Böbrek Taşı İçin Limonsuyu Ve Zeytinyağı Kürü

29.10.2018
804

Böbrek taşına limon iyi gelir mi sorusu, birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Limonun etkisi herkesçe bilinmektedir ancak hazırlanan kürlerin ve karışımların hastalıklara iyi gelip gelinmediği bilinmemektedir. Kimyasal yöntemler yerine bitkisel yöntemler tercih eden herkes, doğal arayışlar içerisine girmektedir. Evinizde bulunan malzemelerle kolayca bitkisel karışımlar hazırlayabilirsiniz. Bu karışımların yan etkisi bulunmaz, hazırlaması kolaydır ve ucuzdur. Tüm bu avantajlarıyla artık herkes evde bitkisel tedavi yöntemleri araştırmaktadır. Böbrek taşı ağrısı çekenler tarifsiz bir acı yaşarlar. Taşın büyüklüğüne ve şikayetin çokluğuna göre tedavi yöntemler değişmektedir. Her ne olursa olsun, böbrek taşı sıkıntısı çekenler öncelikle doktorlarına gözükmelidirler. Doktorlar taşın doğal olarak düşeceğini söylerlerse, bitkisel tedavi yöntemlerine başvurabilirler. Böbrek taşı için limonata tarifleri denenebileceği gibi, çeşitli kürler de hastalığa deva olabilir.

Böbrek Taşı Çeşitleri:

Günlük hayatta herkes böbreğimde taş var cümlesini duysa da, bu taşların hepsi farklı farklıdır. Böbrek taşları çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kalsiyum oksalat: Birçok kişide görülen böbrek taşı türü aslında budur. Bu taşlar, sağlıksız gıdaların aşırı tüketilmesi sonucu, böbrekte mineral birikimiyle meydana gelir.
  2. Ürik asit: Erkeklerde daha yaygın olan taş türüdür. Fazla kırmızı et ve balık tüketiminden dolayı, ürik asit üretiminin oluşturduğu taş türüdür.
  3. Struvite: Kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Böbrek enfeksiyonları bu taşa sebebiyet verir.
  4. Sistin: En nadir görülen taş türüdür. Genetik faktörler bu taşın oluşumunda büyük rol oynar.

Böbrek taşlarının çeşitleri oldukça fazla olduğu için, böbrek taşı nasıl düşer sorusunun da birden fazla cevabı vardır. Taşınızın hangi tip olduğunu bilerek tedavi uygulamanız, hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Böbrek Taşları Neden Oluşur?

Böbrek taşlarının oluşumun birden çok sebebi vardır. Ancak en çok bilinen sebepler yeterli sıvı tüketilmemesi ve sağlıksız beslenmedir. Az su içen insanlar, çok kafein tüketen insanlar bu hastalığa daha kolay yakalanabilirler. Böbrek taşı problemiyle karşılaşmamak için, günde en az 2 litre su içilmelidir. Beslenmenin dengeli olmasına özen gösterilmelidir. Genetik olan taşlar için bu önlemler alınsa bile taş oluşumu gözlemlenebilir ancak temkinli olmak bu riski azaltacaktır.

Böbrek Taşı İçin Limon ve Zeytinyağı:

Böbrek taşı tedavisinde hem tıbbi hem de bitkisel birçok çözüm bulunur. Bitkisel yollarla doğal tedavi, son zamanlarda oldukça popülerleşmiştir. Elma suyu böbrek taşı için verilen karışımlarda da, adından söz ettirmeye başlamıştır. Ancak en bilinen taş düşürücü maddeler, limon ve zeytinyağıdır. Bu ikili için çeşitli kürler de yapılmıştır. Böbrek taşı düşürmek için bitkisel çaylar da tüketebilirsiniz. Limon ve zeytinyağı kürü, en kolay taş düşürme kürü olarak bilinmektedir. Bu karışımı kullanan birçok kişi, olumlu sonuçlar almıştır. Bu kür şu şekilde hazırlanmaktadır:

  1. Bir demlikte ya da tencerede su kaynatılır
  2. Kaynamış suyun içerisine 2 limonun suyu sıkılır
  3. Sızma zeytinyağı eklenir
  4. Soğumaya bırakılır ve buzdolabında bekletilir
  5. Bir süre bekledikten sonra içilir.

Bu kürü gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Tadı hoşunuza gitmezse balla tatlandırmanız da mümkündür. Böbrek taşı düşürmede elma sirkesi de etkili olmaktadır. Hazırladığınız kürlerin içerisine bir iki damla elma sirkesi eklemeniz mümkündür. Ancak sirkenin tadı keskin olduğu için, kolay içim için bal veya tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Limon suyunu kendiniz çıkarabileceğiniz gibi hazır da kullanabilirsiniz. Ancak doğal olarak kendiniz sıktığınız limon suyu çok daha etkili olacaktır. Daha hızlı ve kesin çözüm almak isterseniz elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.