Böbrek Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

02.05.2018
943

Çok nadir rastlanılan rahatsızlıklardan biri olan böbrek şişmesi böbreğin normal boyutlarından daha büyük bir boyuta gelmesine sebep olur. Böbreğin vücuttaki görevi zehirli maddelerin süzülmesini sağlayarak idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlamaktır. Kanın temizlenmesini sağlayan böbrekler kalbe temiz kanın ulaşmasına da yardımcı olur.

Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık böbreklerin anormal şekilde şişmesine sebep olur. Böbrekte idrar birikmesi ile beraber meydana gelir. Böbrekte biriken idrar böbreğin işlevini yerine getirmesine engel olur. Zehirli atıkların süzülmesini ve temiz kanın oluşumunu engelleyerek tüm organlara zarar verir.

Böbrek Şişmesi Belirtileri 

Böbrek rahatsızlıkları vücutta çok sinsi bir şekilde oluşmaktadır. Kişinin geçici olarak gördüğü birçok belirti böbrek sağlığının bozulduğunu işaret edebilmektedir.

Aşırı yorgunluk hissi, böbreklerde ağrı, idrar enfeksiyonları, kusma, bulantı, yüksek tansiyon, yüksek ateş, idrarda renk değişimi, bel ve sırt ağrıları böbrek şişmesinin en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır. Kişi geçici bir durum olarak gördüğü bu belirtiler böbrek sağlığının tehdit altında olduğunun farkına varmalıdır.

Böbrek büyümesi böbrek içerisinde idrarın birikmesi sonucu meydana geldiği için böbrekte ve idrar yollarında bakteri oluşumu sıkça karşılaşılmaktadır. Uzun süren idrar enfeksiyonlarında mutlaka böbrek kontrollerinin yapılması gerekir.

Böbrek Şişmesi Nedenleri 

Böbreklerde fazla idrar birikmesinden dolayı meydana gelen böbrek şişmesi çeşitli diğer nedenler ile de karşılaşılan bir durumdur. Özellikle polikistik böbrek hastalığı, hidronefroz, piyonefroz ve böbrekte kanserli hücrelerden dolayı da böbrekte şişme görülebilmektedir. Hastalığın durumu hakkında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Böbrek Şişmesi Tedavisi 

Böbrek şişmesi tedavi edilemediğinde böbrek yetersizliğine sebep olduğu için kişinin vücut sağlığını olumsuz yönde etkiler. Özellikle beslenme alışkanlıklarında çok fazla tuz tüketimi ve düzensiz beslenme kişinin böbrek sağlığını tehdit edebilmektedir. Bunun la birlikte diğer organlarında zarar görmesi hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir.

Böbrek rahatsızlıklarında mutlaka doktora başvurarak erken tanının yapılması gerekir. Aksi halde böbrekler işlevini kaybederek daha kalıcı hastalıklara neden olacaktır. Erken tanı ile beraber ilaç tedavisine başlanır. Çok fazla zarar görmüş böbreklerde ise cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.