Böbrek Reflüsü Geçer Mi, Nasıl Anlaşılır

26.01.2017
753

Böbrek reflüsü yeni doğan her 100 çocuktan 5’inde görülen bir hastalıktır. Genellikle doğuştan gelen üriner sistem anatomik bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Reflü kelimesi nedeni ile halk arasında Basit bir rahatsızlık izlenimi görülse de erken yaşta kaybedilen böbrekler ve sonucunda böbrek yetmezliklerinin bir numaralı nedenlerinden biridir. Bu sebeple her birey ve anne babanın, Çocuklarında gelişebilecek bu gibi hastalıkları yeteri kadar ciddiyetle yaklaşması gerekmektedir.

Bu konumuzda Böbrek reflüsü kendiliğinden geçer mi? Ne yapılması gerekir, Nasıl düzeltilir gibi sorulara ek olarak bu hastalık erken teşhis için en kolay nasıl anlaşılır ve bitkisel tedavi yöntemleri yada iyi gelen şifalı bitkiler var mı bu konulara değineceğiz.

Böbrek Reflüsü Geçer Mi

Böbrek reflüsü, doğuştan gelen bir sorundur ve tek çözümü cerrahi müdahale ile reflüsye neden olan sorunlu bölğelerin çeşitli yöntemler ile düzeltilmesidir. Bunun haricinde bazı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi sorunun çözümü için değil, reflünün böbreği enfekte etmemesi için gecici olarak uygulanır. Kalıcı çözüm mutlaka cerrahi operasyon ile düzeltilmesidir.

Genellikle kapalı yöntem ameliyatlar ile soruna müdahale edilmektedir. Birkaç çeşit yöntemden hastaya en uygun olan yol seçilerek ameliyat ile sorun çözülür. Yapılacak olan ameliyatın başarı oranı %75- 80 gibi yüksek bir rakamdır. Bu operasyonlar ile ilgili olarak detaylı bilgiler verdiğimiz konumuz olan böbrek reflüsü maeliyatı konumuza bakabilirsiniz. (bknz)

Böbrek Reflüsü Nasıl Anlaşılır

Bu sorunun aslında kolay anlaşılabilecek bulguları vardır ve teşhis edilmesi kolaydır. Fakat görülme sıklığı genellikle bebeklerde ve çocuklarda olduğu için bu bulguları fark etme olasılığı çok düşmektedir. Kolayça anlayabilmek zor olduğu için erken teşhisi de riske girmekte, birçok çocukta böbrek tamamen enfekte olmuş duruma geldiğinde teşhis edilmektedir. Bu gibi geç teşhisi ise organ kayıplarına varan tehlikeli risk ve komplikasyonları da beraberinde getirmektedir.

Çocuğunuzda böbrek reflüsü var mı anlamanız için Bulgular;

  • İdrarda Kötü Koku,
  • İdrarın Renginde Bozunmalar
  • İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Çok sık Ve uzun Süreli Olması
  • Sebepsiz Baş Ağrıları
  • Sebebsiz Yan ve Karın Alt Kısmında Ağrılar
  • Bebeklerde Nedensiz Ağlamalar
  • Tansiyon sorunlarının çıkması (Özellikle Yüksek Tansiyon)

gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Çoçuğunuzun ağlaması dinse normale dönse dahi yine de gitmelisiniz. İnanın birçok sorun bu gibi durumlar sonucu ihmal edilen belirtilerin sonucunda gerçekleşmektedir.  Bu ihtimal kız yada erkek çoçuğunda olması fark etmez.

Böbrek Reflüsü Bitkisel Tedavi

Bu hastalık için bitkisel bir tedavi yöntemi yada böbrek reflüsüne iyi gelen şifalı bitkiler yoktur. Bunun nedeni bu hastalığın idrar kanalının yapısı ile alakalı olmasıdır. Bu yapının yediklerimiz yada içtiklerimiz ile düzelme ihtimali maalesef ki yoktur. Fakat özellikle böbrek reflüsüne bağlı hasarların azaltılmasına yardımcı olacak bitkisel yöntemler bulunur. Bunlar sorunun çözümünü sağlamaz. Sadece böbrek reflüsünün böbrek üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasını sağlar. Dikkat edin, “Azaltılmasını” sağlar. bu etkiyi tamamen ortadan kaldırması söz konusu değildir. Bu sebeple eğer böbrek reflüsü şikayetleriniz var ise bitkisel tedavi yerine direk olarak doktor gözetiminde ve onun reçete ve önerileri ile ameliyat isteklerine uymak çok daha akılcı bir çözüm olacaktır.

Bize Sorun!

Böbrek reflüsü hakkında sitemizde onlarca konu bulunmaktadır. Tüm merak ettiklerinizi bu konulardan bulabilirsiniz. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan bir soru var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR
  1. Yasin Hayta dedi ki:

    Merhaba urfa askeri personelim benim oğlum 4 aylık spina bifina ile doğdu suan mesabesinde bozukluk varmış iki bobreklerine de kaçak var 6 saat 1 sonta yapıyoruz her ay en az 1 defa ateşli enfeksiyon geçiriyor bunun bi tedavisi yok mu suan Ankara da ki hoca uropan verdi birde baktirim kullanıyor nasıl tedavi olacak mart16 istanbul florance night hastanesinde emar çekilecek bi yol yok mu geçecek çocuğumu öyle olması üzüyor beni