Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

25.03.2022
2.007

Böbrek taşı ameliyatları artık bir diş çekimi kadar basit bir hale geldi. Normalde komplike bir ameliyat olmasına rağmen hekimlerin kalitesi. kullanılan ameliyat aletlerindeki teknolojik gelişmeler bu ameliyatların risklerini oldukça düşürüyor. Ama yine de her ameliyatın bazı riskleri vardır. bu riskler böbrek ameliyatları için de geçerlidir.

Böbrek taşı ameliyatı riskleri nelerdir

Her ameliyatın farklı riskleri vardır. Böbrek taşı için kullanılan 3 farklı ameliyat çeşidi var. Bu ameliyatların komplikasyonları da birbirinden farklı, Bu sebeple 3 ameliyatın risklerini de farklı farklı başlıklarda bulabilirsiniz. Fakat öncelikle her ameliyat için genel risk faktörleri vardır. Bunlar aşağıdadır.

 

BİR AMELİYATIN GENEL RİSKLERİ

 • Akciğerlerin küçük bölgeleri kapanabilir, bu da akciğer enfeksiyonu riskini artırabilir.
 • Antibiyotik tedavisi ve fizyoterapi gerekebilir.
 • Bacaklardaki pıhtılaşmalar (derin ven trombozu) ağrı ve şişmeye neden olabilir.
 • Nadiren bu pıhtıları bir kısmı yerinden kopup akciğere gider ve ölümcül olabilir.
 • Kalbin yükünün artması nedeniyle kalp krizi gelişebilir.
 • İşlem nedeniyle ölüm olabilir.

yukarıdaki maddeler her bir ameliyat için geçerli olup genel ameliyat riskleri arasında gösterilirler. Fakat sizin için önerilen cerrahi yöntemlere göre farklı riskler vardır. Aşağıda 3 çeşit böbrek taşı ameliyatı ve bunlara ait gelişebilecek komplikasyonlar maddeler halinde verilmiştir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri (PCNL – PNL)

Bu ameliyatın taşıdığı bazı riskler/ komplikasyonlar vardır. Ameliyattaki riskler aşağıda verilmiştir. Söz konusu risklerin oransal olarak ihtimalleri de yan tarafta yazmaktadır. Genel olarak oranlar oldukça düşüktür. Yani korkulacak bir durum yoktur. Aşağıdaki bilgiler ameliyat onam formundan alınmıştır. Sizin ameliyat gününüzden önce bu tip riskleri içeren onam formu verilecektir.

 • Kanama, kan naklini gerektirebilir. (%11,2).
 • Çok nadir olarak şiddetli kanama böbrekte açık araştırma yapılmasını gerektirebilir ve kontrol edilemeyen kanamalarda böbrek alınması gerekebilir. (%1’den az)
 • Septisemi (bakterilerin kana karışması ve komaya kadar gidebilen tablo) gelişebilir, antibiyotikler genellikle bundan korunmak için verilmektedir. (%1’den az).
 • Çok nadir olarak bağırsaklara zarar verilebilir ve ek cerrahi veya onarım gerekebilir. (%0,1-0,3)
 • Plevra da yaralanma (akciğer zarı zedelenmesi ) olabilir, akciğerlerin şişirilebilmesi için tüp konulması gerekebilir. (% 2,9)
 • Operasyon sırasında küçük kırılmış taşlar idrar kanallarında tıkanmaya sebep olabilir. Bu durumda double-j kateter yerleştirilebilir. (%1,5-4)
 • Bu operasyonun amacı taşları bütünüyle temizlemek veya taşı kırmaktır.

RIRS Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatının Riskleri

RIRS yöntemi ile yapılacak olan kapalı böbrek ameliyatı riskli mi aşağıdan risklerin görülebilme oranı ile beraber bulabilirsiniz.

 1. Kan trasfüzyonuna neden olabilecek kanama oluşabilir. (< % 0,1)
 2. Taşın kırılması için ek girişime ( ESWL, perkutan cerrahi) ihtiyaç olabilir. (>%10)
 3. Foley sonda çekimi sırasında üretere yerleştirilmiş olan kataterler sondaya takılabilir ve sonda ile birlikte çıkabilir. Bu durumda kateterin takılı kalması gerekiyorsa tekrar kateter takmak için ek girişim gerekebilir. (< % 0,1)
 4. Takılan D/J kataterin 1.5-3 ay sonra çektirilmesi gerekmektedir. Çektirilmez ise enfeksiyona, kanamaya, taş oluşumuna, idrar şikayetleri ve üretral stenoza neden olabilir. (%5)
 5. Takılan double-j katetere bağlı idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrarda kanama ve hatta geçici idrar tutamama şikayeti gelişebilir. (% 10)
 6. Girişim taş nedeni ile yapılıyorsa taşın kırılması ve çıkarılması sırasında üretere hasar verilebilir ve bu hasarin giderilmesi için açık yada kapalı ek girişim ihtiyacı olabilir. (< %1)
 7. Eğer yaralanma barsak cerrahisini gerektirirse geçici ya da kalıcı kolostomi açılabilir. (% 0,1)
 8. Operasyon alanında ya da idrar yollarında enfeksiyon oluşabilir. Tedavisi antibiyotiklerdir.(% 5)
 9. Hayatı tehlikesi bulunana ateşli idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. (%1.1)
 10. Üreterde tıkanıklık yapan nedenin taş olduğu düşünülerek yapılan girişimlerde üreter yada mesanede tümöre rastlanırsa ve hasta genel anestezi aldıysa mümkünse hastanın yakınlarına gerekli girişim hakkında bilgi verildikten sonra uygun girişim yapılır. Hasta yakınlarına da ulaşılamadıysa cerrah hasta için en doğru ve uygun olduğunu düşündüğü girişimi yapabilir.
 11. Obez kişilerde yara ve göğüs enfeksiyonları, kalp akciğer komplikasyonları ve trombus açısından risk artmıştır.
 12. Sigara içicilerinde yara ve göğüs enfeksiyonları, kalp akciğer komplikasyonları ve trombus açısından risk artmıştır.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Açık böbrek taşı ameliyatı artık tüm ameliyatların %1 lik kısmını oluşturmaktadır. Bu sebeple çok az tercih edilen bir yöntemdir. Yinede uygulamasına devam edilen bir ameliyat olduğu için söz konusu operasyonunun riskleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 1. Operasyon sırasında vücudunuza verilen pozisyona bağlı olarak operasyondan sonra kas ağrıları olabilir ( %35)
 2. Büyük böbrek damarlarından kanama olabilir. Bu durumda ek cerrahi girişim ve kan nakli gerekebilir (%5 – 7)
 3. Cerrahi sırasında böbreğin bağırsaklara yapışık olması durumunda gerekirse bağırsağın o bölümünü de çıkarmak gerekebilir. Bu durum ameliyat yarasının daha uzun olmasına, geçici veya kalıcı ileostomi veya kolostomi gereksinimine ve hastanede kalış süresinin uzamasına neden olabilir.
 4. Karın içinde gizli kanama olabilir (% 0,2 – 1). Bu durumda sıvı tedavisi veya ek cerrahi girişim gerekebilir. Kanama durmaz veya kontrol edilemezse ek cerrahi girişime ihtiyaç olabilir.
 5. Karın içinde cerahat birikmesi gibi enfeksiyon komplikasyonları gelişebilir (%0,3 – 0,8). Bu durumda antibiyotik tedavisi ve ek cerrahi ile boşaltılma gerekebilir.
 6. Özellikle erkek hastalarda, ameliyat sonrası idrar kesesinin rahat boşalamaması nedeniyle idrar sondası gerekebilir. Bu durum genelde geçicidir ve idrar kesesi fonksiyonları normale gelene kadardır.
 7. Barsak içeriğinin kaçağına neden olan barsak yaralanması olabilir ( %0,1 – 0,3). Bu durum ameliyat yarasının daha uzun olmasına, geçici veya kalıcı ileostomi veya kolostomi gereksinimine ve hastanede kalış süresinin uzamasına neden olabilir.
 8. Ameliyat sonrası barsak hareketleri yavaşlayabilir ve durabilir. Bağırsaklarda şişkinlik ve kusmalara neden olabilen bu durumda sıvı ve antibiyotik gerekebilir ve hatta ek cerrahi girişime ihtiyaç doğabilir.
 9. Bazı hastalarda yara iyileşmesi anormal olabilir, bu durumda yara ağzı kalınlaşabilir, kızarık veya ağrılı olabilir. Ameliyat esnasında sinir kesişine bağlı kas güçsüzlüğü ve buna bağlı fıtığa benzer bir görünüm oluşabilir (%1,3).
 10. Yara yerinde fasyanın dikişlerinin atmasına bağlı kısa veya uzun dönemde fıtıklaşma görülebilir.
 11. Özellikle şişman hastalarda, kısmen veya tamamen yara yeri açılması gelişebilir.
 12. Ameliyat sonrası bağırsaklar arasında yapışıklıklar gelişebilir (%0,3 – 0,5). Kısa dönemde veya uzun dönemde gelişebilecek bu komplikasyonda cerrahi tedavi gerekebilir.
 13. Böbrek yetmezliği gelişebilir. Diyaliz ihtiyacı olabilir.

Bize Sorun!

3Açık yada kapalı böbrek taşları ameliyatı ile ilgili olarak aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmını yada sor sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde editörlerimiz tarafından cevaplanmaktadır. yorum ve sorularınız bizler için değerlidir. Geçmiş olsun.

YORUMLAR
 1. Esra dedi ki:

  Eşim 30.03.2018 tarihinde kapalı böbrek taşı kırma ameliyatı oldu.operasyon sonrası dr tasın düşmüştü ama yinede böbreklere kadar gittik bir sıkıntı Yok dedi taburcu olduk eve geldiğimizde çok şiddetli agrıları başladı aradık dr sorduk olabilir dedi sürekli acile gittik tahlil yapıldı agrı kesici iğne bu sabah ultrason cekimi yapıldı operasyonla alakalı ödem oluşmuş antibiyotik tedavisine başlandı hastanede kalıyoruz.böyle bir durum yaşayan var mı başka bir dr mı gitmeliyiz