Böbrek Taşı Düşüren Şifalı Sular Nelerdir Nerelerde Bulunur?

27.01.2019
2.091

Böbrek rahatsızlıkları için şifalı sular hastalığa uğramış kişiler tarafından sıklıkla aranmaktadır. Ülkemiz su kaynakları bakımından ve özellikle şifalı sular açısından çok zengin bir memlekettir.

Böbreklerdeki taşlar ve diğer böbrek rahatsızlıkları bulunan insanlar çektikleri sancılarla yaşamlarında çok sıkıntı çekerler. Günlük aktivitelerinin dahi yapılmasını zorlayan bu hastalıklar tedavi edilmediği zaman ciddi olarak riskler oluşturur.

Böbrek Taşı Rahatsızlıklarında Neler Yapılabilir?

Böbrek taşı rahatsızlıklarında öncelikli olarak tıbbi yardımlara başvurulmalıdır. Bunun yanında böbrek taşına iyi gelen kaplıcalar ve şifalı sular da böbrek taşı düşürmede ya da oluşumunu önlemede sıklıkla tercih edilen ve faydası görülen alternatif yöntemlerdir.

Bunların yanında tavsiye edilen bazı sebze ve bitkiler de böbrek taşı düşürmek için doğal yöntemler arasındadır.

Böbrek Taşına İyi Gelen Kaplıcalar Nerede Bulunur?

Su kaynakları bol olan ülkemizde havası ve suyu şifalı özel yerler de çok sayıdadır. Senelerdir çeşitli rahatsızlıklarından şikayetçi vatandaşlarımızın şifa buldukları yerler olan kaplıcalar da Allah’ın ülkemize bahşettiği nimetlerdendir. Çoğu Osmanlı zamanında keşfedilmiş şifalı su kaynakları ve ılıcaların oldukları yerlere genellikle hamam tarzında mimari yapılar bina etmişlerdir.

Ülkemiz turizmi ile canlı bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Turizme katkıda bulunan doğal güzelliklerimiz arasında bir tanesi de birçok ilimizde bulunan termal kaplıcalardır. Termal turizmin en çok tercih edenleri kendi vatandaşlarımız olsa da ünleri yurtdışına kadar yayılmış bazı yerlerde şifa arayan yabancı turistleri görmek de mümkündür.

Balıkesir’de Bulunan Termal Kaplıcalar

Ülkemizin havası ve suyu şifalı ili Kaz Dağlarının bulunduğu Balıkesir’de bulunan termal turizm merkezlerinden bahsetmek gerekirse:

  • Balıkesir-Gönen Kaplıcaları: Böbrek taşı düşüren su Balıkesir ilinde birçok ilçede bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Gönen’in şehir merkezinde bulunan kaplıca, sularında flüorür içeren sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir bileşim barındırmaktadır. Birçok hastalığa şifa olan bu sudan küçük ölçülü böbrek taşlarının tedavisinde de yararlanılabilmektedir. Sıcaklığı 71 ile 82 derece arasındadır.
  • Balıkesir-Gönen Ekşidere Dağ Ilıcası: Gönen’e 13 km uzaklıkta ve gençlik suyu adıyla bilinmektedir. Şifalı su, sülfat klorürlü sodyum kalsiyum ve oligometaliktir. Sıcaklığı 40 derece civarında olan bu su içildiğinde böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Balıkesir-Edremit Güre Kaplıcaları: Güre sınırları içerisinde yer alan bu kaplıca flüorür içeren sodyumlu sülfatlı termal suya sahip ve birçok hastalığın yanında böbrek taşı ve kumlarına da iyi gelmektedir.
  • Balıkesir-Manyas Kızıkköy Kaplıcaları: Manyas ilçesine 6 km uzaklıktaki Kızıkköy İbrahim tepe mevkiinde bulunan kaplıca suyu hem içilebilir hem de banyo olarak kullanılabilmektedir. Sodyumlu, kalsiyumlu, klorürlü ve bikarbonatlı bir bileşime sahip kaplıca suyunun cilt, kas ve iskelet rahatsızlıklarıyla birlikte böbrek ve bağırsakları çalıştırdığı ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olduğu söylenmektedir.
  • Balıkesir-Sındırgı Emendere Kaplıcası: Sındırgı’ya 7 km uzaklıktaki Ilıcalı Köyü’nde bulunan şifalı su, cilt hastalıkları ile böbrek taşlarına iyi gelmektedir.

Manisa’da Bulunan Şifalı Sular ve Kaplıcalar

Manisa şifalı su nerede diye arayan birçok insan Turgutlu, Salihli, Soma, Alaşehir ve Demirci ilçelerinde bulunan şifalı suları bulmaktadırlar. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

  • Manisa-Turgutlu Urganlı Kaplıcaları: Şifalı sulardan biri olan Urganlı kaplıcaları Turgutlu’nun Cambazlı köyünde bulunmaktadır. Birçok romatizmal ve cilt hastalıklarına iyi gelen su böbrek ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde de önerilmektedir.
  • Manisa-Demirci Hisar Kaplıcaları: Demirci ilçesi sınırlarında bulunan ve yaklaşık 40 derece civarında sıcaklığı olan bu şifalı su içildiği takdirde böbrek taşı, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
  • Manisa-Merkez Demirci Köyü şifalı su: Manisa Demirci şifalı su faydaları birçok kişi tarafından tecrübe edilmiş, şeker, mide ve böbrek gibi rahatsızlıklarda içilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.