Böbrek Taşı Çeşitleri Nelerdir? Türleri ve Renklerine Göre

18.11.2016
1.577

23Böbrek Taşı Çeşitleri Nelerdir

Böbrek taşı çeşitleri içeriğindeki maddeler ve şekil/sertlik ilişkisine göre iki farklı gruba incelenebilir. Bu iki grup kendi alanında alt çeşitlere de ayrılır. İlk olarak böbrek taşının içerdiği maddelere göre çeşitlerini inceleyeceğiz. Daha sonra böbrek taşı çeşitleri ve renkleri başta olmak üzere boyut sertlik ve şekli konusunda sınıflara ayıracağız.

Böbrek Taşı Analizi Nerede Yapılır

Öncelikle Böbrek Taşı analizi Yaptırmak için en sağlıklı yer Maden teknik Arama (MTA) Kurumudur. Kuruma 3mm den daha büyük taşlar gönderilebilmektedir. Ücretli bir analiz olup genel taş analiz yapma ücreti 30 tldir. Posta yolu ile de analiz için taşlar gönderilebiliyor.

Taşın İçeriğine Göre Çeşitleri

 • Kalsiyum Oksalat Taşı (% 70 – 80 Oranında)
 • Sistin Taşı (% 1-5 Oranında)
 • Ürik Asit Taşı (% 5-10 Oranında)
 • Enfeksiyon (Struvite) Taşı (%10-15 Oranında)

Olmaz üzere 4 ana gruba ayrılır. İçerdiği maddeler haricinde şekil boyut ve sertliğine göre ise

 • Düzenli Konturlu Taşlar : Kenarları düzgün pürüzsüz ve girinti çıkıntıları olmayan rahat düşürülen ve tahriş idrarda kan gibi sorunlara yol açmayan taş çeşididir. 
 • Düzensiz Konturlu Taşlar : Kenarları girintili çıkıntılı olan taş çeşitidir. Düşerken idrar yollarında tahriş ve kanamalara sebep olabilir. Daha çok ağrı yaptığı düşünülmektedir.

1 – ) KALSİYUM OKSALAT TAŞI

43Tüm böbrek taşı hastalarının %75-80 oranındaki bölümünde bu taş çeşidi görülür. Yani birçok hastada genelde enfeksiyona bağlı ön etken şikayetleri yok ise genelde olan taş çeşidi kalsiyum taşıdır. Kalsiyum böbrekte kristalleşerek taş oluşturabilmesi için oksalat ile birleşmesi gerekmektedir. Bu sebeple bu taşın oluşumunda altta yatan sebepler bagırsak emilimi, hormonel etkenler, kalıtsal anatomik bozukluklar, ailevi yatkınlık gibi birçok etken bulunabilir. Fakat genel olarak hastalara tavsiye edilen kalsiyum miktarını dengede tutmak ve tüketimini azaltmak, oksalat içeren gıdaları da aynı şekilde kontrollü tüketmek gerekecektir.

Kalsiyum Böbrek Taşı Rengi Genelde Açık kahve yada Açık sarı renkte olur.

Kalsiyum taşlarında tamamen kalsiyumu kesmek çözüm olmayabilir. Bu konuda yapılan araştırmalarda kalsiyumun bagırsaklarda oksalat ile birleşerek atıldığı ama hiç kalsiyum tüketilmemesi yada çok az tüketilmesinin bağırsaklarda bu işlemin gerçekleşememesi ve sonrasında atılamayan oksalat ve kalsiyum böbrek içinde kristalleşebildiği yönünde araştırmalar mevcut. Henüz kanıtlanmadığı için doktorlar kalsiyum ve hayvasal ürünlerin genelinin tüketimini azaltmayı önermekteler.

2 – ) SİSTİN TAŞI

3Çok nadir olarak görülür. Anatomik bir bozukluk ile hormonel etkilere dayanır. Tekrarlama olasılığı yüksektir. Çok nadir görülmesi sebebi ile önleme yöntemleri henüz olgunlaşmamıştır. Hormonel sebeplerden ötürü sistin maddesinin fazlaca üretilmesi ve böbreklerden süzülmesi sebebi ile böbreklerde taş oluşmaktadır.

3 – ) ÜRİK ASİT TAŞI

Ürik asit taşları idrardaki ürik asidin gereğinden fazla birikmesi ve kristalleşmesi ile oluşan taşlardır. Tüm gıdaların hücrelerde işlenmesi sırasında atık madde olarak ürik asit üretilir. Söz konusu ürik asit kan yolu ile böbreklere ulaşır. Böbreklerden atık madde olan bu asit süzülerek idrara karıştırılır. Özellikle erkeklerde bu asit miktarı fazla olabilmekte bu sebeple taşlaşmaya sebep olabilmektedir. Genel olarak taş hastalarında görülen taş tiplerinin %10 civarını ürik asit taşları oluşturur.

4 – ) ENFEKSİYON TAŞI

Genelde bayanlarda daha sık görülür. Sebebi ise fiziksel yapıya bağlı olarak kadınlarda enfeksiyon görülme oranı erkeklere oranla çok daha fazla olmasıdır. Enfeksiyon böbrek içerisinde birçok atık maddeyi etkisizleştirerek PH değerini düşürür ve bazı minerallerin de katılımı ile taş oluşumuna uygun ortam hazırlarlar. Genelde geyik boynuzu şeklinde girintili çıkıntılı yani düzensiz konturlu taşlardır. Taştan ziyade enfeksiyonun sık ve kalıcı olması durumu böbrek fonksiyonlarında bozulmalara hatta böbrek yetmezliğine varana dek birçok daha ciddi sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Böbrek Taşımın Çeşidi Hangisi Nasıl Anlarım

Böbrek taşınız böbreğinizin içinde iken herhangi bir idrar analizi ile taşın kesin olarak hangi çeşit olduğunun saptanması imkansıdır. Fakat yakın oranda tahminlerde bulunulabilir. Örnek vermek gerekir ise sürekli tekrarlayan ve sık sık enfeksiyon şikayeti ile doktoruna başvuran bir taş hastasında enfeksiyon taşı olma olasılığı çok daha yüksektir. Yada 24 saatlik idrar tahlilleri ile idrarda bulunan maddelerin yogunluk oranlarının tespiti ile böbrek taşınızın türü hakkında bilgi edinilebilir. F

Fakat en kesin bilgi taşı düşürdükten sonra bir merkezde analiz ettirmektir. Örnek vermek gerekir ise Maden Teknik Arama Kurumu (MTA) Böbrek taşı analizi yapmaktadır. Bu şekilde yapılan analiz %100 doğru sonucu verecektir.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek kumu, taş dükme yada genel üroloji konuları ile alakalı sormak istediğiniz soruları cevaplıyoruz. Editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Aşağıdaki yorum kısmına yada soru sor sayfamızı kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Engin Aldemir dedi ki:

  Merhaba iyi geceler
  2007 den başlayarak 10 yıldır 5 .defadir taş rahatsızlığı yaşıyorum sancilarim taş kanala düştükten sonra başlıyor böbrekteyken beni rahatsız etmiyor kanala düşüncede bi insanın tahammül sınırlarını zorlayan bi sancı oluyo iki defa düşüremedigim için ameliyat la aldılar stend takıldı doktor kanallarimin çok dar olduğunu daha önce stend takılan bi kanal olmasına rağmen bu kadar küçük bi taşı düşüremememin çok ilginç olduğunu söyledi .Ameliyatla alindigi için ben taşları hiç görmedim ama 3 mm den küçük olduğunu biliyorum yani MTA ya gonderemem sizce bu taşlar ne taşıdır ve benim bunların oluşumuna engel olmak için neler yapabilirim?