Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir

Böbrek taşı belirtileri genelde belirli bir büyüklüğe gelmeden hissedilmez. Hatta bazı taşlar vardır ki şans eseri fark edilir. Ağrı dahi yapmazlar. Bir çok hastalığın aksine böbrek taşı belirtileri zor anlaşılan bir rahatsızlıktır.

44

Kendimden örnek vereyim ; Doğuştan sol böbrek idrar kanalı darlığı varmış (Sol UP Darlık) bu sebeple böbrek normal boyutunun iki katına çıkmış içerisinde 3,5 cm taş oluşmuş. Biz şans eseri başka bir sebepten verilen idrar tahlilinde doktorun dikkati sayesinde taş olduğunu anlayabildik. Yaşım 19’du yani 19 yıl boyunca hiçbir şekilde ağrı yada kanama gibi belirtileri olmadı.

Böbrek taşlarının bazen çok hafif bazende çok şiddetli belirtileri vardır. Bunların hepsini aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz. İlk olarak Kısaca Böbrek taşları belirtilerini listeleyelim. Daha sonra açıklamaları ile aşağıda tüm belirtilerden söz edeceğiz.

Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır ?

 • Bel kısmının üstünde sağ yada sol yanda hissedilen şiddetli ağrı
 • Kasıklarda ve Erkeklerde Testis kısmında ağrı ve çekme hissi
 • Mide alt kısmında acı ve ağrı
 • Mide bulantısı kusma nadiren karın ağrısı
 • İdrardan kan gelmesi,
 • İdrar Yapamama yada kesik kesik yapma
 • İdrar yaparken şiddetli yanma ve acı

Yukarıdaki Belirtilerden en az birinini yaşıyorsanız acilen bir doktora yada acil servise başvurmanız önerilir. Bu belirtiler belirgin belirtilerdir. Başka rahatsızlıklarla karıştırılması zor olan belirtilerdir.

Fakat biz bu sayfada diğer sitelerde bulunmayan ve belkide böbrek rahatsızlıklarının ilk başlangıcında fark edebilmenizi sağlayacak fazla şiddetli olmayan anlık gibi görülen belirtilerden bahsedeceğiz. Bu belirtilerin listesi aşağıdadır.Az Belirti veren Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır.

 • Sürekli Baş Ağrısı (Migrenle Karıştırılır)
 • Yüksek Tansiyon
 • Dehidrasyon Durumlarında Bel Ağrısı
 • Sürekli Tekrarlayan İdrar Yolları Enfeksiyonları
 • Fazla Hareket Sonrası Bel Ağrısı

1 – ) Sürekli Tekrarlayan Baş Ağrısı ve Yüksek Tansiyon

aaBu durum genelde börek taşı belirtilerinde yazılmaz. Ama böbrekler tansiyonu ayarlayan organdır. Böbrekte bir aksaklık olduğunda tansiyon yükselir. Bunu biz genelde ilk olarak baş ağrısı şeklinde hissederiz. Beyin damarlarından geçen yüksek basınçlı kan ağrıya sebep olur. Ama altta yatan sebep böbreklerde oluşan bir anomali olabilir. Böbrek taşı belirtileri arasında gösterilmesi gereken bir durumdur. Aslında vücudumuzun bize gönderdiği mesajları iyi almamız gerekiyor. Sürekli başınız ağrıyorsa ilk olarak başınız ağrıdığı sırada tansiyonunuzu ölçün 12-8 ‘den yüksek tansiyonunuz var ise kesinlikle bir ürologdan yardım almalısınız. Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır hakkında aşağıdaki belirtilere de bakınız

2- ) İshal Durumunda Bel Ağrısı

İshal durumunda vücut dehidrasyon durumuna girmeye başlar. Büyük miktarda su kaybedersiniz ve bagırsaklar kısmı olarak suyu emme yetisini azaltır. Bu durum vücudun asidik dengesini bozar, böbrekler dengeyi sağlayabilmek için fazla miktarda tuz çözeltileri (kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, ürik asit) idrarla atarken su atımını minimuma getirir. Bu da karın ağrısına eşlik eden bel ağrılarına yol açar. İshal durumu bittikten sonra ağrılarda kaybolur. Bu durum bu ağrıların ishal ağrıları ile karıştırılmasına yol açar. İshal olduğunuzda eşlik eden bel ve sırt ağrıları ile kasık ağrıları da yaşıyorsanız bir üroloji polikliniğine giderek kontrol yaptırma zamanınız gelmiş demektir. Böbrek Taşı nasıl Anlaşılır 4. Belirti aşağıdadır.

33323 – ) Sürekli Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonları

Enfeksiyonlar taşa bağlı geliştiklerinde kısa sürekli olabilirler. Birkaç gün idrar yaparken yanma olur ve geçer. Bu enfeksiyonun geçmesi nedeninin de ortadan kalktığı anlamına gelmez. Böbrek taşı belirtileri arasında belki de ilk belirtilerden birisidir enfeksiyonlar. Bu sebeple ciddiye alınması gerekir. Enfeksiyon ortadan kalktı ise de nedenini anlamak adına bir kontrol yaptırmanız önemlidir.

4 – ) Fazla Hareket

Örneğin bir halı saha maçı sonrası belinizde ağrı oldu. Ve bu tekrarlamaya başladı, her maç sonrasında oluyor, Bunun nedeni haberdar olmadığınız ama böbreğin içinde harekete bağlı olarak yer değiştirdiği için yaşadığınız acı olabilir. Fazla hareket yada spor aktivitesi sonrası ağrı şikayetleri bel ağrısı ile karıştırılmamalıdır. Bu da böbrek taşı belirtileri arasında karıştırılan ve nadir görülen belirtiler arasındadır.

Böbrek taşı nasıl tedavi edilir ?

En çok yapılan hata belirti geçtiğinde kontrole gitmemektir. Örnek olarak bir kişi şiddetli bel ağrısı şikayeti ile doktora gider. Doktor böbrek taşı olduğunu söyler ve ağrısını ilaç ve iğnelerle, serum takarak vs geçirir. Hasta kontrole gider ve kan idrar ultrason gibi tetkikleri olur. Doktor taşının boyutunu ve yerini söyler bir iki ay sonraya tekrar kontrol için randevu verir. Hastanın bir daha hiç ağrısı kanaması vs gibi şikayetleri olmaz. Hasta bu sebepten doktora gitmez.

Bu gibi durumlarda taş, takibi yapılmadığı için böbrek fonksiyonlarını bozabilir, daha çok büyüyebilir. Taşın düştüğünü görseniz bile teyit etmek için doktora gidin. Böbrek taşı belirtileri kayboldu diye kontrollere gitmemek bu sorununuzun çok daha ileri noktalara gelmesi ile sonuçlanacaktır. Sağlık ihmale gelmez.

Her Taş Kırılır mı ?

Her tür böbrek taşına aynı işlem uygulanmaz. Taşın yerine, boyutuna ve böbreğin anatomisine bağlı olarak hastanın da yaşı göz önünde tutularak tedavi seçenekleri belirlenir. Bazen Kapalı yöntem bazen İdrar kanalından girilerek taş temizlenir. Bazen de ESWL denilen taş kırma merkezlerine taşlar dışarıdan müdahale ile kırılmaya çalışılır. En iyi ihtimalle kendiliğinden düşmesi beklenir.

3Bize Sorun!

Böbrek taşları ile alakalı olarak bize sormak istedikleriniz sorular var ise soru sor sayfamızdan bizlerle irtibata geçebilirsiniz. Sorularınız aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum kısmından sorulan sorular da aynı şekilde gün içerisinde cevaplandırılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.