Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Böbrek Taşı Düşürmek

Böbrek taşları, böbrek kanalları içerisinde bulunan mineral içerikli kristalleşmiş sert kitlelerdir. Toplumumuzda sıklıkla görülen böbrek taşının kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha fazladır. Böbrek taşına neden olan durumların başında genetik faktörler, günlük yaşamda aktivite azlığı ve günlük su tüketiminin yeteri seviyede olmaması gibi ana nedenler bulunmaktadır.

Böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler çay, kahve, kola ve kafein gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir. Bunun yanında böbrek taşı sorunu olan kişilerin özellikle de yaz aylarında bol miktarda su tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmak da böbrek taşı problemine maruz kalmanızın önüne geçecektir.

Böbrek taşı düşüren bitkiler, hem taş düşürmede hem de taş oluşumunda önemli bir etki yaratabilirler. Ancak bitkisel tedavi yöntemi taşın büyüklüğü ve vermiş olduğu rahatsızlığa göre fayda verebilir.

Böbrek taşı düşüren bitkiler ile ilgili yapılan araştırmalarda özellikle limon suyunun ve bazı bitkilerin böbrek taşı oluşumunu engellediği kanıtlanmıştır.

Böbrek Taşını Düşüren Bitkiler Ve Uygulanış Şekli:

Mısır püskülü: Mısır püskülü böbrek taşı düşürme için ideal bir bitkisel yöntemdir. Bu noktada 100 gr. Mısır püskülünü 1 L suya atarak kaynatılmalıdır. Ardından süzülen su, sabah ve akşam olmak üzere birer bardak tüketilmesi gerekir.

Maydanoz: Birçok rahatsızlığı tek başına deva olan maydanozu kaynatıp suyunu içerek böbrek taşından kurtulabilirsiniz. Bunun için 1 bağ maydanozu 1 L suya atarak 3 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Günde 2 bardak tüketilmelidir.

Arpa: Arpa suyu da böbrek taşlarına iyi gelir. Bu noktada arpa suyunu kaynatarak içebilirsiniz.

Ayrık Otu: Böbrek taşlarına ve idrar yollarındaki kumların temizlenmesine iyi gelen ayrık otunu 50 gr. Olmak üzere 1 L suda kaynatarak tüketebilirsiniz.

Avokado Yaprağı: 3-4 dakika kaynamış olan bir su bardağı suyun içine 2-3 gram avokado yaprağı atılır ve 8 dakika boyunca kısık ateşte kaynatıldıktan sonra demlenmeye bırakılır. Günde 1 kere içilmesi uygun olan avokado suyunun akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketmek gerekir.

Avokado çayı tedavisi ile ilgili Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, avokado çayının 5 gün boyunca içilmesinden sonra 3 günlük bir ara verilmesini önermektedir. 3’er günlük aradan sonra tekrar 3 günlük bir tekrar yapılmalıdır. Avokado çayı tedavisinin 15 günlük süreç içerisinde böbrek taşı ve ağrısında çözüm olmaması sonucunda 20 günlük bir ara verilmeli ve ardından tekrar bu kürü tekrar etmelidirler.

Böbrek taşını düşüren bitkisel kürlerin dışında turunçgiller de böbrek taşları için doğal bir şifa kaynağıdır. Portakal, mandalina ve özellikle de limon gibi meyvelerin böbrek taşlarını düşürmede yardımcı besin oldukları için düzenli olarak tüketilmeleri gerekmektedir. Bu konuda doktorlarınız ile de görüşerek hangi bitkisel tedavinin vücudunuz için uygun olabileceğini de öğrenebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.