Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

03.11.2016
2.584

 

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir

Böbrek Taşı Ağrıya bir anda başlamaz. eğer ki taş ağrını başladı ise ne kadar erken harekete geçerseniz o kadar az sancı ile atlatmış olursunuz. Böbrek taşı ağrısı belirtileri başlar başlamaz Yapabileceğiniz şeyleri aşağıda listeledik. Tüm yöntemler evde kendi başınıza uygulanabilecek yöntemlerden oluşmaktadır. Böbrek taşı Ağrısına Ne İyi Gelir Listemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer

Önemli : Kendinizin geçiremediği ve giderek şiddetlenen böbrek taşı ağrılarında acil servise gitmek önemlidir. Taş ağrısını acilde geçmese bile taşın konumunu ve idrar akımını engelleyip engellemediğini tespit edeceklerdir. Bazı durumlarda taş ağrısı ciddi boyutlara ulaşır çünkü idrar akımı tamamen durur. Bu sebeple uzun süren giderek şiddetlenen ve kendi çabalarınız ile ağrısını hafifletemediğiniz ağrılar için acil servise başvurunuz. harici olarak uygulanacak Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir başlıklarımız aşağıdadır.

111 – ) Erken Harekete Geçmek

Böbrek taşı ağrıları bir anda başlamaz. Genelde ilk önce rahatsızlık hissi ile başlar daha sonra sorun artarak devam eder, bir noktaya ulaştığınızda artık dayanılmaz olur ve tek çare acile gitmek olur. Acilde saatlerce serum alırsınız ama yine de ağrı çok yavaş geçer. Tüm gününüzü acilde dahi geçirebilirsiniz.

Bunu yaşamak istemiyorsanız ağrı başlar başlamaz harekete geçmeniz ağrının daha işin başında etkisinin kırılmasını sağlayacaktır.

2 – ) Sıcak Bir Duş

22Editörlerimize en çok gelen sorular arasında “böbrek taşı ağrısına sıcak su iyi gelir mi” olmaktadır. Kesinlikle sıcak su böbrek taşı ağrısına iyi gelir. Sıcak suyun kas gevşetici etkisi vardır. Sıcak su böbrek pelvisinde bulunan kaslar ile özellikle üreter ve üretra kaslarının gevşemesini sağlar. Bu durum taşın bu bölgelerde yarattığı basıncın azalmasını sağlar. Bu sayede ağrınız hafifleyecektir. Özellikle ağrıyan bölge etrafına sıcak su uygulanması sizi çok rahatlatacaktır. Sıcak su ayrıca taşı düşürme sürenizi kısaltabilir. Böbrek Taşı ağrılarında en etkili yöntem budur diyebiliriz.

3 – ) Düz Bir Zemine Uzanmak

Sağ böbreğiniz ağrıyor ise solunuzun, sol böbreğiniz ağrıyor ise sağınızın üzerine düz bir zemine (halı en güzeli) uzanmak böbrek taşına iyi gelir diyebiliriz. Böbrek taşı ağrısı nasıl geçer diye soranlara bu yöntem %100 etkilidir diyemeyeceğiz fakat ağrı şiddetini %10-15 oranında azalıyor diyebilirim.

4 – ) İlaç Kullanımı 

33Böbrek ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir? Bu soruya verebileceğimiz yanıt bir ilaç ismi olamayacak. Genelde çoğu kaynakta ilaç ismi verilmekte ve okuyucular yanlış yönlendirilmektedir. Benim yıllardır taş ağrılarım için doktorlar tarafından yazılan ilaçlar güçlü ağrı kesiciler olmadı. Bu durumu doktora sorduğumda o ilaçların ağrı kesici özelliğinin değil, kas gevşetici özelliğinin etkili olduğunu söylemiştir. Yani ağır ağrı kesiciler içmek sanılanın aksine ağrınızı basit ve düşük Mg değerine sahip ilaçlardan daha az etki göstereceklerdir.

Böbrek ağrılarında dıştan kas gevşetici sürmek faydasızdır. Çünkü dış bel kaslarınızda sorun yoktur, bu yüzden kas gevşetici etki veren kremlerden fayda beklemeyin. Ayrıca evde fazlaca ağrı kesici almamaya dikkat ediniz. Çünkü ağrınız şiddetlendiğinde acil serviste iğne ve serumlarla da ağrı kesiciler alacaksınız. Bu durum sağlığınız için bir sorun teşkil edebilir. Acile giderseniz de evde içtiğiniz ilaç ismi ve sayısını belirtmeyi unutmayın.

Böbrek ağrısı başladığında bir adet içti iseniz ikinciyi içmek için aradan saatler geçmesi gerek. Art arda ilaç kesinlikle içmeyiniz. Bazen ağrının etkisi ile bu hatalar sıklıkla yapılıyor.

5 – Tüm Yöntemleri Denedim.

Böbrek taşı ağrısı nasıl azaltılır hakkında yazılarmızı uyguladınız fakat böbrek taşı ağrınız geçmedi diyelim. Bu durumda acil servise giderek kan idrar ve ultrasonoğrafi tetkikleri ile taşınız kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda taş idrar çıkış kanalı olan üreter kanalını tıkayarak idrar akımını tamamen keser. Bu durumda acil olarak taşın bulunduğu yerden alınması gerekecektir. Bu gibi durumlarda hangi yöntemi denerseniz deneyin ağrıyı kesemezsiniz.

Herhangi bir tıkanma durumunda doktor öncelikle taşın konumunu ve büyüklüğünü belirler. Daha sonra tetkiklerinizde elde edilen verilere göre idrar kanalından girerek yada taşın bulunduğu yerin üstünden 1-1,5 cm bir kesi açarak taşı bulunduğu yerden alırlar. Küçük sayılabilecek operasyonlardır. Böbreğin sağlığı açısından gereklidir. Bu konuda detaylı bilgileri ameliyatlar kategorimizde bulabilirsiniz.

Taş Düşürme Ağrısı Ne Kadar Sürer

Böbrek ağrısı birkaç saat ile birkaç gün arasında sürebilir. Üzülerek söylemem gerekiyor ki bu güne kadar kendi böbrek taşım sebebi ile çektiğim en uzun ağrı 50 saat civarında idi. 50 saatlik böbrek taşı ağrısı sonunda 0,9 Cm gibi devasa boyutlu bir taş düşürdüm. Benim rekorum 2 gün fakat bu daha uzun da olabilir

Genel olarak böbrek taşı ağrısı ne kadar sürer derseniz 1-4 saat aralığında sürer. Tabi taşın yeri ve büyüklüğüne göre bu süre artabilir. Bazı durumlarda acilde size verilen iğne ve sayısız serum ağrıyı hiç azaltmaz. Ama acilde olmanın ve başınızda bir doktor bulunmasının verdiği güven hissi, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3Bize Sorun!

Böbrek taşı, böbrek kumu, kum dökme yada diğer tüm böbreklerle ilgili sorularınızı soru sor bölümümüzü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınızı aynı gün içinde cevaplamaktalar.

Bu konu hakkında eklemek istedikleriniz yada sorularınız için ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ertan dedi ki:

  Merhaba,ben 3 senedir kasıktan başlayıp sağ testise kadar süren ağrılar çekmekteyim.Özellikle soğuk havalarda dayanılmaz oluyor ayağımı gerdirdiğimde azalıyor bu ağrılar ve doktorlar böbrekte sabit 2 tane 1.5 cm taş olduğunu söyledi bu konuda ki görüşlerinizi alabilir miyim ?

  1. Editör Editör dedi ki:

   @Ertan

   Merhabalar

   Öncelikle 3 senedir böbrek taşı ağrısına neden olan 1,5 santimlik 2 adet taşınıza hiçbir şekilde tedavi uygulanmadı mı? Tavsiyemiz İhmal etmeden doktora giderek gerekli test ve tetkikler sonrasında tedavi sürecine başlamanız.  Geçmiş Olsun.

 2. Erdi dedi ki:

  merhaba ben bundan 3 sene evvel 2 haftada zor düşürdüm taşı ve nohut kadardı.şimdi 6 gündür ağrı çekiyorum doktor tomografi sayesinde ancak göre bildi taşı düşüremedim bileceğim kadar küçük lakin düşmez ise lazerle kırıcaz dedi çok yöntem denedim olmadı şuan ağrısını dindirecek biliyorum bu konuda ne yapmalıyım.

  1. Editör Editör dedi ki:

   Bazı böbrek taşları, idrar akımını kısmen engelleyerek ağrıya neden olduğunda hiçbirşey fayda etmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda acil servislerde serum ve ilaç ile tedavi edebiliyolar. Size önerim ağrınız olduğunda acile müraacat edin.

 3. Abdulkerim dedi ki:

  acile gittim 2mm taş böbrekten çıkmış yolda dediler bugün 6 gün oldu acıdan aglıyorum yemek daji yiyemiyorum.ne yapayım

 4. Dilek Gül dedi ki:

  Merhaba 48 yasındayım 1 hafta önce hastahanede yattım kansızlık vardı . O arada böbreğim ve kasijlarim cok ağrıyordu doktor cahiliyeye gitmemi söyledi 2 gün sonra gittim sıvı ilr tas düşürmüşüm . Ama tahlili hastahanede yatarkeneb yaptı gittiğimde tahlil yapılmadı . Ağrı’larım daha cok arttii idrarımda yanma var ve zor yapıyorum geceleri uyuyamıyorum napmam lazım ?

 5. sefer dedi ki:

  Merhaba size bir sorum var ramazanin daha ilk gununde bir arim var dediniz gibi kaburgalarin alt kismi ama sirt arisi yok ama bacak cok fena ari var dizime kadar kusma bulanti yok ama ari baya sidetli yarim saat kadar devam edio sonra hafiflio bu bobrek tasi arisimu yoksa kumu ve neyapmaliyim tesekurler

 6. Sefa dedi ki:

  Arkadaslar 29.08.2017 tarihinde bobrek tasi dusurdum. Dusururken ne agri cektim ne de sizi. Oncesinde tabi ki dayanilmaz agrilarim olmustu fakat CANKIRI nin YAPRAKLI ilcesi KULLAR koyunden su aldim. Su yagli ve tadi cok deisik ama tasi icerde kirmis 0.7 mm capindaki tasi cok rahat bi sekilde agrisiz dusurdum kesinlikle tavsiye ederim. Hepinize g.o

 7. Leyla dedi ki:

  Mrb ben 4 ay önce doktora gittim sol böbregimde birden fazla taş oldugunu sag böbregimdede 5 cm taş oldugunu söyledi herhangi bir ilaç yada tedavi vermedi 6 ayda bir gel dedi şuanda ameliyatlık bir durum yok bol su ic düsür gel dedi ama ben 4 aydır inanılmaz agrılar çekiyorum ne yapmam lazım yada ne yapılır yardımcı olun lütfen dayanılcak gibi degil agrısı artık teşekkürler şimdiden.

  1. Merve dedi ki:

   Benimde aksamlari oluyor genellikle Sabaha dogru geciyor ama her aksam tekrarliyor tek kasikta Bir tanesinde birseyde goremiyorum her aksam oluyor Bir tanesi dustu acaba kımıldamaya başladı yoksa büyüdü mü yoksa kırılmadan sonra böbrek zedelendi bilemedim. Doktora gittim birşey yok dediler Birşey yok dediler ben de kursa gidip geliyorum geçiyor ama akşama kadar sonra gine başlıyor Canımı yakmaya geçer diyorum sadece bir böbrek agrısı durmak bilmiyor

 8. Funda dedi ki:

  Merhaba bir haftadır sağ böbreğimde bulunan 3 mm taş yüzünden şiddetli ağrı çekiyorum başlarda kasik ağrısıyla başladı o zaman bir kısmını düşüyormuşum kanalda olduğu için o bölgede sancı yapıyordu doktor ağrı kesici antibiyotik ve idrar yolu enfeksiyonu için ilaçlar verdi ama hiç bir faydası olmadı aksine ilaçlar mideme zarar veriyor ve mide ağrısıda çekiyorum bir haftadır 5 dk bile dinmeyen ağrım için ne yapabilirim mide bulantısı da yapıyor bu yüzden sıvı da çok fazla tuketemiyorum

  1. Ahmet dedi ki:

   Aynı sorunlar bendede var once sol tarafımda sonra sağ tarafımda aşırı derece agrı var doktor kum dokuyorsun dedı ilaçlar hıc fayda etmıyor ve cok fazla midem bulanıyor tekrar doktora gıdınce iğne ve bulantı için ilaç yazdı ama nafile yıne gecmıyor ağrı senınkı gectıyse bı yontem bulduysan lutfen banada sole

 9. burak dedi ki:

  bu agri ne kadar nahlet bise anlatamam her sene tas tokmekteyim ama bu seneki agri beni benden eytti yokmu agriyi kesebilicek bi kuvvetli ilac ismi..

 10. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar.sağ ureter distal ucta 7 mm ve sağ böbrekte üst polde 7.5 mm tas izlenmstir yaziyor ultrason raporumda. Bunlar ilaç tedavisiyle dusermi acaba yoksa mudahele gerekli mi.bu arada 4 gündür müthiş bi ağrı cekiyorum 🙁

  1. Merve dedi ki:

   Kıldır kurtur

 11. Kevser dedi ki:

  Benım ıkı böbrek de taş var dedı doktor potcit kullanıyorum bu ilaç ne gıbı etkısı olur

 12. Ferhat dedi ki:

  Merhaba ,benim böbrekte ve idrar yolunda varmış 3üncü günüm bugün böbrekte parça halindeymiş fazla büyük değilmiş ve idrar yolunda biraz varmış ara sıra ağrı vuruyo ne yapabilirim ne önerirsiniz hocam

 13. Nihat dedi ki:

  Ben das dokuyorum penisimin ucu yanmaşi nedendir

 14. Emine uzun dedi ki:

  Merhaba benim 3 yaşında oğlum ve sol böbreğinde 16 mm taş var ne yapmalıyım sizce doğal yollarla düşermi teşekkür ederim

 15. Elif yıldız dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık iki hafta yi tamamlayan böbrek ağrıları ile mücadele ediyorum doktorun kanala düşen taşı kırması ve bir adet te çıkarması ağrıları kesmemiş ti acil de yapılan tahlil sonucu hem kum hem taş düşürdüğü mü söylediler bunun yani sıra yapılan ağrı kesicilerin narkotik te kullanıldığını söylediler iki hafta sabah akşam ve gece yarısı serumlar ile ayakta durmaya çalışıyorum mide bulantısı yüzünden ilaçlarımı bile içemiyorum arkadaşlara tavsiyem MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ için ve tabiki ağrıyan tarafın üzerine masaj yapın ağrı diniyor.

 16. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba annem bir haftadir tas sancısı çekiyor doktora gidiyoruz birsey yok diyor taş düşürmüş diyor.. Ne tür bir agrı kesici önerirsiniz.. Genelde acildeyiz bir haftayı gecti.. Bilgilendirirseniz sevinirim ..teşekkur ederim