Böbrek Parankimi Nedir?

09.04.2018
2.265

Bu hastalık genel olarak 50 yaş ve üzeri hastalarda kendini gösteren, tanısı hemen konulup tedavi edilebilen böbrek kanseri türüdür. Böbreğin temel görevi, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddeleri idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırmaktır. Parankim kısmı bu işlevi görmekle beraber, bu dokuda meydana gelen problemlerin kanser olarak nitelendirildiği yerdir. Böbrekte meydana gelen kanserde genel olarak, böbreğin idrar üreten kısmında görülmektedir. Bu hastalık, böbrekte oluşabilecek diğer hastalıkları da tetikleyebilir. Genel olarak, aşırı sigara tüketimi olan ve kronik böbrek yetmezliği sıkıntısı bulunan kişilerde görülme olasılığı fazladır. Aynı zamanda sık olarak ağrı kesici tüketimi yapan bireylerde de bu olasılık bulunmaktadır. Risk faktörleri; aşırı sigara tüketimi, obezitelik, genetik hastalıklar, fiziksel aktivitenin azaldığı durumlar ve ilaç kullanımı olarak ele alınır.

Böbrek Parankim Tanısı Nasıl Konur?

Bu hastalığın genel tanıları; idrarda kanamalar meydana gelmesi ve elle dokunulduğunda kitle hissedilmesidir. Bunlara ek olarak bazı hastalarda, nefes darlığı ve aşırı öksürükte görülmektedir. Sağlık yetkilisi tarafından tanı konulması ise bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemi şeklinde olur. Bunların yanı sıra hastanın kendisinde gözlemlediği, kemik sızıları ve kanamalarda teşhisin konulması için net semptomlardır.

Böbrek Parankim Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek parankimi tedavisinde ilk olarak ameliyat ele alınır. Kanserli doku, tıbbi bir şekilde çıkarılır. Bazı durumlarda böbreğinde alınması gerekebilir. Bu ameliyatların uzun süreden beri başarı ile sonuçlandığını söylemek mümkündür. Bu ameliyatlarda en çok tercih edilen yöntem ise açık cerrahi tekniğidir. Bu teknik, genel olarak böbrek çevresinin tamamında yapılacak ameliyatlar için kullanılır. Günümüzde çok fazla tercih edilen bu cerrahi yöntem, böbrekte meydana gelen küçük kanser kitlelerini almak içinde oldukça kolay bir uygulamadır. Başka bir tedavi yöntemi ise, robotik cerrahi tekniğidir. Robotik cerrahi tekniği, bir kamera kolu ve cerrahi aletlerin bağlı olarak bulunduğu mekanik kolları içeren bir sistemdir. Daha fazla hassasiyet ve kontrol sağlayan bu ameliyat tekniği, küçük kesilerle gerçekleştirilir. Aynı zamanda, ameliyat sırasında el titreme olayının da önüne geçilmiş olunur. Cerrahın üç boyutlu görüntü alarak; kollar aracılığıyla gerçekleştirdiği bu ameliyat, günümüzde kullanılmaya başlanmış ve iyi sonuçlar da alınmıştır. Cerrahın kolaylıkla uyguladığı bu ameliyatın, hasta içinde avantajları oldukça fazladır. En büyük avantajı ise hastanede yatış süresinin kısalıp, günlük yaşamına dönebilme süresinin hızlanmasıdır. Küçük kesilerle yapılan bu ameliyat, geniş kesilerle yapılan ameliyatlara göre daha az ağrılı bir dönem ve daha az ağrı kesici kullanımına olanak sağlar. Daha küçük alanlarda çalışıldığı için, kan kaybı da buna göre az olmaktadır. Karın bölgesinde derin açılmalar meydana gelmediği içinde enfeksiyon riski azalmaktadır. Aynı zamanda ameliyat sonrası, hastayı estetik açıdan rahatsız etmeyecek izler kalmaktadır. Uygulanan bu iki teknikte, kanserli bölgenin alınması için yeterlidir. Cerrahi yöntemlere başvurularak yapılan bu hastalık, kısa sürede sonuçlanmaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.