İçeriğe atla

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ağrı, Kanama ve Şikayetler

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

23Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Taburcu Süresi : Kapalı Ameliyat taburcu süresi genelde 1-3 gün arasındadır. %40 ihtimalle ertesi gün taburcu edilir. Sırt kısmında diren takılı olması durumunda ise genellikle 3 gün sonra taburcu edilir. Açık böbrek ameliyatında durum biraz daha farklıdır. 20-40 gün arası hastanede yatılması gerekebilir.

Böbrek taşı ameliyatı sonrası gelişebilecek olan birkaç durum vardır. Bunlar ağrı,kanama,şişlik,ateş gibi şikayetler en sık görülen şikayetlerdendir. Bu yazıda ameliyattan sonra görülebilecek durumlar ve bu durumlara nasıl tepki veremeniz gerektiği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Başlıklar halinde aşağıda tüm şikayetleri bulabilirsiniz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Kanama,

Böbrek taşı ameliyatı sonrası idrardan kan gelmesi, normal bir durumdur. Ameliyat sırasında idrar kanalınızdan mesaneye girilir (Sistoskopi) daha sonra ise mesaneden böbreğe ulaşılır (kateterizasyon) bu iki işlemde de üreter ve üretra kanallarınızda tahrişlere ve yaralara sebep olabilir. Ameliyat sonrası bu yaralardan kan akmaya devam edebileceği için ilk birkaç gün kanlı idrar çok normal bir durumdur. Ayrıca böbrek ameliyatlarında böbrekte açılan yaralar için de aynı şey geçerli olduğundan ameliyat sonrası kanama belli süreler arasında normaldir. Fakat şiddetli kanamalar, idrar yapmadan dahi idrar kanalından sürekli kan gelmesi, birkaç gün olmasına rağmen kesilmeyen kanamalar gibi şikayetlerde acilen doktorunuz ile görüşmelisiniz. Ayrıca söz konusu kanamalar idrar ile karılşık hafif pembe renkli hafif kanamalardır. Bu kanamalar tamamen kırmızı ise normal değildir ve yine doktora sorulması gerekmektedir. Kanama konusu şiddeti açısından burada tarif edemeyeceğimiz bir durumdur. Doktorunuzdan bilgi almanız daha önemlidir. Ameliyat sonrası bilgilendirilmedi iseniz acilen doktorunuz ile görüşünüz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ağrı

Böbrek taşı ameliyatı sonrası şikayetler arasında en az olanı ağrı şikayetidir. böbrek taşı ameliyatında sırtta olan küçük kesik fazla ağrı yapmaz. Bazen çok az ağrılar gelişebilir. Bu ağrılar için taburcu olurken size ağrı kesici verilir. Verilen ağrı kesici ile kesilmeyen şiddetli ağrılar durumunda ise doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek taşı ameliyatında kapalı yöntem sonrası ağır aktivite önerilmez. Sistoskopi ve sonda tarafından tahriş olan idrar yollarının gerilmemesi önemlidir. ayrıca iyileşme süresinde fazla hareket önerilmez. Bu sebeple kapalı böbrek ameliyatı sonrası ağır aktivite önerikmez.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ateş

Bu komplikasyon en riskli olanıdır. Ateş ameliyat sonrasında enfeksiyonun haberici olabilir. Ateşiniz normal değerlerin üstüne çıktı ise doktorunuz ile acilen görüşmeniz önemlidir. Ateşten sonra özellikle üşüme ve titreme baş gösterdi ise enfeksiyon durumunun ilerlediği anlamına gelir. bu gibi durumlarda acilen doktara gitmeniz gerekebilir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Görülme oranı çok düşüktür. Şişlik hangi bölğede geliştiğine göre önem durumuda değişebilir. Şişlik genelde elle hissedilmeyen ve kesilen dokuların iyileşme sürecine bağlı ufak ve hissedilemeyen şişliklerdir. Normal bir şişlik durumunda ise doktorunuz ile görüşmeniz gerekebilir.

Bize Sorun!

3Ameliyatlar, Böbrek taşları, böbrek ile ilgili genel sorunlar ile tetkik ve raporlar hakkında sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor bölümümüzü kullanınız. Editörlerimiz sorulan sorulara aynı gün içinde cevap vermektedir.

Ayrıca bu konu ile ilgiliş olarak soru yorum yada eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilirmisiniz. Yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Ağrı, Kanama ve Şikayetler” üzerine 5 yorum

 1. Ozcan kopuz der ki:

  Kapali ameliyat oldum surekli idrara cikma istegi idrarda yanma 3 gun oldu sabahi sabah ediyorum bu normal mi

  Cevapla
 2. Mehmet der ki:

  Merhaba.ben bir yıl önce ameliyat oldum kapalı böbrek taşı ameliyatı belden kucuk bir kesikle girilip taş alındı fakat taşlar tamamiyle temizlenemedi şu an hafif agır bişey kaldırdıgımda ve koşu falan yaptıgımda idrarımda kanama oluyor şimdi bu kanamalar kalan taşlar yüzünden mi yoksa bu amliyat sonrası böbrek iyileşmeyip sürekli agır falan kaldırdıgımızda kanar mı.?

  Cevapla
 3. Serkan der ki:

  Kapalı sistem ameliyat oldum 1 hafta oldu 2gündür idrarda kanama var sebebi nedir

  Cevapla
 4. Gökdil der ki:

  28.07.16 da kapali ameliyat oldum son 6 gundur bobrekte cok fazla agrim var acole gittim idrar tahlili sonrasi iltihap olabilecegini soylediler serum verdiler ise yaramadi hala agri cekiyorum sol bobregim surekli agri icinde takilan stentin kumlarla tikanma ihtimali nedir. Stentin bobrege yakin oldugunu dusunuyorum agri hep atni yerde acil cvp yazarsaniz sevinirim

  Cevapla
 5. Tugay der ki:

  Kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum 3 gün geçti aradan ara sıra kan gibi geliyor idrarim sanki kan çıkıyor gibi normal bir durum mu içimde de stent var tel takılı

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri