Böbrek Parankimi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

14.03.2018
878

Bir tür böbrek kanseri türü hastalığı olan böbrek parankimi, daha çok 50 ve üzeri yaş grubunda yer alan bireylerde etkisini göstermektedir. Ciddi bir böbrek hastalığı olan bmbrek parankimi rahatsızlığı, doğrudan böbreklede yer alan idrar üretim görevinde bulunan kısımda yani parankimi adı verilen bir bölümde toplanan havuzdan kaynaklı olabilen kanser türü tümörlerden kaynaklı olarak da etkisini gösterebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda toplumda en fazla görülen böbrek hastalıklarından olduğu gözlemlenen böbrek parankimi hastalığı, bu bakımdan her yaştan bireyler açısından risk teşkil edebilmektedir.

Böbrek Parankimi Hastalığı Risk Grubundaki Bulunanlar

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek parankim hastalığı risk grubunda özellikle de aşırı bir şekilde sigara kullananlar, obezite hastalığına maruz kalanlar, günlük olarak fiziksel aktiviteleri düşük düzeyde olanlar, özellikle de kırmızı etki yüksek oranda tüketenler, tansiyon ve hiper tansiyon ilaçları kullananlar, genetik hastalıklara maruz kalanlar ve diyaliz böbrek hastalıklarına maruz kalanlar, böbrek parankimi hastalığında yüksek oranda risk taşımaktadırlar.

Böbrek Parankimi Hastalığı Ne Zaman Görülebilmektedir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere çocukluk döneminden itibaren görülmesi söz konusu olan böbrek parankimi hastalığı, bu sebeple yalnızca yetişkin ve erişkinlerde değil, ayrıca çocuklarda da etkisini gösterebilmektedir. Uzun süreçli bir sağlık sorunu olan böbrek parankimi hastalığı, bu bakımdan sinsi bir işleyişe de sahip olması söz konusu olabilmektedir.

Böbrek Parankimi Hastalığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Genellikle ultrason ve bilgisayarlı sisteme sahip olan tomografi tanı uygulamaları ile teşhis edilebilen böbrek parankimi hastalığında ayrıca gerek duyulması durumunda MR ve çok kesitli tomografi teşhis uygulamalarına da başvurulabilmektedir.

Böbrek Parankimi Hastalığı Tedavisi Ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Herhangi bir ilaç tedavisinin söz konusu olamadığı böbrek parankimi hastalığı tedavisinde bu bakımdan yalnızca cerrahi tedavi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Cerrahi tedavi uygulaması sayesinde böbrek bezleri ve yağ dokularının tamamen temizlenmesi ve gerektiği durumlarda da böbreğin tamamen alımı da söz konusu olabilmektedir. Daha çok açık cerrahi uygulaması tercih edilen böbrek parankimi hastalığında açık cerrahi uygulaması böbrek çevresi kısmında uygulanması söz konusu olmaktadır.

Böbrek Parankimi Hastalığı Yeni Tedavi Uygulaması Robot Tedavi Uygulaması

Böbrek parankimi hastalığı tedavisinde ayrıca yeni geliştirilen ve oldukça başarılı sonuçlar sunabilen robot tedavisinde ise, ilk aşama olarak hastanın konsol başına oturtulması ve bu aşamadan hemen sonrasında robotun her iki kolunda bulunan aletlerin laparaskopi üzerinden hastanın vücuduna yerleştirilmesi ve bu aşamadan itibaren ilgili uzman tarafından gerekli cerrahi müdahalelerin gerçekleştirilmesi söz konusu olmaktadır.

Böbrek Parankimi Hastalığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Böbrek parankimi hastalığında bireyde halsizlik, kusma huzursuzluk, iç organda ağrı gibi belirtiler hissedilmesi durumunda hemen iç hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir. Hastalığın başarılı tedavisi açısından önem arz etmesi sebebiyle böbrek parankimi hastalığında erken müdahale önem arz etmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.