Böbrek Taşı Düşürücü İlaçlar Nelerdir?

Böbrek içerisinde oluşan küçük ve büyük taşların mutlaka dökülmesi ya da acil müdahale ile alınması gerekmektedir. Böbreğin normal görevini yerine getirmesine engel olacak olan büyük böbrek taşlarında ameliyat ile müdahale edilerek böbreğin taşlardan temizlenmesi sağlanmaktadır. Küçük böbrek taşlarında kendiliğinden düşmesi için zamana ihtiyaç olabilmektedir. Bu durumda hasta böbrek taşından dolayı çok fazla ağrı ile karşı karşıya kalmaktadır.

Böbrek taşı düşürme işlemi genel olarak ilaç ile yapılsa da bazı dönemlerde bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilir. İlaçlarda hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Protein dengesi, hastanı metabolizması ve yaşına bağlı olarak farklı ilaç çeşitleri böbrek taşı düşürücü olarak doktor tarafından verilmektedir. Hastanın ilaçları düzenli kullanması sonucunda böbrekte bulunan küçük çaplı taşları rahat bir şekilde düşürebilmektedir.

Böbrek Taşı Düşürücü İlaçlar 

Hastanın durumuna ve metabolizma hızına göre belirlenen ilaçlar daha rahat taşları dökmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca böbrekte oluşan kumların da dökülmesine yardımcı olmaktadır.

Buskopan kasların gevşeyerek ağrıları dindirme özelliğine sahiptir. Özellikle küçük çaplı böbrek taşlarında ağrıların hafifletip kendiliğinden dökülmesini sağlar.

Rowatinex ilacı ise hem kapsül hem de damla şeklinde kullanılabilmektedir. Bitkisel bir ilaç olduğundan çoğu doktor tarafından tavsiye edilir. Bunun yanı sıra ilaç aç karnına içilen ilaçlardan biridir.

İbuflofen ilacı ise ağrı ve ateş durumunda çok daha etkilidir. Hastanın bu dönemde karşılaştığı ateş ve ağrının en aza indirilmesine yardımcı olur. Fakat daha öncesinde mide rahatsızlığı geçiren ve midede sorunu olan kişilerin bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.

Naproxen ilacı ise hafif ağrılarla başlayıp daha sonra şiddeti artan ağrılar için tercih edilmektedir. Bu ilaç daha çok yeni böbrek taşı ile tanışmış olan kişiler için uygun bir ilaçtır.

Alfa Blokerleri bu ilaç ise mesanedeki düz kaslarda gevşeme sağlayıp böbrek taşlarının daha kolay bir şekilde düşürülmesini sağlamaktadır. Kasların gevşemesi taşın daha rahat vücuttan atılmasını sağlar.

Böbrek taşı düşürme ilaçlarının genel olarak etkisi düz kasların gevşemesini sağlamaktadır. Kaslar düzleştiğinde böbrek içerisinde bulunan taşların dışarıya atılması daha kolay bir hale gelebilmektedir.

Böbrek Taşları İçin Bitkisel Yöntem 

Bitkisel karışımlar ve yöntemler böbrek taşlarının düşürülmesinde de etkili olabilmektedir. Safra kesesi taşlarında etkili olan limon ve zeytin yağ karışımı böbrek taşları için de etkili olmaktadır. Bu sayede böbrek taşları bitkisel bir karışım ile vücuttan atılabilir.

Elma sirkesi vücuttaki kireçlenmeyi engellediği gibi böbreklerde taş oluşumunu da engellemektedir. Ayrıca oluşmuş olan böbrek taşlarında parçalanma sağlayarak böbrek taşları düşürülebilmektedir.

Karpuz bol miktarda sıvı içerdiğinden böbreğin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca karpuz içerisinde bulunan potasyum tuzu asit seviyesini düzenlediğinden böbrekteki taşların düşürülmesinde büyük rol oynar. Böbrek sağlığı için bol miktarda sıvı tüketimine de dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.