Böbrek Reflüsü Nedir, Neden Olur Vezikoüreteral Reflü (Vur)

20.01.2017
731

İdrar Reflüsü, “Vezikoüreteral Reflü” Kısaltması ise VUR ‘dur. Kısaca açıklanması gerekir ise idrarın böbreğe geri kaçması sorunudur. Normal durumlarda idrar böbreklerden mesaneye kadar iner ve mesanede dışarı atılana kadar sorunsuz olarak kalır. Böbrek reflüsü olduğu durumda ise mesaneye inen idrar, bazı nedenlerden dolayı böbreğe geri kaçabilir. Bu durumda böbrek içerisindeki basınc artacak ve enfeksiyon durumlarına da çok yatkın bir organa dönüşecektir.

Bu durumun uzun süre devam etmesi durumunda ise böbreklere kalıcı hasarlar verebilir hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu konumuzda böbrek reflüsü neden olur ve yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğiz

Böbrek Reflüsü Nedir?

Mesanedeki idrarın üretra kanalında meydana gelen anatomik yada yapısal bozukluklar sebebi ile böbreklere kadar tekrar geri ilerlemesi durumuna böbrek reflüsü denir.

Böbrek Reflüsü Neden Olur

Genellikle bebeklerde böbrek reflüsü daha sık görülür. Teşhis edilme durumu çocuklarda çok daha fazladır. Her yeni doğan bebekte böbrek reflüsü oluşma ihtimali %1-3 arasında değişmektedir.

Üretra kanalı böbrekteki idrarı mesaneye taşıyan bir boru gibidir fakat bazı özellikleri ile eşsiz bir özelliğie sahiptir. Üreter kanalı böbrekten süzülen idrarı sağarak mesaneye indirir. Yeni her daim açık bir boru söz konusu değildir. Genellikle idrarı aşağı doğru sağan bir boru söz konusu. Bu durumu ineklerden süt sağmaya benzetebiliriz. Bu sağma işleminde sorun oluştuğunda ise böbrek reflüsüne neden olmaktadır.

  • Üreter Kanalının Doğuştan Daha Geniş Olması
  • Üreter (İdrar Kanalının) Doğuştan yapısal bozukluklarının bulunması
  • UP Darlık Gibi İdrar Kanalı Sorunları
  • Genetik Faktörler (Kalıtsal Olma İhtimali Yüksektir. Kardeşinde Reflü Olan Cocukta Reflü Olma İhtimali %20)

Gibi durumlar nedeni ile böbrek reflüsü gelişebilmektedir. Sondadan Gelişen Reflü Durumlarında ise

  • Böbrek Ameliyatları
  • Çok Sık Üreteroskopi Ve Tahriş.
  • Böbrek Taşı Tıkanıklıklarının Tedavi Edilmemesi

Gibi durumlarda böbrek reflüsü gelişmesinin nedenleri arasında gösterilebilir.  Gelişen reflünun sekonder böbrek reflüsü ve primer böbrek reflüsü olarak iki farklı duruma ayrılmaktadır.  Bunun nedeni reflünün görülme yerinin farklılık göstermesi olarak özetleyebiliriz.

Böbrek Reflüsü Tehlikeli midir?

Böbrek reflüsü ciddi bir sorundur.  Tedavi edilmediği zaman genellikle böbreklere çok ciddi hasarlar verir. Reflü tek böbrekte olabileceği gibi her iki böbrekte de görülme ihtimali de vardır. Bu nedenle söz konusu reflü durumunun tedavisinin ciddiyetle yapılması önemlidir. birde çocuklarda böbrek reflüsü durumu daha tam gelişmemiş böbrekleri hedef aldığı için aciliyette söz konusudur.

Bize Sorun!

Böbrek reflüsü hakkında birçok konu ve yazı sitemizde mevcuttur. Sitemizde yada bu konuda bulamadığınız ve aklınıza takılan bir soru var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorulan sorular günlük olarak cevaplanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.