Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir, Bitkisel Çözümü Nedir?

09.10.2018
1.003

Böbrek sancıları için çözümler ve bitkisel çözüm önerileriyle kısa sürede böbreklerinizde yaşanan ağrıları dindirebilir aynı zamanda böbrek sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Böbrekler sağlıklı bir vücutta, sağda ve solda olmak üzere iki parça halindedir. Karın çevresinin arka taraflarına doğru, sırtın sağ ve sol alt kısımlarında bulunurlar. Sahip olduğu karmaşık yapısıyla vücudumuzu birçok hastalıktan koruyan ve salgıladığı hormonlar sayesinde geliştiren çok elzem bir göreve sahiptir. Böbrek ağrısı ya da böbrek sancısı genel itibariyle iki şekilde oluşmaktadır. Bunlardan ilki; tam olarak sancıyan yerin tarif edilememesiyle birlikte sırt ve kasık bölgelerini kaplayan künt ağrılardır. Bu tip ağrılara künt denmesinin sebebi aşırı derecede ağrılara sebep olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sancı ise; böbreklerle beraber mesane yollarında yaşanan idrar yolları temelli ağrılardır. Daha çok kasılmalar şeklinde ve dayanılmaz acılar veren bir ağrı şeklidir. Böbreklerden kaynaklanan ağrıların başlıca belirti tipleri;

 • Hastanın vücudunda yaşanan gerginlik hissi
 • Bulantılar ve kusma isteği
 • Kasık ve karın bölgelerinde şişkinlik

Bu ağrıların en temel belirtileridir. Bu belirtiler ilk bahsedilen künt ağrılar için geçerlidir. Diğer tipteki ağrılar daha kıvrandırıcı ve idrar yolları kaynaklı belirtiler göstermektedir.

Böbrek Ağrıları Hangi Hastalıkları Tetikler:

Bireylerde sağ börekte ağrı ya da sol böbrekte ağrılar hissedilebileceği gibi her ikisi böbrekte de belirli ağrılar hissedilebilir. Şayet bireyler bu tarz sancılar ve ağrılar hissediyorlarsa, genel olarak böbrek sancısı belirtileri şu hastalıkların sinyalini veriyor olabilir;

 • Böbreklerde oluşan enfeksiyonlar
 • Böbrek tümörleri
 • Böbrek ya da mesane kanallarında yani idrar yollarında kum ya da taş gibi maddelerin oluşması
 • Böbrek kistleri

Gibi böbreklerin düzgün çalışmamasından kaynaklanan hastalıkları tetikleyebilir. Bununla birlikte çeşitli böbrek hastalıklarının oluşmasını tetikleyen hastalıklar şunlardır;

 • Diyabet (Şeker Hastalığı): Özellikle böbrek yetmezliği hastalığının en büyük nedeni olarak diyabet hastalığı gösterilmektedir. Şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalığa sahip bireylerde böbrek yetmezliği sorunlarını tetikleyebilir.
 • Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon): Diyabetten (şeker hastalığı) sonra böbrek yetmezliğinin en belirgin nedeni yüksek tansiyondur.

Özellikle bu iki hastalığa sahip bireylerin düzenli olarak böbreklerini koruyacak önlemler alması ve sık sık tahliller yaptırarak böbrek kontrollerinde bulunmalarını tavsiye ederiz.

 

 

Böbrek Sancısı İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler:

Basit ve etkili bu yöntemler sayesinde böbrekleriniz koruyabilir ve böbrek sancılarınız azaltabilirsiniz.

 • Sıcak Su Torbası: Böbreklerden kaynaklı sancı hissettiğinizde sıcak su dolu torbayı sancıyan bölgeye koyun. Bu yöntem ağrınızı azaltacaktır.
 • Limon Suyu: Bilhassa böbrekte oluşan taş ya da kumların dökülmesinde yardımcı bu yöntemle sancınızın boyutunu düşürebilirsiniz. Bir bardak temiz suya yarım limon suyu ilave ederek günde bir kere içebilirsiniz.
 • Su: Bol bol su tüketmek böbrek sağlığının korunması ve böbreklerin çalışması için hayati önem taşımaktadır. Uzmanlar günde 2 ila 2,5 litre su içilmesini önermektedir.

’Böbrek ağrısı nasıl geçer, ya da böbrek sancılarından nasıl kurtulabilirim?’’ derseniz bu tavsiyeleri uygulamanızı tavsiye ederiz. Unutmayın böbrek sağlığınızı asla ihmal etmeyin ve en ufak şikayette bile uzman bir hekime danışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.