Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer

11.11.2016
1.528

Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

2Böbrek taşı ameliyatının süresi, taşlarınız için hangi cerrahi yöntemin kullanılacağına göre değişecektir. Böbrek taşı ameliyatlarında kullanılan cerrahi yöntemler, URS, IRS Kapalı taş cerrahisi, (PCNL ve PNL) Perkütan Nefrolitotomi Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı ve Açık Böbrek cerrahileridir. Aşağıdaki bu üç cerrahi operasyonun ne kadar süreceğine dair detaylı olarak bilgileri ilgili başlıkların altında bulabilirsiniz.

Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bu cerrahi yöntemin ortalama olarak süresi 1-3 saat aralığındadır. Birçok hasta için süre 1-1,5 saat aralığını geçmez. Fakat böbrek taşlarının çeşiti, taşların bulunduğu bölğeler, ve taşın büyüklüğügü gibi faktörler ameliyat süresini etkileyecektir. Ameliyat süresini etkileyecek olarak bir başka faktör de hastanın yaşı ve sağlık açısından durumudur. Fazla kilolu ve fazla yaşlı hastalar için süre biraz daha uzayabilmektedir. Bunun nedeni fazla kilosu olanlar için ameliyatın daha zor olması ve fazla yaşlı olanlar için ise oluşacak komplikasyon ihtimalinin daha fazla olmasıdır.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Açık ameliyatlar artık günümüzde pek fazla kullanılmayan ameliyatlardır fakat bazı komplike durumlar yada ileri derecede önem arzeden durumlarda uygulanabilir. Açık böbrek ameliyaı kaç saat sürer derseniz bu hastadan hastaya değişebilidği gibi ortalama olarak kapalı ameliyat ile kıyaslandığında birkaç kat daha fazla zaman almaktadır. Genel olarak 4-6 saat aralığında amelişyat sonuçlanır.

RIRS Böbrek taşı ameliyatı Kaç Saat Sürer

RIRS böbrek taşı ameliyatı kapalı yöntem perkütan’da olduğu gibi genelde 1-2 saat içinde sonuçlanmaktadır. Bu ameliyatta hasta üzerinde hiçbir kesi açılmaz. Ameliyat tamamen doğal girişlerden böbreğe ulaşılarak apılır. İdrar kanalından böbreğe ulaşılması işlemi ve taşların burada kırılması ameliyatın sonuçlanması 1-2 saat aralığında sürmektedir. Taşların büyüklüğü ve adeti ameliyat süresini etkileyebilir. Fakat RIRS ameliyatında çok büyük taşlar genelde olmaz. Büyük boyutlu taşlar için perkütan uygulanır.

Bize Sorun!

3Tüm ameliyatlar, taş, böbrekler gibi tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorular editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru yorum veya eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlar bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ferit dedi ki:

  Hocam benim kanalda 4mm tas var dedi kapalı amaliyat dedi sizce amaliyata gerek varmı

 2. Musab dedi ki:

  Merhablar bir hafta önce kapalı ameliyat yöntemi ile üreter taş ameliyatı oldum idrardan sonra damala damla ıdrar kaçağı oluyor ve ıdrar yaparken peniste aşırı derecede yanma oluyor.

 3. Cemal dedi ki:

  İyi günler bende 9 mm boyutunda böbreğimde taş var. Taş kırma cihazıyla düşme olasılığı var mı? Ameliyat olmaya pek yanaşmıyorum

 4. Sadun Erdoğan dedi ki:

  Slm. Benim Atnalı böbreğim var ve buna bağlı sağda vede solda taşlarım var. Çok ağrım oluyor çalışamıyorum taşlar 6mm 7mm gibi taş kırma merkezinde sonuç alamıyorum bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz tşk…