Böbrek Nedir? Bölümleri Nelerdir ?

01.11.2016
928

 Böbrek Nedir ?

1  Böbrek vücut için sanılanın aksine kalp kadar önemli ve vazgeçilmez bir organdır. Sadece atıkları süzmekle kalmaz birçok görev üstlenir.

Öncelikle Böbrekler vücudun iki yanında bulunan ve direk olarak atar damarımıza bağlı olan bir organdır. Boyutları 12-14 Cm boyunda olup, atardamardan aldkları kanı ince kılcal damar yollarına ayırır. Burada nefron denilen yapılarda kandaki üreyi süzen organdır. Bir böbrekte ortama olarak 1 milyon adet nefron bulunmaktadır. Her bir böbrekten günde 1500 litre kan geçmektedir. Bu da her 5 dakikada vücuttaki tüm kanın böbreklerden geçtiği anlamına gelir. Bu durum da böbreklerin vücut için önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Sanılanın aksine yediklerimiız yada içtiklerimizle bir bağlantısı yoktur. Yani içtiğiniz suyu böbrek süzmez. Bağırsaklar tarafından süzülen su kana karıştırılır ve kan yolu ile hücrelere taşınırlar. Bu suyun fazlası ise böbrekler tarafından kanın süzülmesi ile atılır. Yani böbrekler sadece kanı süzerler. Bu sebeple idrar sadece kandaki asitik atıklar, üre, vücut fazlası su gibi maddeler barındırır. İdrarda kesinlikle bahteri bulunmaz. Yine sanılanın aksine idrar tamamen steril bir sıvıdır. Hatta içerdiği amonyak sayesinde antibakteriyel özelliğe sahiptir. Eski zamanlarda yaranın üzerine idrar dökmek oldukça yaygındı, bu sayede olası enfeksiyonların önüne geçilebilmekteydi.

Böbreğin Bölümleri Nelerdir ?

  • 1 – Nefron : Böbreğin içerisinde asıl görevi yapan birimlerdir. Her bir böbrekte miyonlarcası bulunur. İdrarın süzülmesinden sorumlu olan birimdir.
  • 2 – Pelvis : Süzülen idrarın atılmak için üretere nakledildiği kısımdır. Böbrek pollerinin açıldıgı alan da diyebiliriz. Genelde Böbrek taşları bu bölğede oluşurlar ve daha sonra idrar basıncı ile üretere düşerler. Taşlar bu bölğede agrı yapmazlar. Genelde agrı üretere düştükten sonra başlar.
  • 3 – Korteks : Böbreğin dış kısmını saran stoplazmadır. İç kısmına medula denir, Böbrek içindeki renal pelvis nefron ve iç havuzcukların koruması sağlar.
  • 4 – Üreter : Böbrekte süzülen idrarı mesaneye ulaştıran borudur. Ortalam genişliği 0,9-1,1 cm civarındadır. Böbrek için hayati önemi sahip bir tahliye kanalıdır. Genelde en çok anatomik bozukluk görülen bölğedir. Bu anatomik bozukluklar kısa sürede böbrek kaybı ile sonuçlanabilir ve çok ciddi belirtileri de yoktur. Farkedilemeyen rahatsızlıkların genelde kaynagı konumundadır. Genel olarak idrar borusu da diyebiliriz.
  • 5 – Atar ve Toplar Damarlar : Böbreğin kanı aldıgı ve temizledikten sonra tahliye ettiği atardamarlardır. Resim 1 de damarlar ve böbreklerin konumu ile ilgili olarak genel kanıya ulaşabilirsiniz.

Böbreğin Görevleri gibi daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sitemizde gerekli konuları bulabilirsiniz.

3Bize Sorun !

Böbrek anatomisi yada tüm böbrek konuları ile ilgili olarak bizlere soru sorabilirsiniz. Soru sor sayfamızı kullanarak sordugunuz sorular aynı gün içinde cevaplandırılacaktır.

Ayrıca konu ile ilgili olarak soru yada düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR
  1. Simge dedi ki:

    Süzülme olayı kabuktan gerçekleşir yoksa öz bölgede mi