Böbrek Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi (Vezikoüreteral Reflü)

21.01.2017
825

Böbrek Reflüsü’nün tıp dilindeki karşılığı Vezikoüreteral Reflü’dür. Kısaltması ise VUR olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık masum gibi görünse de tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçlar doğurabilir

Bobrek reflüsü, erken dönem böbrek kayıplarının baş sorumlularından birisidir. Böbrek tarafından süzülen idrarın mesaneye indikten sonra bazı nedenlerden dolayı tekrar böbreğe geri gitmesi, böbrekte doku zararlarına, idrar sebebi ile böbreğin enfekte olmasına neden olmaktadır. Bu durumun uzun süre tedavi edilmemesi geri dönülemez böbrek hasarlarına neden olarak çok erken yaşta böbrek yetmezliği ile tanışmanıza neden olabilir. Bu konumuzda Böbrek reflüsü belirtileri nelerdir ve böbrek reflüsünün tedavisi nasıl yapılır detayları ile bulabilirsiniz.

Böbrek Reflüsü Belirtileri Nelerdir

Vezikoüreteral Reflü belirtileri fazla olmamakla birlikte özellikle çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla görüldüğü için belirtinin fark edilme olasılığı da muhtemeldir. Bu sebeple sinsi bir hastalıktır diyebiliriz. Uzman doktorlar tarafından Vezikoüreteral Reflü’ye ait hastanın kolayca anlayabileceği bir kaç neden vardır. Bu nedenler;

Vezikoüreteral Reflü Belirtileri;

 • Sık ve Uzun Süreli İdrar Yolları Enfeksiyonu
 • Sık Sık Yaşanan Tansiyon Sorunları
 • Tekrarlayan ve Şiddetli Baş Ağrıları
 • Yan Ağrıları (Renal Kolik Ağrılar)
 • Aile Bireylerinin Geçmişinde Vur Olması

İdrar yolları enfeksiyonu en sık belirtilerinden dir. Ayrıca böbreklerde enfeksiyon olması yada fonksiyon bozukluklarının böbrek reflüsüne bağlı olarak başlaması vücutta tansiyon sorunlarının baş göstermesine neden olmaktadır. Bunun sebebi tansiyonu vücutta böbrek üstü bezleri ayarlar ve böbreklerde bir sorun olması durumunda ise vücut tansiyon dengesi bozulur. Bu bozulmaya bağlı olarak da baş ağrıları görülmeye başlar. Beyin damarları kılcal damarlardır ve kan basıncı arttığı zaman ağrılar ilk olarak bu duruma en hassas olan beyinde baş ağrıları olarak görülür.  Bazı durumlarda ise böbrek ağrısı belirtileri görülebilir.

Ayrıca Böbrek reflüsünün genetik olduğu konusunda doktorlar ve uzmanlar hem fikir. Bu sebeple herhangi bir belirti aramaksızın aile bireylerinin geçmişinde Vezikoüreteral Reflü hikayesi var ise diğer çocuklarda gerçekleşme oranı oldukça yüksektir. Bu oran ortalama olarak 10 / 3 oranındadır. Bu da yüksek bir orandır.

Böbrek Reflüsü Tedavisi Nasıl Yapılır

Vezikoüreteral Reflü tedavisi için 2 farklı tedavi yöntemi bulunur bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı, hastanın yaşına, hastanın genel sağlık durumuna ve hastalığın derecelerine bağlı olarak belirlenmektedir. Hastalığın dereceleri ise 1 den 5’e kadar olan bir seviyede derecelendirilir.

Böbrek Reflüsü Tedavi Yöntemleri;

 • Antibiyotik İlaçlar İle Kısmi Tedavi
 • Cerrahi Operasyonlar İle Kalıcı Tedavi

Olarak iki farklı tedavi şekli uygulanabilmektedir.

Antibiyotik Tedavisi : Antibiyotik tedavi genellikle böbreğe idrarın geri kaçması sonucu ortaya çıkabilecek enfeksiyon durumunun önlenerek böbrekte hasar oluşmasını engellemeye çalışma prensibine dayanır. Böbrekte kalıcı hasarları önleyebilir fakat reflünün yok edilmesi konusunda etkisizdir. Bu sebeple kısmi tedavi olarak adlandırılabilmektedir. Seviyesi düşük böbrek reflülerinde yada ameliyat için uygun olmayan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Cerrahi Operasyon : Cerrahi operasyonlar böbrek reflüsünün tedavisinde tek yöntemdir denilebilir. Genellikle reflünün derecelerine göre açık yada kapalı ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. Kapalı yöntem endoskopi cihazları ile yapılmakta başarı oranları ise tam olarak kesin olmamakla birlikte yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. uygulaması oldukça pratik ve taburcu süresi de çok kısadır. Açık yöntem ise başarı şansı %98  oranında yüksek olan ve kesin çözüm sağlama noktasında en başarılı cerrahi yöntemdir. Tüm bu yöntemlere ait detaylı bilgi ameliyatlar kategorimizde bulabilirsiniz.

Bize Sorun!

Böbrek reflüsü belirtileri ve tedavisi konusunda aklınıza takılan noktalar ve sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazınız. Tüm gelen sorular günlük olarak cevaplandırılmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Yücel dedi ki:

  Merhaba. 10 aylık kız bebeğim var. 2 kez idrar yolu enfeksiyonu meydana geldi fakat 2. Kez kusma belirtisi gösterdi. Ateş hiç olmadı. 10 günlük ilaç tedavisi sonucunda yapılan tetkikler de tekar üreme görüldü. Doktorumuz bunun sonucunda idrar reflüsü olma durumu olabileceğini söyledi ve voiding testi ile tespit edildiğini söyledi. Bunun kararınıda uzman doktorların verdiğini ve çocuk nefrolojisi ile iletişime geçmemizi söyledi.
  -Bu durumda ben çocuk ürolojisine mi yada çocuk nefroloji bölümüne mi başvurmalıyım?
  -Birde benim çocuğumda reflü olma durumu olabilirmi?
  -Sol bölgede 14×11 mm çapında kist görüldü.
  -Bir üniversite hastahanesinde nefroloji bölümüne direkt randevu alınamadığı ve pediatri bölümüne alındığı ve nefroloji bölümüne yönlendirdiği söylendi. İlginiz için teşekkürler.

 2. yusuf dedi ki:

  Kızım 1 yaşinda ktü tıp ta kapalı böbrek reflüsü amaliyatı oldu. Şimdi üç buçuk yaşında 2,5 yaşına kadar koruyucu antibyotik tedavisne devam ettik ve bir kere enfeksiyon geçirdi. Şu anda 3.5 yaşında benim sormak istediğim rahatsızlığı tekrarlar mı , böyle bir ihtimal var mı ?

 3. yusuf dedi ki:

  Kızım 1 yaşinda ktü tıp ta kapalı böbrek reflüsü amaliyatı oldu. Şimdi üç buçuk yaşında 2,5 yaşına kadar koruyucu antibyotik tedavisne devam ettik ve bir kere enfeksiyon geçirdi. Şu anda 3.5 yaşında benim sormak istediğim rahatsızlığı tekrarlar mı , böyle bir ihtimal var mı ? ultra sonlar normal çıktı

 4. Bülent dedi ki:

  Merhabalar.böbrek incelmesi nedir.