konu acaba kendime uygun böbreği bulacak mıyım sorusu oluyor. Bu uyumu yakalamak için kan ve doku uyumu önceden yakın kişilerden alınarak yapılır.Kan grubunun burada rolü oldukça büyüktür. Özellikle 0+ pozitif-negatif A+ pozitif,B+ pozitif kana ihtiyaç duyulur. 0 gurunu kanı veren kişilerdir. A+ B kan gruplarında ise alıcı olarak tanımlanıyor. Rh grubunun olması şart değil. Negatif olanlardan da kan alınabiliyor.Özellikle doku gruplarında uyumluluğu kesin ve şart olan DR antijenlerini % 100 uyumlu olması gerekiyor. Genelde kan alımından sonra doku uyumuna tabi tutulmayan kan vericiler pek tercih edilmiyor. Kan ve doku uyumu pozitif olan kişilerde bu işlem sorunsuz bir şekilde yapılıyor.Böbrek naklinde doku ve kan uyumu olması çok önemlidir. Bu kişiye nakledilecek böbreğin daha verimli olmasını sağlar. Böbrekler daha sistemli çalışır.

 

Böbrek nakli değişik biçimler ve yöntemlerle uygulanıyor. Özellikle tanıda böbrek yetemezliği açık farkla tehlike ve risk içeriyorsa, böbreğin çalışmaması ve iptal olması an meselesidir. İflas etmiş bir böbrek çalışma kaydetmeyecek, diğer böbrek tek kalacağı için tek başına bütün görevi üstlenmeye başlayacak ve yorulmaya başlayacaktır. Vücutta var olan böbreklerin yaşamsal etkilerinin rolü oldukça fazladır.Uyum sağlamış böbrek hastaya takılır ve diyaliz yöntemi ile çalışma şekli izlenir.Eğer diyalizde yeterli verimi alamıyorsa böbrek artık kadavra listesine alınır ve beklenen sonuç yeterli bir şekilde sağlanamaz. Nefrolog’un görevi,böbrek naklini veren ve kabul eden adaylar ile birlikte  organ nakli koordinatörüne yönlendirmektir.ve LCM çalışılmasından sonra uyum sağlanmış ise nakil işlemleri başlatılır.

 

Böbrek Naklinin Faydaları Var mı ?

 

Günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan böbrek hastalıkları ve çoğalan böbrek hastalarına ,böbrek nakli bulmak epey güç olmakta ,kan ve doku uyumluluğunu sağlarken, ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.Hemodiyaliz veya periton diyalizi hastada en iyi tedavi şeklidir. Neredeyse ortalama olarak her iki böbreğe %50 kadar, çalışma işlevselliği sağlar. Hastalar nakil sonrası eskisine oranla daha dinç ve sağlıklıdırlar. Böbrekler çalıştıkça daha önce çektikleri böbrek sıkıntılarını yaşamazlar. Günlük rutin faaliyetlerine devam ederler. Hatta bayanlar bu sorunu atlattıktan sonra sağlıklı bir şekilde yeniden anne olabilirler. Böbrek nakilinin faydaları vücutta çalışma mekanizmasının güçlenmesiyle başlar. Artık hasta eskisi kadar yorgun ve sancılı durumların içinde değildir. Kan uyumunun sağlanması için vericiler öncelikle bu listeye dikkat etmelidir. İşte uyum sağlayan kan ve doku örnekleri ve kan grupları :

 

Böbrek Nakli uyumluluğu İçin Verici Taraf

 

O Grubu Sadece O Grubu verebilir ve gerekli işlemler başlatılabilir.

A Grubu A veya O Grubu verebilir  ve gerekli işlemler başlatılabilir.

B Grubu B veya O Grubu verebilir  ve gerekli işlemler başlatılabilir.

AB Grubu Her grup verebilir (O, A, B veya AB)  ve gerekli işlemler başlatılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.