Böbrek Taşı Düşüren Oruç Tutabilir Mi?

24.10.2018
751

Oruç tutarken böbrek taşı düşürmek, akıllarda birçok soru işareti oluşturur. Birçok kişi hayatının belli bir döneminde böbrek taşı sıkıntısı çekiyor. Bu rahatsızlık oldukça yaygın ve ağrılı olarak bilinir. Böbrek taşı oluşumunda birtakım sebepler vardır. Bu sebeplerin başlıca kaynağı, yeterli sıvı tüketmemektir. Ülkemizde çay tüketimi de oldukça yoğundur. Sürekli siyah çay tüketimi böbrek taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Böbrek taşı sıkıntısı çeken kişiler, dengeli beslenmeli ve bol su tüketmelidir. Ancak ramazan ayında bu pek de mümkün değildir. Gün boyu aç ve susuz kalmak böbrek ağrısını arttıran sebeplerden biridir. Böbrek taşını düşürmek için de çeşitli yollar bulunur ancak taşın büyüklüğüne göre düşmesi de değişecektir. Doğuştan tek böbrekli olanlar oruç tutabilir mi sorusu da, bu durumda merak edilen konulardan biridir.

Böbrek Hastası Olanlar Ramazanda Ne Yapmalı?

Ramazanda oruç tutmak isteyen kişiler, böbrek taşı düşürüyorsa dikkatli olmalıdır. Aslında her böbrek hastası, bol bol su içmelidir gibi bir kural yoktur. Ancak böbrek taşı düşüren kişiler, günlük 3 litre su içmelidir. Hangi hastalar oruç tutamaz sorusunun cevabında, böbrek taşı olanlar demek çok doğru bir cevap olmaz. Böbrek taşı olanlar oruç tutabilir ancak dikkatli olmalıdır. Bazı konularda daha özenli davranırlarsa, oruç tutmaları bir sorun teşkil etmeyecektir. Böbrek taşı olan kişilerin yapmaları gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  1. İftarda sıvı ağırlıklı besinler tüketmeye özen göstermek
  2. Sahur vaktine kadar olabildiğince çok su içmek
  3. Sahurda da mutlaka su içmek ve bol sıvı tüketmek

Bu öneriler, böbrek taşı olan kişilere oruç zamanı söylenir.

Böbrek Taşı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Böbrek taşı olan hastalar, günlük hayatlarında sıkça ağrı çekerler. Böbrek taşınız varsa yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu hususlara dikkat edilmelidir. Böbrek taşı olan kişilerin dikkat etmesi gereken konulara ek olarak, ramazan ayında da dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bu konular şu şekilde sıralanabilir?

  1. Bol sıvı tüketmek: Böbrek taşı olan kişilerin bol bol su içmesi ve sıvı tüketmesi gerektiği herkesçe bilinir. Ancak ramazan ayında bu konuya ayrıca özen gösterilmelidir. Böbrek taşı olan kişiler dengeli beslenmesi gerektiğinden, ramazanda özellikle sahurda ve iftarda sıvı ağırlıklı sağlıklı besinler tercih etmelidir.
  2. Limonata içmek: Limonata, kum dökenler ve böbreğinde taş olanlar için birebirdir. Oruç tutması sakıncalı olan hastalar, oruç tutmakta diretirlerse ve bu kişiler böbrek taşı düşürüyorsa, limonata tüketebilirler. Limonata taşları kırar, boşaltıma yardımcı olur.
  3. Sahurda çay veya kahve içmekten kaçınmak: Sahurda genelde kahvaltılık şeyler tüketilir. Kahvaltı denilince de akla ilk gelen içecek çay ve kahvedir. Ancak özellikle siyah çay, böbrekte taş oluşumu destekleyen bir numaralı içecektir. Sahurda bu içeceklerin tüketilmemesi önemlidir.

Ramazanda Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

Ramazan ayında, birden fazla konunun dini gerekçesi sorgulanır. Özellikle sağlık problemlerinin hangisinin oruç tutmaya engel olduğu merak edilir. Tek böbrekle oruç tutulabilir mi sorusu da bunlardan biridir. Böbrek taşı düşürenler de, tek böbrekli olanlar oruç tutulabilir ancak bu hiçbir doktor tarafından önerilmez. Böbrek rahatsızlıkları uzun süreli ve ağrılı süreçlerdir. Böbrek taşı düşüren kişiler bol bol su içmeli ve sıvı tüketmelidir. Bu konulara dikkat etmezlerse ağrılı bir süreç kendilerini bekler. Oruç tutmak, sıvı tüketimini ve su içmeyi engeller. Bu durum da hastalığının süresini uzatır. Üstelik böbrek rahatsızlıkları tekrarlama riski de barındırır. Bu sebeple özellikle böbrek taşı düşürenlerin ayrıca dikkat etmesi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.