Böbrek Taşı Böbreğin Neresinde Oluşur, Hangi Kısmında?

Böbrek taşı, oluşum süreci açısından oldukça karmaşık kimyasal bir süreç ile oluşan bir sağlık sorunudur. Böbrek tarafından süzülen idrarın bileşenlerinden bazı maddelerin, idrar sıvısı içerisinde yoğunlaşarak kristalleşmesi ve bu kristallerin zamanla birleşerek gözle görülür büyüklüklerde kitleler oluşturması şeklinde gerçekleşir. Peki tüm bu olaylar böbreğin hangi kısmında olmakta.

Bu yazımızda böbrek taşının oluşumundan çok oluşma bölğeleri ve nedenleri üzerinde duracağız. Konumuzda tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Böbrek Taşı Böbreğin Hangi Kısmında Oluşur

Böbrek taşları idrarın bir süre sabit kalabileceği, akım miktarı düşük, nispeten diğer bölgelere göre geniş olan yerlerde oluşmaktadır. Her geniş bölğe böbrek taşı oluluşu için elverişli değildir. Örnek vermek gerekir ise böbrek pelvisi yani idrarın kanala aktığı böbrek çıkışı, geniş bir bölğedir fakat idrar burada çok uzun süre tutunamaz ve hemen mesaneye atılır. Bu sebeple bu bölğede taş oluşumu imkansıza yakındır. Sadece anatomik bozukluklar mevcut ise bu bölğelerde taş oluşumuna rastlanır. Genel olarak Böbrek taşı oluşumunun başladığı bölğeler

  • En Sık Alt Kaslik (Pol) görülür.
  • Orta Kaliksde Görülebilir.
  • Daha Nadir Olarak Üst Polde de taş oluşumuna rastlanır. 

En sık alt polde taş görülmesinin nedeni yer çekimi gücüdür. Alt polden süzülen idrar, kanala ulaşırken orta ve üst pole göre biraz daha fazla zaman harcar. Bu durum da idrar içerisindeki minerallerin kristalleşebilmesi için uygun bir zaman sunar. Bir başka durum işe orta ve üst kalikste oluşan taşların zamanla yer çekimi gücü ile alt kalikse inmesinden kaynaklı taşların büyük bir çoğunluğu alt polde görülmektedir.

Bu bölğeler haricinde taş oluşumu oldukça nadir olarak görülmektedir. Tabi ki bu durum sağlıklı ve normal yapıda bir böbrek için geçerli. Böbreklerin yapısında meydana gelebilecek fiziksel bozulmalar sonucunda farklı bölğelerde de taş oluşumuna rastlanabilir.

Mesane ve Üreter / Üretra Taşları Nasıl Oluşuyor

İdrar Kanalı Taşları : Eğer taşın oluşma bölğesi sadece kaliksler ise idrar kanalı taşları nasıl oluşuyor diye sorabilirsiniz. Bu tip üreter yada üretra kanalı taşlarının %99′ una yakını böbrekte oluşarak bu bölğelere inmiş taşlardır. Sadece %1’lik bir oranını kapsayan taşlar söz konusu kanalların içinde oluşurlar. Bu oluşum da kanalda meydana gelebilecek darlıklar sebebi ile olur.

Mesane Taşları : Mesane taşlarında durum biraz farklıdır. Hem böbrekte oluşan taşlar bu kısma düşerek mesane taşı ismini alır fakat mesane de oluşan taşlar da sıklıkla görülür. Mesanede taş oluşmasının nedeni idrarın tam boşaltılamaması kaynaklı mesanede atık idrar birikimidir. Bu durumun nedeni prostat hastalığı, üretra darlığı, mesane boynu darlığı, mesane yapısında anatomik bozukluklar, mesane kaslarında fonksiyon kaybı gibi nedenlerden ileri gelmektedir. Böbreklerde olduğu gibi bu atık idrar uzun süre burada kaldığı için içerdiği mineraller kristalleşerek taş oluşumu için gerekli yer ve zamanı bularak taşlaşabilir.

Böbrek taşlarının aksine mesanede oluşan taşlar çok büyük boyutlara ulaşabilir. Bunun nedeni mesanenin genişliğinin buna uygun olmasıdır. Böbreklerdeki boş alan, böbrek taşının büyüklüğünü belli ölçülerde tutar. Fakat mesane çok daha geniştir ve taşların boyutu kimi zaman 5 – 8 cm uzunlluğuna kadar büyüyebilir.

Bize Sorun!

Mesane taşları, üretra taşı böbrek taşı, taş oluşumu ve en önemlisi tedavi ve kurtulma yöntemleri ile ilgili olarak merak ettiğiniz birçok konu sitemizde mevcuttur. Bize sormak istediğiniz aklınıza takılan sorular var ise cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere ulaşabilirler. Editörlerimiz, sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.