Böbrek Taşı İçin Bitkisel Çaylar ve İlaçlar

03.02.2019
1.011

Böbrek taşı düşürmek için bitkisel çaylar olduğu gibi kaplıcalar, şifalı sular ve bazı ilaçlar gibi yöntemler de vardır. Çok acı veren ve yaşamı, günlük aktiviteleri olumsuz olarak etkileyen bu rahatsızlıktan kurtulmak için tıbbi tedavinin yanında alternatif yöntemler de kullanılabilmektedir.

Böbrek taşı böbreğin süzme görevini yerine getirirken kullandığı ürik asit ile kalsiyum gibi maddelerin kristalize olması ve bu yapıların zamanla küme haline gelmesi sonucu oluşur.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşının kesin olarak bilinen bir nedeni olmamakla birlikte genetik yatkınlıktan, başka rahatsızlıklardan ve ilaç kullanımından ya da beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

Genetik yatkınlık böbrek taşı oluşumunun en önemli tetikleyicilerindendir. Kalsiyum içerikli mide ilaçlarının uzun müddet kullanılması sonucu, böbrekte ürik asitle kalsiyum kristalleşerek böbrek taşı oluşumuna sebebiyet verebilir. Gut hastalığı ve bu hastalıktan dolayı kullanılan ilaçlar da böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca B6 ve magnezyumun az miktarda vücuda girmesi nedeniyle ya da doğuştan idrar yollarında yaşanan problemlerden de kaynaklanabilmektedir.

Böbrek Taşının Düşürülmesinde Tedavi Yöntemleri?

Böbrek taşlarını düşürmek için ya da taş oluşumundan kaynaklanan ağrı ve sancıları azaltmak için birçok yöntem bulunmaktadır. 5 mm’ye kadar olan taş oluşumlarında ağrı kesici ilaç kullanımıyla ve bol bol su içmek suretiyle taş düşürülebilmektedir.

Lazer, ses dalgası vb. yöntemler ya da ameliyat yöntemiyle de tedavi yapılabilmektedir. Ancak bu fiziksel yöntemlerin uygulanmasında hastalar sıkıntı çekerek acı duyabilmektedirler. Börekte oluşan taşların sertliğinden dolayı lazer yöntemi ile bile kırılamayan taşlarda nadiren de olsa görülebilmektedir.

Böbrek taşı düşürmenin en kolay yolu elbette bol su içerek böbreği çalıştırmak ve oluşan taşların idrar kanalarından baskılanarak atılmasını sağlamaktır.

Böbrek taşının düşürülmesinde başkaca alternatif tıp yöntemleri de bulunmaktadır. Doğal bitkiler ve kürlerle yapılan tedavilerden memnun olan ve sağlığına kavuşan birçok hasta bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Düşürmede Doğal Yöntemler Nelerdir?

Böbrek taşı düşürmek için doğal yöntemler şifalı sular, kaplıcalar, şifalı bitkiler ve bunlardan yapılan kürler ile böbrek taşlarının azalması, erimesi ve bir daha oluşmaması sağlanabilmektedir. Bu doğal tedavi yöntemleriyle taşlardan ve böbrek taşı ağrısı ile sancılarından ağrısız bir şekilde kurtulmak mümkündür.

Böbrek Taşına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Böbrek taşı bitkisel tedavi yöntemleri ile tıbbi tedavilerde ya da ameliyatlarda çekilen sancı ve sıkıntılardan daha az bir şekilde etki oluşur. En etkili böbrek taşı düşürme yöntemleri şu şekildedir:

  • Gilaburu: Böbrek taşını eriten bitkiler içerisinde oldukça ünlenen gilaburu ile yapılan kür en etkili yöntemlerden biridir. Gilaburu bitkisiyle yapılan 15 litrelik kür ile 1 hafta içerisinde 6-8 mm’ye kadar böbrek taşı eritilebilmektedir. 8 mm’den büyük taşlar için her 8 mm’ye bir kür şeklinde uygulanmalıdır. Gilaburu meyvesinin böbrek tembelliğine ve böbrek kistlerine de iyi geldiği bilinmektedir.
  • Yoğurt suyu: böbrek taşları düşürürken dayanılmaz acılar ile bel, karın ve kasık ağrıları çekildiğinde yoğurt suyu içirildiği halk arasında meşhurdur. Yoğurtta bulunan B vitamini, protein ve kalsiyum sayesinde her gün düzenli bir şekilde içildiğinde böbrek taşı ve kumlarını eriterek hızlı bir şekilde idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.
  • Maydanoz suyu: En iyi idrar söktürücülerden olan maydanoz, kanda bulunan oksijeni arttırarak böbrekleri temizlemektedir. 1 demet taze yeşil maydanoz, 1 litre kaynatılmış suya katılır. 8 dakika maydanozlar katılmış şekilde kaynatılmaya devam edilir ve bu kür her gün yemeklerden önce bir su bardağı olarak tüketilir.
  • Avokado kürü: 3 kg avokado yaprağı ve 2 su bardağı sudan yapılan kürle 5 gün içip 3 gün ara vererek böbrek taşlarından kurtulmak mümkündür.
  • Diğer yöntemler: Mısır püskülü, çoban kesesi, zeytinyağı, limon, bal, sirke ve daha birçok bitkiyle yapılan doğal kürler ile şifa bulunabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.