İçeriğe atla

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kaç Saat Sürer

Böbrek Reflüsü ameliyatı konusunda türk çocuk üroloji derneği tarafından çocuk cerrahisi bilgilendirme buroşüründe, böbrek reflüsü ameliyatına da geniş olarak yer verilmiştir. Bu ameliyata ait öncesi ve sonrası ile tüm riskleri ve takip yöntemeleri konumuzda yer almaktadır.

Böbrek reflüsü ameliyatı kapalı ameliyat olarak yapılır ve hem ameliyatın süresi hem de taburcu süresi oldukça kısadır. Hasta çocuklar oldukça kısa bir süre içerisinde notrmal hayatlarına dönebilirler. Ameliyata dair tüm merak ettiklerinizi konumuzda bulabilirsiniz.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Kimlere Yapılır

Vezikoüreteral reflü ameliyatı (VUR Ameliyatı) hastanın yaşına,  hastadaki reflünün boyutuna ve enfeksiyon durumlarına bağlı olarak belirlenir. Çoğu Zaman antibiyotik ilaç tedavisi ile tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklara, belirgin anatomik bozukluğu olanlara, izlem ve antibiyotik tedavisine uyum sorunu yaşayan ailelere cerrahi tedavi önerilmektedir. Bu hastalıkta cerrahi tedavinin amacı reflüyü tamamen ortadan kaldırmak ve beraberinde getirdiği riskleri (böbrek hasarı, yüksek tansiyon, böbrek yetersizliği) en aza indirgemektir. Cerrahi tedavi yöntemleri içinde endoskopik ve açık cerrahi teknikler bulunmaktadır. Bu bölümde endoskopik enjeksiyon yöntemin detaylarından bahsedilecektir.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Nasıl Yapılır

Endoskopik teknikte genel anestezi altında, sistoskop (mesaneyi görmeyi sağlayan endoskopi çeşidi) denilen ufak bir kamera ile mesaneye girilir. Üreterlerin mesaneye girdiği noktaya materyal enjekte edilir. Böylelikle o alanda bir tümsek oluşturulur ve idrarın üreterlere geri kaçışının önlenmesi hedeflenir.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Kaç Saat Sürer

İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez ve ayaktan günübirlik bir işlem olarak uygulanır.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Sonrası Ağrı, Kanama

Cerrahi sonrası anesteziye bağlı hafif uyuklama, sersemlik hissi, bulantı, kusma gözlenebilir. Bu durum süratle düzelir. Oral beslenmeye sıvı (su, meyve suyu) ile başlanır, tolere edilirse operasyon gününün akşamı normal diyete geçilebilir. Enjeksiyon sonrası 24-48 saatlik dönemde idrar yaparken sızı ve hafif pembemsi idrar gözlenebilir. İdrara sı- kışma veya kramp hissi oluşabilir, ancak tuvalete gidildiğinde çok az miktarda idrar yapılır. Bu mesane krampları ilk 24-48 saat içinde aralıklı olarak gözlenebilir. Operasyon günü işlem sonrası istirahat etmesi önerilir. Sonraki gün normal fiziksel aktiviteler yapılabilir. Yeterli miktarda sıvı alımı sağlanmalıdır. Enfeksiyonu önlemek için radyolojik incelemeye kadar koruyucu antibiyotik kullanılmalıdır.  İşlemden 3 ay sonra işeme sistoüretrografisi ile reflü kontrolü yapılır.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Başarı Oranı Nedir

Endoskopik enjeksiyon tedavisinin başarısı %75- 80’dir. Başarısız olgularda tekrar enjeksiyon uygulanabilir. Böylelikle başarı oranı arttırılabilir.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları

Genellikle çok sayıda hastada minimal komplikasyonla uygulanmıştır. İşlem sonrası nadir olarak enfeksiyon ve kanama görülebilir. Çok nadir olarak enjekte edilen materyal üreteri tıkayabilir. Başarısız olgularda, yukarıda da belirtildiği gibi tekrar enjeksiyon yapılabilir. Enjeksiyon ile başarı sağlanamayan çocuklarda açık cerrahi tedavi uygulanabilir. Kaynak TCUD

Bize Sorun!

Böbrek reflüsü ameliyatı olanlar ve olmayı düşünenler aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editötrlerimiz günlük olarak cevap vermektedir.

Böbrek Reflüsü Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kaç Saat Sürer” üzerine 2 yorum

  1. Ayhan der ki:

    Hocam benim cocugumun kacagi 5 onun acikmi ameliyat olur kapali mi açık olursa riski varmidir yaşı daha 4

    Cevapla
  2. canan der ki:

    yaş 21 böbrek reflü ameliyatı olabilirmiyim çocukken kendiliğinden düzelir diye bekledik enf. olmadı ama karun ağrısı arasıra protein kaçağı ve böbrekte küçülme oldu üre kreatin sınırda.daha da kötü olmaması için ameliyat bu yaşta işe yararmı teşekkür ederim

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir