Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ağrı, Kanama ve Şikayetler

11.11.2016
5.383

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

23Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Taburcu Süresi : Kapalı Ameliyat taburcu süresi genelde 1-3 gün arasındadır. %40 ihtimalle ertesi gün taburcu edilir. Sırt kısmında diren takılı olması durumunda ise genellikle 3 gün sonra taburcu edilir. Açık böbrek ameliyatında durum biraz daha farklıdır. 20-40 gün arası hastanede yatılması gerekebilir.

Böbrek taşı ameliyatı sonrası gelişebilecek olan birkaç durum vardır. Bunlar ağrı,kanama,şişlik,ateş gibi şikayetler en sık görülen şikayetlerdendir. Bu yazıda ameliyattan sonra görülebilecek durumlar ve bu durumlara nasıl tepki veremeniz gerektiği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Başlıklar halinde aşağıda tüm şikayetleri bulabilirsiniz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Kanama,

Böbrek taşı ameliyatı sonrası idrardan kan gelmesi, normal bir durumdur. Ameliyat sırasında idrar kanalınızdan mesaneye girilir (Sistoskopi) daha sonra ise mesaneden böbreğe ulaşılır (kateterizasyon) bu iki işlemde de üreter ve üretra kanallarınızda tahrişlere ve yaralara sebep olabilir. Ameliyat sonrası bu yaralardan kan akmaya devam edebileceği için ilk birkaç gün kanlı idrar çok normal bir durumdur. Ayrıca böbrek ameliyatlarında böbrekte açılan yaralar için de aynı şey geçerli olduğundan ameliyat sonrası kanama belli süreler arasında normaldir. Fakat şiddetli kanamalar, idrar yapmadan dahi idrar kanalından sürekli kan gelmesi, birkaç gün olmasına rağmen kesilmeyen kanamalar gibi şikayetlerde acilen doktorunuz ile görüşmelisiniz. Ayrıca söz konusu kanamalar idrar ile karılşık hafif pembe renkli hafif kanamalardır. Bu kanamalar tamamen kırmızı ise normal değildir ve yine doktora sorulması gerekmektedir. Kanama konusu şiddeti açısından burada tarif edemeyeceğimiz bir durumdur. Doktorunuzdan bilgi almanız daha önemlidir. Ameliyat sonrası bilgilendirilmedi iseniz acilen doktorunuz ile görüşünüz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ağrı

Böbrek taşı ameliyatı sonrası şikayetler arasında en az olanı ağrı şikayetidir. böbrek taşı ameliyatında sırtta olan küçük kesik fazla ağrı yapmaz. Bazen çok az ağrılar gelişebilir. Bu ağrılar için taburcu olurken size ağrı kesici verilir. Verilen ağrı kesici ile kesilmeyen şiddetli ağrılar durumunda ise doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek taşı ameliyatında kapalı yöntem sonrası ağır aktivite önerilmez. Sistoskopi ve sonda tarafından tahriş olan idrar yollarının gerilmemesi önemlidir. ayrıca iyileşme süresinde fazla hareket önerilmez. Bu sebeple kapalı böbrek ameliyatı sonrası ağır aktivite önerikmez.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ateş

Bu komplikasyon en riskli olanıdır. Ateş ameliyat sonrasında enfeksiyonun haberici olabilir. Ateşiniz normal değerlerin üstüne çıktı ise doktorunuz ile acilen görüşmeniz önemlidir. Ateşten sonra özellikle üşüme ve titreme baş gösterdi ise enfeksiyon durumunun ilerlediği anlamına gelir. bu gibi durumlarda acilen doktara gitmeniz gerekebilir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Görülme oranı çok düşüktür. Şişlik hangi bölğede geliştiğine göre önem durumuda değişebilir. Şişlik genelde elle hissedilmeyen ve kesilen dokuların iyileşme sürecine bağlı ufak ve hissedilemeyen şişliklerdir. Normal bir şişlik durumunda ise doktorunuz ile görüşmeniz gerekebilir.

Bize Sorun!

3Ameliyatlar, Böbrek taşları, böbrek ile ilgili genel sorunlar ile tetkik ve raporlar hakkında sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor bölümümüzü kullanınız. Editörlerimiz sorulan sorulara aynı gün içinde cevap vermektedir.

Ayrıca bu konu ile ilgiliş olarak soru yorum yada eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilirmisiniz. Yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ozcan kopuz dedi ki:

  Kapali ameliyat oldum surekli idrara cikma istegi idrarda yanma 3 gun oldu sabahi sabah ediyorum bu normal mi

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba.ben bir yıl önce ameliyat oldum kapalı böbrek taşı ameliyatı belden kucuk bir kesikle girilip taş alındı fakat taşlar tamamiyle temizlenemedi şu an hafif agır bişey kaldırdıgımda ve koşu falan yaptıgımda idrarımda kanama oluyor şimdi bu kanamalar kalan taşlar yüzünden mi yoksa bu amliyat sonrası böbrek iyileşmeyip sürekli agır falan kaldırdıgımızda kanar mı.?

 3. Serkan dedi ki:

  Kapalı sistem ameliyat oldum 1 hafta oldu 2gündür idrarda kanama var sebebi nedir

 4. Gökdil dedi ki:

  28.07.16 da kapali ameliyat oldum son 6 gundur bobrekte cok fazla agrim var acole gittim idrar tahlili sonrasi iltihap olabilecegini soylediler serum verdiler ise yaramadi hala agri cekiyorum sol bobregim surekli agri icinde takilan stentin kumlarla tikanma ihtimali nedir. Stentin bobrege yakin oldugunu dusunuyorum agri hep atni yerde acil cvp yazarsaniz sevinirim

  1. Ertuğrul dedi ki:

   geçmiş olsun aynı durum bende var çok ağrım var 4 gündür. sizin durum nedir geçti mi ağrınız geçtiyse nasıl başardınız

 5. Tugay dedi ki:

  Kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum 3 gün geçti aradan ara sıra kan gibi geliyor idrarim sanki kan çıkıyor gibi normal bir durum mu içimde de stent var tel takılı

  1. Tülay dedi ki:

   Merhaba! Bizimse Yen’i yapıldı ama 4 gün oldu çok agrı var yârinde duramıyo idrar kırmızı arada üşüme geliyo stent takılı sizin nasıl geçti nekadar sürdü acil cvp larmısımız teşekkürler

   1. Engin dedi ki:

    Yaşadığınız sorunları bende yaşadım. Stent enfeksiyon yapmış. Çıkardılar 10 gün hastanede enfeksiyon nedeni ile yattım. Şu an hala kasiklarda ağrı var. Siz nasıl kurtuldunuz

 6. Harun dedi ki:

  İyi günler babam kapalı böbrek taşı ameliyatı oldu yandan böbreğe sonda şeklinde takılan hortum çekildi sürekli ordan idrar geliyor bu normalmi dr.gidiyoruz pansuman yapıp geri gönderiyor akıntı çok olduğundan tedirgin oluyoruz

 7. Nusret dedi ki:

  Merhaba,Urs yapıldı stent takıldı çok ağrı var üç gün oldu dayanılmaz ağrı var geçermi ağrıya urs mi neden oluyor stent mi ne yapmalıyım.Teşekkürler.

  1. Mehmet dedi ki:

   10 gun stend takildikdan sonra agri olur idrari yavas yapmaya bak ilk cikarken sonra agri azaliyor

  2. Tülay dedi ki:

   Geçmiş olsun peki nekadar sürdü agrı stent çıkarılınca geçtimi

 8. Deniz dedi ki:

  Bobregimde taş vardı ve iltihapliydi sancılardan dolayi iltihapli olmasina rağmen o taş lazerli operasyonla alındı ve ondan sonra böbrek içi boşalmis bunun nedeni nedir?

 9. Zeynep dedi ki:

  Merhaba babam birkaç gün önce kapalı böbrek taşı ameliyatı oldu 3 gün hastanede yattı sonra taburcu ettiler,fakat iki gün önce kalan taşlar yerinden oynamış ve sancısı çok büyük ve bugün ameliyat yerinden su gelmeye başladı hemde bayağı su doktora götürdük yârin sabah ilgilenecekler internetten baktık böbrek kanalları tıkadığı için idrar ordan çıkar diyor doğru mudur

 10. Zekiye dedi ki:

  Merhb zekiye ben, annem salı günü böbrek taş7 ameliyatı oldu agrıları baya vardı stentbin oldupu yerde kan pıhtılaşması olmus ve stent kaymış bugün tekrar ameliyata alındı stent düzeltilmek için agrıları hala devam ediyor bu durum normal mi

 11. Vildan dedi ki:

  Ameliyattan sonra bobrege takilan direnin ucu ameliyattan kac saat sonra acilir ucuna torba takilir?

 12. Zahide dedi ki:

  Slm on gün oldu taş kapalı amaliyat tel cıkarıldı ama üc gündür cok şiddetli agrı ve ateşlenme oluyor heryıl amaliyat oluyorum ama bukez cok canım acıyor

 13. Mücahit dedi ki:

  İyi günler 10 gün önce kapalı böbrek taşı amalyatı oldum hala kanama idrar yolunda kanama ve et parçaları geliyor

  1. Ramazan dedi ki:

   Ne yaptınız geçtimi pıhtı atmaları

 14. Okan dedi ki:

  Kapalı böbrek ameliyatı oldum yani RIRS sol böbreğime stent takıldı ve her idrara çıkışımda böbreğimde çok şiddetli ağrı oluyor sebebi stent midir yoksa başka birşey mi ??

  1. Davut dedi ki:

   Ayni ameliyati oldum sag bobrek ve atent takili idrar yaparken stent agrisi cekiyorum.

 15. Fatih dedi ki:

  Kapalı usul böbrek taşını hem sol hemde sağdan lazerle kirdirma yaptirdim,cinsel ilişki konusunda dikkat etmem gereken husus nedir acaba?

 16. Serkan dedi ki:

  15 gün önce kapalı perkutan tas ameliyatı oldum ameliyat esnasında kanama oldu ve ameliyat 6 saat sürdü.Böbrekte biraz tas kaldı yarın katater takacaklar kalan tasları dökebilir miyim?

 17. Süleyman Aras dedi ki:

  Merhaba.Eşim 3 gün önce lazerle sol böbrek taşı ameliyatı oldu.Doktor taşı bulamadığını fakat kanalı temizledigini söyledi.1 gün sonra taburcu ettiler.3 gündür.ağrıları geçmedi hatta daha da arttı.Ne yapmalıyız?

 18. inanç bey dedi ki:

  Bir buçuk ay kadar önce taş düşürdüm ve sol böbreğimin alt polünde 6 mm ye yakın sağ böbreğimdede alta yakın bir bölgede yine 5 mm civarında taş tespit edildi , Yaşadığım şehirde gittiğim doktor hiçbir ilaç ya da farklı bir tedavi yöntemi önermeden lazer operasyonu yapacağız dedi , bana bu durum ilginç geldi , en azından rowatinex vb ilaç deneyip çözemezsek ameliyat edelim dese anlayacağım bu sebeple sizin cevabınızı merak ediyorum

 19. Alena dedi ki:

  Merhabalar 1.9 .18 agir bas dönmesi ,titreme ve bulanti ile acile gidyorum ! Bu arada Ben almanyadan size yazyorum
  sikayetler üzerinde sag böbregimde Iki tane büyük tas var dediler ve ertesi günü Beni amelyiata aldilar o sirada taslar cikmadi ve bana bitane Schiene türkcesini bilmiorum bir demir takmislar 3 hafta sonra bidaha amelyiat oldum taslari sifirlamislar Hic bise yok Ama simdi Bende Iki tane bu demirden yada hortum mu bilemedim ondan takmislar suandada asiri bel agrisi ve kasik agrilarim var sikayetlerim Cok ve ne yapsrsam hemen yorulyorum ayak uclarima kadar inyor bu agri acaba enfeksyon degerlerimmi yüksek?