Böbrek Sağlığı İçin En Faydalı Besinler ve Bitkiler Hangileridir

04.11.2016
1.674

Sağlıklı bir böbrek için dikkat edilmesi gerekenler Nelerdir

BOBREK STICKERAslında basit ve özel bir uğraş gerektirmeyen şeylerdir. Günlük hayatımıza adaptasyonu oldukça basittir. Sadece birkaç maddelik sıradan şeyler ile ömür boyu sağlıklı böbreklere sahip olabilirsiniz. Böbrek Sağlığı Nedir derseniz; Bence PH+ değeri ile alakalıdır.

Böbrek Sağlığı için yapılması gerekenler, Yediklerimiz, İçtiklerimiz ve Yaşam tarzımızla alakalıdır . Aşağıda verdiğimiz önerileri uymak sağlıklı böbreklerinizin uzun süre sorunsuz taşsız şekilde kalmasını garanti edecektir. Özellikle tek böbreği olanlar yada tek böbrekli doğanlar için böbrek sağlığı çok daha önemlidir. 

.

Böbrek Sağlığı İçin En Faydalı Besinler Hangileridir.

Böbreğe iyi gelen faydalı gıdalar;

  1. Pirinç
  2. Su
  3. Meyve Ve Sebzeler
  4. Düşük Tuzlu Gıdalar
  5. Limon
  6. Soya

1 – Limon Tüketin.

Limon bilinen ve kanıtlanan, tüm otoritelerin üzerinde hemfikir olduğu bir gıdadır. Böbrek taşı oluşumunu önler. Ayrıca limondaki ph+ değeri 10 olduğu için vücut asit dengesini sağlar ve böbreklerin yükünü hafifletir. Şunu unutmayın ki saf suyun bile ph+ değeri 8’dir, limon ve eşlikcisi birkaç meyve ve sebze ph+ değeri olarak özel gıdalardır ve böbrek sağlığı açısından önemlidir.

Böbrek Sağlığı İçin En Faydalı Besinler arasında olan limonu en güzel ve etkin kullanım biçimi limonata şeklindedir. Limonata kesinlikle hazır olmamalıdır. Ev yapımı doğal olarak sıkılarak şeker ve su eklenen limonata sağlıklıdır.

2 – Fazla Protein ve Kalsiyum Tüketiminden Kaçının

Protein ve kalsiyum tüm kaynaklarda en gerekli ve besleyici gıdalar olduğu söylenir. Fakat her ne kadar faydalı olursa olsun her şey kararında güzeldir. Fazla miktarda kalsiyum özellikle taş oluşumunu tetikleyebilir. Günlük olarak kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılayın fakat günde 2-3 öğün et, süt yumurta yemeyin. Dengeli olarak beslenmek önemli. Böbrek sağlığı için yapılması gerekenler 3. önerimiz ile devam ediyor.

3 – Asitli İçeceklerden Kaçının

Her konuda zararlı bulunan içecekler böbrek içinde son derece zararlıdır. İçerdiği asitik yapı vücudun ph dengesini bozar. Bu durum başta böbrek taşı olmak üzere birçok böbrek rahatsızlığının başlamasına sebep olabilir. konumuzun başında da belirttiğimiz gibi bence böbrek sağlığının ilk şartı vücudun ph+ dengesini korumasıdır.

4 – Tuz Tüketimini Kısıltlayın

Böbrekleri Korumak İçin Neler Yemeliyiz diye soranlara doktorların ilk yanıtı ne yediğin değil aslında nasıl yediğinde önemlidir. Böbrek için oldukça sağlıklı olan limonu ele alalım. Diyelim ki limonu tuzlu şekilde seviyorsunuz ve bu şekilde tüketiyorsunuz. Bu durumda limon böbrekler için ne kadar faydalı olursa olsun eklediğiniz limon sebebi ile böbreklerinize aşırı yük bindirmiş olacaksınız.

Tuz emilimi için bolca su gerektirir. Ne kadar tuzlu gıdalar tüketirseniz vücut bu tuzu kullanmak için o kadar fazla su depolar. Depolanan su sebebi ile kandaki ph değeri düşer, böbrekler daha isitik idrar süzmeye başlar. Bu durum zamanla böbrek fonksiyonlarını bozmaya, tansiyon sorunlarının çıkmasına ve taş gibi problemlerin başlamasına yol açar. Böbreğin ana dostu su ise ana düşmanı da tuzdur. Bunu unutmamamız gerekiyor.

5 – Bol meyve ve sebze tüketin. 

Meyve ve sebzeler ph+ değeri olarak 8 ve üzeri değerleri sahiptir. Ayrıca protein alımı kandaki zararlı maddeleri arttırdığı için sebzenin kanda yarattığı üre miktarı diğer gıdalara oranla oldukça düşüktür. Bu durum böbreğin fazla zorlanmaması anlamına gelir. Yüksek protein içeren gıdalarda durum faklıdır. Kanda yüksek oranda bulunan üreyi süzmek için zorlanacaktır. Bu durum böbrekte gerçekleşen bu işlemlerin sekteye uğraması ile sonuçlanabilir. Bu sebeple sebze ve meyve grubu böbreğe faydalı gıdalar arasındadır.

6 – ) Pirinç Sağlıklıdır. 

Kilo yönünden önerilmese de böbrek açısından oldukça sağlıklıdır. Karbonhidrat grubu gıdaları arasında en az potasyum içeren gıdadır. Yüksek enerjiye sahiptir fakat diğer gıdalardan alınan fazla potasyumu böbrek süzmek için uğraşacakken pirinç böbreğe iyi gelen gıdalar arasındadır

7 – ) Sigara İçmeyin 

Sigarada binlerce zararlı madde bulunduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama yinede editörlerimize bu konu ile alakalı olarak “sigara İçmek böbreklere zarar verirmi” gibi yüzlerce soru geliyor.

Sigara içtiğinizde içerdiği maddeler cigerler tarafından kana karıştırılır. Söz konusu kanı süzen organ ise böbreklerdir. Böbrekler bu zararlı maddelere en az çiğerleriniz kadar maruz kalırlar. Vücuttan atmak için ise büyük bir tempoda ile çalışırlar. Bu da böbreklere zarar verir. Sigaradan Uzak Durun!

8 – ) Kilonuz Stabil olsun

Böbrek sağlığı için ani kilo almakta ani olarak kilo vermek de zararlıdır. En güzeli stabil kilonuzu korumaktır. Aşırı kilolu insanlar özellikle risk altında diyebiliriz. Böbrek sağlığı için faydalı besinler tüketmeden önce kilomuzu dengede tutmalıyız. Fazla kilolu olmak kan şekerini yükseltir. Şeker hastalığının direk olarak etkilediği organ böbreklerdir.

9 – ) Gereksiz İlaç Kullanmayın

Her küçük ağrıda ağrı kesici almak yada bilinçsizce doktorunuzun önermediği gereksiz ilaç kullanımları böbrekleri fazlaca yormaktadır. Hatta bazı ilaçlar vardır ki böbrekleri günler içinde iflas noktasına getirebilir. Antibiyotik, agrı kesici gibi sık kullanılan ilaçları son çare olarak doktor onayı ile alın. Her burnunuz aktığında antibiyotik kullanmayın.

3Bize Sorun!

Böbrek Sağlığı nedir? böbreklerimizi korumak için yapılması gerekenler ile ilgili olarak tüm sorularınızı soru sor bölümün kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Editörlermiz günlük olarak tüm soruları cevaplamaktadırlar. Sorunuz aynı gün içinde cevaplanır.

Ayrıca bu konu hakkında eklemek istediğiniz yada sorunuz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. yorumlarınız biizm için diğerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.