Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

01.09.2018
2.159

Her ameliyat sonrası, vücudun kendini kısa sürede toparlayabilmesi için belli bir süre günlük aktivitelerin çoğundan uzak durup bu süreci istirahatle geçirilmesi tavsiye edilir. Bu süreç ameliyatın türüne göre farklı şekillerde sonuçlanabilmektedir. Kimi ameliyat sonrası kısa sürede günlük aktivitelere dönebilirken, kimi ameliyat sonrası uzun bir süre istirahat etmek gerekebilir. Böbrek taşı ameliyatı türleri arasında da; açık böbrek taşı ameliyatı, kapalı böbrek taşı ameliyatı ve fleksible böbrek taşı ameliyatı yer almaktadır. Bu üç cerrahi girişim, vücudun farklı şekillerde tepki vermesine yol açmaktadır. Ameliyatlardan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgilenmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Yanlış bir yol izlenmesi durumunda, sıkıntıların tekrar edebilme ve farklı sıkıntılar oluşabilme ihtimali çok yüksektir.

1) Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

Bu ameliyat türü çok sık olarak tercih edilen bir seçenek değildir. İyileşme süreci diğer ameliyatlara göre daha uzundur ve ameliyat sonrası ilk üç ay riskli bir dönemdir. Bu dönemde doktorun vermiş olduğu tavsiyelere mutlaka uymak gerekmektedir. İdrar yollarının enfeksiyon kapmaması çok önemlidir bu yüzden cinsel ilişki konusunda dikkatli olunmalıdır. Korunmasız cinsel ilişkilerden uzak durulmalıdır.

2) Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Kapalı böbrek taşı ameliyatı çok sık tercih edilen bir seçenektir. Açık böbrek taşı ameliyatına göre vücudun kendini toparlama süreci daha kısadır. İyileşme süreci de kısa olduğundan dolayı enfeksiyon açısından diğer ameliyat türüne göre daha az risk taşımaktadır. Cinsel ilişki konusunda yine de dikkatli olunmalıdır ve korunmasız ilişkiden kaçınılmalıdır. Cinsel ilişki sırasında zorlanma durumuna karşı tedbirli olunmalıdır.

3) Fleksible Böbrek Taşı Ameliyatı

En son teknolojilerden biri olan bu ameliyat türü, diğer iki ameliyata göre daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Kısa sürede iyileşme süreci, kısa zamanda günlük aktivitelere dönebilme ve cinsel ilişki hayatına devam edebilme demektir.

Ameliyat sonrası ne kadar hastanede kalınacağı ve ne kadar süre sondalı durulacağı, ameliyat türüne göre değişmektedir. Her bir değişken, kişinin günlük aktivelerini değiştirdiği kadar cinsel ilişki yaşamını da etkilemektedir. Özellikle enfeksiyon açısından risk taşıma durumunda, cinsel ilişkiye ara verilmesi söylenir. Hastaneden taburcu olduktan sonrada tedavi süreci devam etmektedir. Her ne kadar iyileşmiş hissedilse de, tamamen bir iyileşme süreci için birkaç ay beklenecektir. Bu süre içerisinde, cinsel ilişkiden tamamen uzaklaşılması söylenmez. Ama vücut her ne kadar az zorlanılırsa, tedavi süreci de o kadar kısalır. Aynı zamanda ameliyat sonrası bazı hastalarda cinsel istekte azalmalar meydana gelir. Buna birçok neden etki etmektedir. Cinsel ilişkinin tedavi sürecini uzatacağı düşüncesi ve genital organlarda meydana gelen birtakım problemler buna örnek olarak verilebilir. Sonuç olarak taburcu olduktan sonra bir haftalık süreçte bol istirahat edilmeli ve bundan sonraki dönemlerde de, ara ara cinsel ilişkilere devam edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.