Böbrek Taşı Düşürme Belirtileri, Taş Düşürme Nasıl Anlaşılır

26.11.2016
1.377

Böbrek Taşı Düşürme Belirtileri

2Taş düşürme belirtileri oldukça keskin ve nettir. Anlaşılması en kolay belirtilerden olsa da genelde taş ağrısı vücudun başka yerlerine de vurduğu için söz konusu belirtiler farklı rahatsızlıklar ile karıştırılabilmektedir. Tam olarak taş düşürdüğünüzü nasıl anlarsınız, bunun yolu belirtileri iyi analiz ederek her belirtinin tam olaran ne olduğunu anlamaktan geçmektedir.

Böbrek taşı belirtileri ile taş düşürme belirtileri birbirine çok benzer. Hangi belirtinin sadece taşınız olduğunu hangi belirtinin taşın düşmekte olduğunu haber verdiğini detaylıca aşağıda açıklayacağız. Öncelikle genel olarak taş düşürme belirtileri

 • Bel kısmında ani gelişen ağrı
 • Kasık kısmında Ağrı (Kadınlarda rahim çevresi erkeklerde ise testis ve çevresi)
 • Mide Bulantısı, Kusma, 
 • Mide alt kısmında acı yada rahatsızlık hissi,
 • Normal taş ağrısına göre çok daha şiddetli gelilşen ağrılar.

Taş Düşürme Nasıl Anlaşılır

 1. Ağrılar Arasında Farktan Anlaşılır : Taş düşürürken normal ağrıya oranla çok daha şiddetli bir ağrı ile karşılaşırsınız. Normalde taş yerinden oynar yada bulunduğu yere göre böbrekte ağrı hissine yol açar. Fakat böbrek taşı kanala inerek düşme aşamasına geçti ise idrar akışını kısmen yada tamamen engelleyecektir. Bu durum böbrek içerisinde idrar miktarına bağlı basıncı arttıracaktır. Söz konusu basınc böbreği gererek dayanılmaz ağrıların başlamasına neden olur. Bu tip ağrılar genelde taşınızın düşme aşamasına geçtiğinin işareti olabilir.
 2. İdrar Miktarına Göre Anlaşılabilir : Taş düşüren bireylerde bir böbreğin süzdüğü idrar mesaneye ulaşmaz. Yolu tıkayan taş sebebi ile idrar böbrek içerisinde birikir. Eğer ağrınız var ve içtiğiniz suya oranla çok daha az idrara çıkıyor iseniz Böbrekte taş düşürme işlemi başlamış olabilir. Hatta genellikle böbrek taşı olan hastalar, taş ağrısının bitimi ile bir anda tuvalet ihtiyacı hissederler. Bunun sebebi taşın mesaneye innmesi bu sebeple üreter ve böbrek pelvisinde biriken tüm idrarın mesaneyi bir anda doldurmasıdır.
 3. Kasıklarda Ağrılara Yol Açar : Kasık ağrıları böbrek taşının genel ağrılarında sıklıkla karşılaşılmayan bir durumdur. Fakat taş düşürürken özellikle ağrı kasık bölğelerine kadar yayılabilir. Hatta kendi tecrübelerim ile söylemem gerekir ise bacaklarıma kadar inen ağrılar söz konusu olmuştu birkaç kez. Kasık ağrısı böbrek ağrısına eşlik ediyor ise taşınız artık düşme durumunda olabilir.
 4. Doktor Şart : Her tür belirtide taş kanalda olabilir, kanalı tıkayabilir. Eğer taş büyük ise hiç düşüremeyebilirsiniz. Bu da ağrınızın hiç geçmeyeceği anlamına gelmektedir. Ciddi bir sorunla karşılaşmamak için taş ağrınız şiddetlendiği zaman doktora gitmeli, taşının büyüklüğü ve konumu hakkında bilgiler almalısınız. Doktorunuzun doğal yolla düşürülüp düşürülemeyeceğini tespit etmesi gerekmektedir. Doktor gözetimi ve ağrı kesici ilaçlar ile kas gevşetici igneler eşliğinde böbrek taşınızı bir nebze de olsa daha rahat düşürebileceğinizi unutmayın.

Bize Sorun!

3Taş düşürme semptomları yada sizde meydana gelen ağrı bölğe ve çeşitleri ile alakalı olarak bilgi almak isterseniz editörlerimize soru sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için  değerlidir.

YORUMLAR
 1. Tayfun dedi ki:

  Suanda karnimin sag tarafi ve belime dogru agri cekiyorum oturup kalkarken yururken dahada sıklasıyor. Kucuk abdestim geliyo gbi hissediyorum ama yok ve mide bulantim oluyor. Sabahtan itibaren bu sikayetlerim var.
  Yardimci olun lutfen ?

 2. Tayfun dedi ki:

  Suanda karnimin sag tarafi ve belime dogru agri cekiyorum oturup kalkarken yururken dahada sıklasıyor. Kucuk abdestim geliyo gbi hissediyorum ama yok ve mide bulantim oluyor. Sabahtan itibaren bu sikayetlerim var.
  Yardimci olun lutfen

   

 3. Peri dedi ki:

  Bobreyimin birinde tash var.bir tash da gelmish kanala dushmush.dr .um 2 agri kesici verdi ve bir de prostat ilaci.bunlari kullan dedi ve bol su ic.bu ilaclari kullandigimdan bu yana hafifden agrilarim oluyo.Ve surekli idrara cikiyorum bol su ictigimden.bu agrilarin sebebi ne oyrenmek isterim.tashi yerinden oynatiyo mu diye?bir an once dushirmek.istiyorum.bana cok cektirdi bu tashlar

 4. Orhan dedi ki:

  Böbreğimde taş düşürdüğümü söyledi doktor yalnız şu durum beni rahatsız ediyor idrarım kan şeklinde ve tükürümde de kırmızılık var yada kan var bunu çözemedim bu normalmi

 5. ayşe dedi ki:

  15 gün oldu makat ağrısı bel karın ağrısyla ve idrar sıkışmasıyla doktora gittim 22 ml büyüklüğünde mesaneye yakın bir yerde taş görüldü doktor ilaç verdi ve düşürürsün diyerek gönderdi o günden beri idrar sıkışması ve dayanılmaz ağrılarım oluyo acaba aldırmalıyım

 6. Blackeagle dedi ki:

  Arkadaşlar bende aynı ağrılaeı çekiyordum 2 seans kırdırma yaptım fakat 2-3 ay sonra doktora gittim yerinde duruyor dedi.Antibiyotik ve ilaç verdi,10 güne operasyon ile doktor alalım dedi, geçen hafta doğal yoğurt yaptırdım ve bir torbaya koydum bembeyaz bir su çıktı ortalama 1 litre kadar sonra onu içtim 2-3 gün boyuncatekrarladım, bu sabah yine bir torba yoğurdu koydum süzmeye sabaha kadar süzdürdüm sabah aç karnına içtim bir bardak kalanını dolaba koydumkalanını bu gece bir bardak soğuk şekilde yine içtim 1-2 saat sonra bir yanma hissettim ve lavaboya gittim,birde ne göreyim tırtıklı bir taş, şimdi çok rahatladım.Umarım sizde şifa bulursunuz.

 7. Batuhan dedi ki:

  Benim karin bolgesinde sag atta ara ara agtiyo insan hastalaninca usutunce her insan da o hissi yasar nefes aldikca igne gibi batar ayni agri var ama ara ara batiyo bunun sebebini bilen varmi